Czego szukasz

Pogoń za równowagą czyli mamo nie pracuj tyle!

Mamo pracuj! Jak, skoro gdy tylko zamknę drzwi do biura słyszę zbliżające się tup tup tup, widzę przyklejoną do szyby twarz córki i słyszę „Mammaaa!“. W głowie odbija mi się echem „Mamo, nie pracuj!“. Zaciskam zęby i siadam do komputera.

  • Dora Mołodyńska-Küntzel - 05/12/2011

Od kilku lat zajmowałam się edukacją pozaformalną młodzieży, prowadziłam warsztaty, szkolenia i koordynowałam projekty, między innymi wrocławską Żywą Bibliotekę [www.zywabiblioteka.pl]. Od 2009 razem z mężem działaliśmy wspólnie jako freelancerzy, dzieliliśmy pasję, życie i pracę. Długie, wolne poranki przy śniadaniu [świeże bułki z piekarni, wyciskany sok z pomarańczy], potem spacer po Wrocławiu żeby obgadać kilka pomysłów na projekty, spotkanie żeby kilka z nich popchnąć do przodu. Trochę komputera, wieczorem kino albo gotowanie w domu. Częste wyjazdy: to moje, to Bastiana, prowadzenie szkolenia [prawa człowieka, edukacja międzykulturowa, szkolenia dla trenerów], spotykanie niezwykłych, inspirujących ludzi, a potem powrót do jeszcze większej sielanki, śniadanka, spacer i tak dalej.

W ciąży ustalamy, że przez pierwszy rok dziecku dajemy absolutny priorytet naszego zaangażowania i że będziemy zajmować się nim oboje, w miarę po równo, w zależności od wyjazdów Bastiana. Wizualizuję sobie całodzienne tulenie się z małą, długie spacery i myślę, że odskocznia od szkoleń dobrze mi zrobi, przechodzę w planach na tryb „mama“. Po pierwszych trudnych tygodniach ciąży spędzonych na sofie nadchodzi cudowny czas harmonii i oczekiwania na Sarę. Pracuję, koordynuję, biegam, piszę, ale w 9 miesiącu z radością wysyłam ostatni raport i nic już nie planuję. Nie wiem, jak to będzie, kiedy zostanę mamą, więc nie zaczynam nic nowego. Poród jest piękny, wspólny i zaczynamy nasze życie we trójkę, przyklejeni do siebie przez trzy miesiące. Sara jest niezwykła, spokojna, uważna i kompletnie wyluzowana. W tamtym czasie nie rozumiem, dlaczego rodzice tak strasznie narzekają na brak czasu, niewyspanie… Bastian gotuje, przytuleni wszyscy razem czytamy książki, oglądamy filmy i godzinami spacerujemy. Robię jeden krok w stronę pracy, trochę nieśmiało, ale jednak: wymyślam koncepcję nowego szkolenia i z 2 miesięczną Sarą w chuście piszę projekt i składam wniosek, ale projekt ma się odbyć za 6 miesięcy więc to nic zobowiązującego, nic na już. Jestem trochę zdziwiona, że tak szybko chwyciłam za laptopa i pojawia się pierwsza myśl: czy nie wystarcza mi bycie po prostu mamą?

Sara coraz mniej śpi, czasem popołudniami popłakuje i musimy Ją nosić, nie chce spać na spacerach, jest bardzo aktywna i absorbująca. Czas na przyjemności się kurczy. Kurczy się również czas na pracę. Zaczyna się frustracja, bo nagle nie możemy już robić wszystkiego razem, dzielimy się obowiązkami od nowa, Bastian stara się wygospodarować czas na pracę, jednocześnie chce być cały czas z nami. Ja zaczynam się dusić w rutynie dnia, potrzebuję nowych pomysłów, spotkań z ludźmi. Chcę pracować, po prostu.

Jest marzec i prowadzę pierwsze od roku szkolenie. Sara ma 6 miesięcy. Jedziemy wszyscy razem, bo karmię piersią; pociągiem 9 godzin do Białegostoku. Program szkolenia układam w taki sposób żeby przerwy kawowe wypadały tak, bym mogła Sarę spokojnie nakarmić, resztę czasu spędza z Bastianem w hotelu. Stojąc przed grupą czuję się cudownie, wiem, że jestem na właściwym miejscu, czuję ogromną satysfakcję, że mogę znowu dzielić się doświadczeniem, mobilizować do działania, rozwijać się w tym, co kocham. Czuję też ogromną wdzięczność dla Sary, a zwłaszcza Bastiana, że pomagają mi to zorganizować. Gdzieś jednak kołacze się myśl: czy naprawdę warto?

Warto. Ale tylko jeśli to, co będę robić, będzie naprawdę dobre. Tylko jeśli mogę wrócić do poziomu zaangażowania sprzed ciąży.

Dobre, a więc wymagające jeszcze więcej pracy, skupienia, kreatywności, przestrzeni, aby wymyślić coś ciekawego, czasu, aby wszystko przygotować. Przez kilka miesięcy zafundowaliśmy sobie więc stres, nie wyrabialiśmy się. Albo nie jedliśmy zdrowo albo nie mogliśmy przebrnąć przez zagracone zabawkami mieszkanie, albo czuliśmy, że odwlekamy odpisywanie na maile i wyczekujemy drzemki żeby chwycić laptopopa i nadrobić zaległości. Nie potrafiłam pracować na akord, zamknąć się w biurze w domu kiedy Bastian wychodził z Sarą na spacer i w godzinę wymyślić projekt. Byliśmy wykończeni i w ogóle nie mieliśmy czasu tylko dla siebie.

Kiedy Sara miała 8 miesięcy, zdecydowaliśmy się na nianię. Mieliśmy ogromne szczęście, znaleźliśmy wspaniałą opiekunkę, która przychodzi 2-3 razy w tygodniu na 4 godziny. W końcu dało się zaplanować jakieś spotkanie, popracować kilka godzin pod rząd, zacząć coś i skończyć. Nadal większość czasu spędzaliśmy z Sarą, ale nasze życie zrobiło się bardziej przewidywalne. Ja, zazwyczaj uciekająca od rutyny, nareszcie odetchnęłam z ulgą.

Czasami zabieramy Sarę ze sobą na wyjazdy, jeśli prowadzimy warsztaty wspólnie. Jesteśmy razem, Sara poznaje nowych ludzi, miejsca. W przerwach kawowych biega między uczestnikami i wszystkich zaczepia. Z drugiej strony zdarzają się ciężki chwile, kiedy ma trudniejszy czas [zęby, gorączka], a jedno z nas musi stanąć przed grupą i poprowadzić projekt.

Czasami, kiedy zamykam drzwi biura w domu słyszę zbliżające się tup tup tup, widzę przyklejoną do szyby twarz Sary i słyszę „Mammaaaa!“. Czuję, jakby chciała powiedzieć „Mamo, nie pracuj!“. Ale wiem, że muszę, że chcę, że to jest ważne i niezbędne, dla mnie i w konsekwencji dla Niej.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Dora Mołodyńska-Küntzel
Freelancerka, trenerka i koordynatorka projektów edukacyjnych o prawach człowieka i edukacji międzykulturowej; współprowadzi INCONTRO [www.incontro-training.org]. Mama półtorarocznej Sary. Spaceruje po Wrocławiu, szuka prostych przyjemności i czasu.
Podyskutuj

Mama robi kurs wirtualnej asystentki – czyli o tym, jak pracować nie wychodząc z domu

Albo wychodząc i pracując tam gdzie chcesz :) Cieszy mnie myśl, że mogę jechać w ukochany Beskid zabierając laptopa i robić to co lubię, a potem pójść z dziećmi w góry - Czy możliwa jest praca zdalna jeśli nie jesteś grafikiem, programistą ani blogerką? Oczywiście!
  • Ewa Wczelik - 12/08/2019
kobieta pracuje z domu na laptopie

Dylematy mamy i taty

Końcówka urlopu macierzyńskiego plus Przedszkolak na pokładzie. Pojawiają się pierwsze pytania i dylematy. Wracać do pracy? Zostawić Mrówkę z… tylko z kim? Niania? Żłobek?!

Żłobek odpada na starcie – nie jestem przekonana do tego typu opieki. Szukam “cioci” na etat. Robię research, trzeba sprawdzić jakie obecnie panują stawki. Szybka kalkulacja i niemały szok – braknie pensji! Nawet na waciki nie zostanie… Co teraz? Wieczorna rozmowa z mężem. Biała kartka: zaczynamy wypisywać plusy i minusy. Wreszcie jest decyzja! Mama idzie na wychowawczy.

Kamień z serca. Najgorszy jest brak decyzji, a tu jeden wieczór i już jest. Uff… Ale i tysiące myśli bombardują mi głowę. Czy aby na pewno finansowo damy radę? Czy pojedziemy na wakacje w przyszłym roku? Czy będę musiała przerwać treningi? A jeśli nam braknie na podstawowe rzeczy?

Może udałoby się znaleźć pracę, którą mogę wykonywać z domu? Taką, gdzie sama ustalę co będę robić i ile godzin na to poświęcę. Dzięki której nie będzie problemem zająć się chorym Przedszkolakiem gdy będzie taka potrzeba. Po naszym pierwszym sezonie przedszkolnym wiem, że tamtejsze prezenty to nie tylko laurki, ale i glut po kostki. Katar potrafi przerodzić się w istną walkę pod hasłem “oby tylko nie opadło na oskrzela” itd.

Kurs na szerokie wody – czyli jak znalazłam kurs wirtualnej asystentki

Pierwsza myśl: chyba nie ma takiej pracy, którą mogłabym wykonywać tylko zdalnie. Nie jestem grafikiem, programistą, blogerką itp. Zaczynam ponownie przeszukiwać internet i trafiam na informację: kurs wirtualnej asystentki na mamopracuj.pl. Czytam z wypiekami na twarzy. Nie muszę być programistą, ani grafikiem. Uff. Trochę rzeczy już potrafię. Rozmową z drugą połówką – wchodzimy w to. Idę na kurs – nie wychodząc! 🙂

Pierwsza lekcja z mentorką daje dużo nadziei. Dziewczyny współkursantki – fantastyczne. Jest moc! Lekcje odbywają się dwa razy w tygodniu wieczorami. Nawet kiedy moja Mrówka Z. się obudzi i w te pędy biegnę, by ją ululać, to nasze wirtualne spotkania są nagrywane i mogę do nich wrócić, kiedy tylko mam taką możliwość. Oprócz lekcji codziennie komunikujemy się na ​slacku​. Wymieniamy się wrażeniami, dzielimy naszymi pracami oczekując nie tylko konstruktywnej krytyki, ale i wsparcia czy pochwały. Czuję, że nabieram wiatru w żagle. Poznaję nowe rzeczy. Chłonę, ile tylko mój zmęczony i niewyspany mózg przyjmie 🙂 Idzie nowe!

Praca zdalna na końcu świata

Pisząc ten wpis jestem w “Chacie na końcu świata” w Beskidzie Niskim. Mrówka Z. drzemie w wózku, Przedszkolak ze swym najlepszym Tatą odkrywa dziką roślinność i robactwo wszelkiej maści, a ja? Ja siedzę w chacie na werandzie z kubkiem herbaty i laptopem na kolanach. Delektuję się zapachem lasu, trawy i kwiatów. Słucham jak świergolą ptaszki, odganiam upierdliwe muchy i podnosząc wzrok znad ekranu cieszę się widokiem gór. Spoglądam z ciekawością na krążącego po niebie myszołowa.

Można być realną mamą – zajmującą się dzieckiem i wirtualną asystentką, która rozwija się zawodowo.

Tak wyobrażam sobie moją przyszłą pracę: robię to co chcę i lubię, tam gdzie chcę – oczywiście jeśli tylko mam dostęp do internetu 🙂 Cieszy mnie myśl, że mogę jechać w ukochany Beskid zabierając laptopa i robić to, co lubię zawodowo, a potem pójść z dziećmi w góry. Cieszę się na myśl, że będę z Mrówką Z., że będę mogła lepiej zająć się Przedszkolakiem, jeśli zostanie w domu. Czuję po prostu wolność. Wcześniej drżałam na samą myśl, że jedno czy drugie dziecko choruje, a ja muszę powiedzieć szefowi, że znowu (!) mnie nie będzie przez dwa tygodnie… To już za mną, a kolejne wyzwania przede mną.

Ok, ale WA to nie cukiereczki, górki, ptaszki itd. To jest praca. Tak samo wartościowa jak etat, do której również trzeba się przygotowywać, doszkalać, pracować nad sobą i marką. Nawet więcej: jesteś sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem. W którą stronę popłyniesz, taki cel osiągniesz. A zadbany okręt pomoże dobić do celu.

Chcesz poznać inne historie kobiet, które odmieniły swoje życie zawodowe? Przczytaj:

Powodzenia!

Zdjęcie: Pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Ewa Wczelik
Zawodowo wirtualna asystentka w twojaprawareka.pl. Swoją pracą pomaga przedsiębiorcom odzyskać ważny dla nich czas, aby mogli skupić się na swoim sukcesie. Prywatnie żona przewodnika beskidzkiego, mama dwojga małych odkrywców pragnąca pokazać im świat. Choć w biegu, łapie wolne chwile zaczytując się w literaturze z okresu II wojny światowej, smakuje w kuchni indyjskiej, a bywa że i coś "zaszyje" na maszynie do szycia. Najbardziej odpoczywa w Beskidzie Niskim.

Pomóż stanąć na własnych nogach – zdecyduj kto wygra 30 tysięcy na rozwój biznesu!

Kto wygra 30 tysięcy na rozwój swojego produktu i biznesu? Zdecyduj i zagłosuj. Konkurs Stań na własnych nogach, właśnie wszedł w 2 etap - głosowania na jeden z wybranych 50 zgłoszeń. Zobacz wybrane produkty i oddaj swój głos! Głosowanie trwa do 5 września, a każda klubowiczka Rossmann może oddać tylko 1 głos!
  • Joanna Gotfryd - 01/08/2019
sofa, nogi kobiety i laptop na kolanach - plakat zapowiadający akcję Rossmanna

Stań na własnych nogach – prawie 500 zgłoszeń!

Konkurs Stań na własnych nogach, to akcja, którą organizujemy wspólnie z firmą Rossmann. Od 15 czerwca do 20 lipca można było zgłosić do konkursu swój produkt, tworzony z pasją, który ma szanse stać się biznesem i dać niezależność finansową jego twórczyni.

Do konkursu zgłoszono prawie 500 prac konkursowych! Komisja konkursowa złożona z przedstawicieli Rossmann i Fundacji Mamo Pracuj miała bardzo trudne zadanie – wybranie 50 prac, które przejdą do 2 etapu konkursu.

Wśród zgłoszonych prac było dużo zabawek – lalek, szydełkowanych misiów oraz książeczek. Sporo zgłoszeń dotyczyło akcesoriów dla dzieci – kocyków, wielorazowych pieluszek, personalizowanych przedmiotów czy produktów idealnych na prezent, np. z okazji urodzenia dziecka.

Przedsiębiorcze i twórcze kobiety do konkursu zgłosiły także ręcznie robione kosmetyki – szampony, mydła i kremy – bez konserwantów, na bazie naturalnych składników.

Nie zabrakło także artykułów dla domu – ozdobnych bibelotów, naturalnych świec i dekoracyjnych przedmiotów.

Wśród zgłoszonych prac była też odzież i akcesoria modowe, a także akcesoria wpisujące się w trend zero waste – wielorazowe artykuły higieniczne i zamienniki jednorazowych foliówek na zakupy.

Zobacz jakie produkty znalazły się w 2 etapie konkursu! >>

Głosowanie na najlepszy produkt

Teraz klubowicze Rossmann mogą zagłosować na najlepszy – ich zdaniem – produkt.

Głosowanie potrwa od 1 sierpnia do 5 września. Każdy klubowicz Rossmann może zagłosować tylko jeden raz, dlatego warto starannie przejrzeć wybrane do 2 etapu prace.

Zwycięzców, którzy otrzymają nagrody – pierwszą – 30 tysięcy złotych, oraz drugą i trzecią – odpowiednio – 20 i 10 tysięcy – poznamy już 10 września.

Zagłosuj, pomóż stanąć na własnych nogach! >>>

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Gotfryd
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail