Czego szukasz

Pogoń za równowagą czyli mamo nie pracuj tyle!

Mamo pracuj! Jak, skoro gdy tylko zamknę drzwi do biura słyszę zbliżające się tup tup tup, widzę przyklejoną do szyby twarz córki i słyszę „Mammaaa!“. W głowie odbija mi się echem „Mamo, nie pracuj!“. Zaciskam zęby i siadam do komputera.

  • Dora Mołodyńska-Küntzel - 05/12/2011

Od kilku lat zajmowałam się edukacją pozaformalną młodzieży, prowadziłam warsztaty, szkolenia i koordynowałam projekty, między innymi wrocławską Żywą Bibliotekę [www.zywabiblioteka.pl]. Od 2009 razem z mężem działaliśmy wspólnie jako freelancerzy, dzieliliśmy pasję, życie i pracę. Długie, wolne poranki przy śniadaniu [świeże bułki z piekarni, wyciskany sok z pomarańczy], potem spacer po Wrocławiu żeby obgadać kilka pomysłów na projekty, spotkanie żeby kilka z nich popchnąć do przodu. Trochę komputera, wieczorem kino albo gotowanie w domu. Częste wyjazdy: to moje, to Bastiana, prowadzenie szkolenia [prawa człowieka, edukacja międzykulturowa, szkolenia dla trenerów], spotykanie niezwykłych, inspirujących ludzi, a potem powrót do jeszcze większej sielanki, śniadanka, spacer i tak dalej.

W ciąży ustalamy, że przez pierwszy rok dziecku dajemy absolutny priorytet naszego zaangażowania i że będziemy zajmować się nim oboje, w miarę po równo, w zależności od wyjazdów Bastiana. Wizualizuję sobie całodzienne tulenie się z małą, długie spacery i myślę, że odskocznia od szkoleń dobrze mi zrobi, przechodzę w planach na tryb „mama“. Po pierwszych trudnych tygodniach ciąży spędzonych na sofie nadchodzi cudowny czas harmonii i oczekiwania na Sarę. Pracuję, koordynuję, biegam, piszę, ale w 9 miesiącu z radością wysyłam ostatni raport i nic już nie planuję. Nie wiem, jak to będzie, kiedy zostanę mamą, więc nie zaczynam nic nowego. Poród jest piękny, wspólny i zaczynamy nasze życie we trójkę, przyklejeni do siebie przez trzy miesiące. Sara jest niezwykła, spokojna, uważna i kompletnie wyluzowana. W tamtym czasie nie rozumiem, dlaczego rodzice tak strasznie narzekają na brak czasu, niewyspanie… Bastian gotuje, przytuleni wszyscy razem czytamy książki, oglądamy filmy i godzinami spacerujemy. Robię jeden krok w stronę pracy, trochę nieśmiało, ale jednak: wymyślam koncepcję nowego szkolenia i z 2 miesięczną Sarą w chuście piszę projekt i składam wniosek, ale projekt ma się odbyć za 6 miesięcy więc to nic zobowiązującego, nic na już. Jestem trochę zdziwiona, że tak szybko chwyciłam za laptopa i pojawia się pierwsza myśl: czy nie wystarcza mi bycie po prostu mamą?

Sara coraz mniej śpi, czasem popołudniami popłakuje i musimy Ją nosić, nie chce spać na spacerach, jest bardzo aktywna i absorbująca. Czas na przyjemności się kurczy. Kurczy się również czas na pracę. Zaczyna się frustracja, bo nagle nie możemy już robić wszystkiego razem, dzielimy się obowiązkami od nowa, Bastian stara się wygospodarować czas na pracę, jednocześnie chce być cały czas z nami. Ja zaczynam się dusić w rutynie dnia, potrzebuję nowych pomysłów, spotkań z ludźmi. Chcę pracować, po prostu.

Jest marzec i prowadzę pierwsze od roku szkolenie. Sara ma 6 miesięcy. Jedziemy wszyscy razem, bo karmię piersią; pociągiem 9 godzin do Białegostoku. Program szkolenia układam w taki sposób żeby przerwy kawowe wypadały tak, bym mogła Sarę spokojnie nakarmić, resztę czasu spędza z Bastianem w hotelu. Stojąc przed grupą czuję się cudownie, wiem, że jestem na właściwym miejscu, czuję ogromną satysfakcję, że mogę znowu dzielić się doświadczeniem, mobilizować do działania, rozwijać się w tym, co kocham. Czuję też ogromną wdzięczność dla Sary, a zwłaszcza Bastiana, że pomagają mi to zorganizować. Gdzieś jednak kołacze się myśl: czy naprawdę warto?

Warto. Ale tylko jeśli to, co będę robić, będzie naprawdę dobre. Tylko jeśli mogę wrócić do poziomu zaangażowania sprzed ciąży.

Dobre, a więc wymagające jeszcze więcej pracy, skupienia, kreatywności, przestrzeni, aby wymyślić coś ciekawego, czasu, aby wszystko przygotować. Przez kilka miesięcy zafundowaliśmy sobie więc stres, nie wyrabialiśmy się. Albo nie jedliśmy zdrowo albo nie mogliśmy przebrnąć przez zagracone zabawkami mieszkanie, albo czuliśmy, że odwlekamy odpisywanie na maile i wyczekujemy drzemki żeby chwycić laptopopa i nadrobić zaległości. Nie potrafiłam pracować na akord, zamknąć się w biurze w domu kiedy Bastian wychodził z Sarą na spacer i w godzinę wymyślić projekt. Byliśmy wykończeni i w ogóle nie mieliśmy czasu tylko dla siebie.

Kiedy Sara miała 8 miesięcy, zdecydowaliśmy się na nianię. Mieliśmy ogromne szczęście, znaleźliśmy wspaniałą opiekunkę, która przychodzi 2-3 razy w tygodniu na 4 godziny. W końcu dało się zaplanować jakieś spotkanie, popracować kilka godzin pod rząd, zacząć coś i skończyć. Nadal większość czasu spędzaliśmy z Sarą, ale nasze życie zrobiło się bardziej przewidywalne. Ja, zazwyczaj uciekająca od rutyny, nareszcie odetchnęłam z ulgą.

Czasami zabieramy Sarę ze sobą na wyjazdy, jeśli prowadzimy warsztaty wspólnie. Jesteśmy razem, Sara poznaje nowych ludzi, miejsca. W przerwach kawowych biega między uczestnikami i wszystkich zaczepia. Z drugiej strony zdarzają się ciężki chwile, kiedy ma trudniejszy czas [zęby, gorączka], a jedno z nas musi stanąć przed grupą i poprowadzić projekt.

Czasami, kiedy zamykam drzwi biura w domu słyszę zbliżające się tup tup tup, widzę przyklejoną do szyby twarz Sary i słyszę „Mammaaaa!“. Czuję, jakby chciała powiedzieć „Mamo, nie pracuj!“. Ale wiem, że muszę, że chcę, że to jest ważne i niezbędne, dla mnie i w konsekwencji dla Niej.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Dora Mołodyńska-Küntzel
Freelancerka, trenerka i koordynatorka projektów edukacyjnych o prawach człowieka i edukacji międzykulturowej; współprowadzi INCONTRO [www.incontro-training.org]. Mama półtorarocznej Sary. Spaceruje po Wrocławiu, szuka prostych przyjemności i czasu.
Podyskutuj

Pomysły na sprawdzony biznes dla mamy? Franczyza dla Mamy 2019

Prowadzenie własnej firmy to Twoje marzenie, ale hamuje Cię brak pomysłu na biznes? A może boisz się ryzyka nowego pomysłu? Nie musisz zaczynać od zera - skorzystaj ze wsparcia doświadczonego partnera biznesowego i zacznij zarabiać! Poznaj fantastyczne, sprawdzone przez inne mamy, pomysły na biznes. Sprawdź szczegóły i już dzisiaj dowiedz się więcej. Dołącz do akcji Franczyza dla Mamy 2019!
  • Franczyzadlamamy.pl - 10/04/2019
uśmiechnięta kobieta

Pomysły na sprawdzony biznes dla mamy? Franczyza dla Mamy

Jak znaleźć wymarzony pomysł na biznes dla mamy? Biznes, który pozwoli Ci robić to, co kochasz i rozwijać się?

Zobacz nasze podpowiedzi i załóż biznes we współpracy ze znaną marką. Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia partnerów biznesowych, którzy swoje biznesy prowadzą od wielu lat. Pracuj na własny rachunek i realizuj sprawdzony pomysł na biznes.

Sprawdź jakie pomysły mamy dla Ciebie i już dzisiaj zadzwoń aby poznać szczegóły!

  • Szkoły językowe
  • Zajęcia rozwijające kompetencje miękkie u dzieci i młodzieży
  • Zajęcia kreatywne dla dzieci
  • Lekcje programowania dla dzieci
  • Zajęcia sportowe dla maluszków

Który z nich wybierzesz? Mamy propozycje dla mam, które chcą zająć się biznesem w niepełnym wymiarze godzin, jak i dla tych, które gotowe są pracować więcej.

Sprawdź jakie pomysły na biznes przygotowaliśmy dla Ciebie

Najedź na wybrane logo i kliknij, aby poznać szczegóły wybranego pomysłu na biznes.

Pomysły przedstawione są w kolejności alfabetycznej:

         

Akademia JA – to biznes, który oferuje zajęcia rozwijające kompetencje miękkie u dzieci i młodzieży i odpowiada na rosnące zapotrzebowanie rynku. Własny Ośrodek Akademii JA zakładasz bez opłat wstępnych ani miesięcznych!

Akademia Twórczego Rozwoju Bystrzak – lubisz pracę z dziećmi i organizację aktywności dla nich? Zakładając swój oddział Akademii Bystrzak będziesz organizowała podróżnicze kursy rozwoju intelektu dla dzieci, twórcze urodziny oraz wakacje i ferie w mieście.

      Edukido

Early Stage – chcesz dołączyć do pasjonatów nauczania języka angielskiego? Early Stage to szkoła języka angielskiego założona przez Mamę, dzisiaj zarządzana przez Córkę, w której panuje rodzinna atmosfera i która pomoże Ci zbudować dobry biznes, bez zbędnego ryzyka.

Edukido – to pomysł na biznes, dzięki któremu będziesz kształtować badawczą postawę i ciekawość świata u najmłodszych poprzez twórczą zabawę klockami LEGO®! Wspieraj dzieci w rozwoju i zarabiaj konkretne pieniądze.

          

Akademia Komputerowa Komputrilo – to firma założona przez mamę trójki dzieci. Oferuje kursy programowania dla dzieci, które są najlepszym sposobem na zarażanie ich pasją do świata nowych technologii. Stwórz własną Akademię i pomagaj innym rodzicom wspierać rozwój dzieci.

Szkoły językowe Leonardo School i Leader School – to nauka języków obcych i szkolenia z efektywnych metod nauczania dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jeśli czujesz się dobrym menadżerem, to powinnaś dobrze rozważyć tę propozycję!

            

RoboCAMP – to ciekawy pomysł na zajęcia z robotami LEGO dla dzieci i elastyczna forma współpracy z franczyzodawcą. Duży wybór zajęć, niski wkład własny, stała opłata franczyzowa, a do tego dużo wsparcia i merytorycznej wiedzy.

SOCATOTS Piłkarskie Maluszki – jeśli chcesz założyć własny biznes, pracować z dziećmi i dbać o ich zdrowy rozwój, to pomyśl o otwarciu własnej szkółki piłkarskiej SOCATOTS. Nie musisz mieć kwalifikacji trenera, Mamy to przecież najlepsze trenerki na świecie!

Chcesz wiedzieć więcej? Oglądaj nasze Live’y na Facebooku

Już wkrótce zaprosimy Was na transmisje video z przedsiębiorczymi mamami, które rozwijają swoje biznesy. Wszystko będzie się działo na naszym profilu na FB >>> zapraszamy!

Co to jest franczyza?

Ty kupujesz pomysł na biznes, a w zamian dostajesz znaną markę i wsparcie franczyzodawcy. To biznes dla tych, którzy cenią sobie niezależność z prowadzenia własnej firmy, ale chcą mieć wsparcie od dużego partnera. Prowadzisz biznes w oparciu o sprawdzony model biznesowy. Oznacza to, że franczyzodawca przekazuje przedsiębiorcy kompletną wiedzę w zakresie prowadzenia biznesu, w ramach określonego systemu franczyzowego. Franczyzodawca i franczyzobiorca pozostają niezależnymi przedsiębiorcami, a ich wzajemne prawa i obowiązki reguluje umowa franczyzowa.

Franczyza to świetny pomysł na biznes dla mamy!

W wielu krajach Europy Zachodniej, franczyza jest bardzo popularnym sposobem na własny biznes, chętnie wybieranym przez mamy. To właśnie matki, zdeterminowane do działania i zarabiania, nie chcą w nieskończoność szukać swojego własnego pomysłu na biznes. Chcą działać ze sprawdzonym partnerem, pracować elastycznie i zarabiać.

Sprawdź, jakie warunki oferują nasi franczyzodawcy, którzy szukają przedsiębiorczych mam do współpracy!

Zanim zdecydujesz się na inwestycję – pamiętaj – nawet najlepsza franczyza nie zagwarantuje sukcesu, jeśli się w nią nie zaangażujesz!

Akcja Franczyza dla Mamy 2019 – sprawdzone pomysły na biznes doczekała się już 6 edycji i potrwa do 31.03.2020.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Franczyzadlamamy.pl
Franczyza dla Mamy to projekt portalu Mamo Pracuj prezentujący sprawdzone pomysły na biznes dla mam. Nie masz pomysłu na własny biznes? Skorzystaj z franczyzy! Portal Mamo Pracuj nie bierze odpowiedzialności za wyniki biznesowe prowadzenia działalności przez franczyzobiorców.
Podyskutuj

Jak pozycjonowanie stron wpływa na rozwój biznesu?

Współczesna firma praktycznie nie może funkcjonować bez strony internetowej. Najprostsze strony posiadają nawet niezwiązane z internetem firmy. Jednak samo stworzenie profesjonalnej witryny to nie wszystko.
  • Alicja Zielińska - 09/04/2019
biurko z komputerem stacjonarnym

By użytkownicy w ogóle mogli do niej dotrzeć, należy zadbać o skuteczne pozycjonowanie strony www. Pozwala ono na zajęcie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania i dzięki temu ułatwia klientom trafienie na ofertę firmy. Czym jest pozycjonowanie? Jak zoptymalizować witrynę pod kątem wyszukiwarki? I dlaczego warto postawić na Content Marketing? Sprawdź odpowiedzi na te pytania i daj się odnaleźć swoim klientom w sieci!

Na czym polega pozycjonowanie stron?

Wyszukiwarki internetowe są współczesną encyklopedią. Dzięki swoim właściwościom potrafią znaleźć odpowiedzi na zdecydowanie więcej zapytań niż nawet najbardziej szczegółowy książkowy zbiór wiedzy. To potężne narzędzia wyszukiwania treści, z których codziennie korzystają miliony internautów. Co za tym idzie, bardzo ważne jest, aby dana strona internetowa pojawiała się jak najwyżej w generowanych przez nie wynikach wyszukiwania. Ułatwia to klientom dotarcie do informacji, których w danej chwili potrzebują, a także do produktów i usług oferowanych przez firmy. Niestety pozycjonowanie nie jest takie łatwe.

Wyszukiwarki są oparte o zaawansowane algorytmy, które ustalają pozycję witryny na liście wyników. Jeśli więc dana witryna nie spełnia ich wymagań, może nie zostać uwzględniona w rankingu, a już na pewno nie znajdzie się w wynikach TOP 3, które są najbardziej pożądane. Duża konkurencja również nie ułatwia zajęcia wysokiej pozycji w Google czy w innej wyszukiwarce. Są na to jednak odpowiednie sposoby, czyli wszystkie działania związane z pozycjonowaniem stron.

Pozycjonowanie to szereg, wzajemnie uzupełniających się działań internetowych, których efektem jest zajęcie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania. W praktyce oznacza to, że dobrze wypozycjonowana strona, po wpisaniu adekwatnych słów kluczowych lub całych zdań w wyszukiwarkę, wyświetli się na samej górze wyników. Efektem jest to, że internauci szukający danego produktu lub usługi znacznie łatwiej znajdą Twoją stronę i na nią wejdą by zapoznać się z ofertą.

Jakie działania wchodzą w zakres pozycjonowania strony? Przede wszystkim optymalizacja witryny pod kątem fraz kluczowych. Aby użytkownicy łatwiej dotarli na swoją stronę, zamieszczone na niej treści wysyć słowami kluczowymi, zgodnymi z najczęściej wyszukiwanymi zapytaniami. Ważne jest również pozyskiwanie linków z innych, wartościowych stron, które zapewni Ci ruch we własnym serwisie.

Dbanie o Content Marketing, czyli o odpowiednie treści sprawi, że zawartość strony będzie użyteczna dla odwiedzających ją osób, a także dla silników wyszukiwarek. Wnikliwa analiza trendów, obserwowanie tego, jak użytkownicy zachowują się na Twojej stronie, a także mierzenie efektów działań, zapewni Ci możliwość doskonalenia tego, co można w Twojej stronie poprawić lub unowocześnić.

Plan działania dla SEO

Jednym z najważniejszych aspektów pozycjonowania jest SEO, czyli optymalizacja strony internetowej. Działania SEO to zarówno kwestie techniczne związane z funkcjonalnością strony internetowej, jak i charakter treści, które się na niej znajdują. Ważne jest więc umiejętne dostosowanie kodu HTML strony oraz jej struktury – tak, aby była ona przyjazna wyszukiwarkom.

SEO to również unikatowa i wartościowa treść, wsparta słowami kluczowymi, które najlepiej oddają charakter branży, usługi czy produktu. Jest to szczególnie istotne w przypadku sklepów internetowych, gdzie często stosuje się opisy produktów od producentów. Tego typu praktyki są bardzo źle odbierane przez algorytmy wyszukiwarki, ponieważ Google premiuje unikalne i wartościowe treści – natomiast strony z powielonymi treściami znajdują się znacznie niżej wyników wyszukiwania.

Jak stworzyć treści na stronę, które będą przyjazne wyszukiwarkom? Wystarczy stosować kilka zasad SEO, które korzystnie wpływają na pozycję witryny internetowej. Dodawaj treści wyłącznie oryginalne, które w żaden sposób nie powielają treści znajdujących się w innych serwisach. Ważne jest też, aby tekst był atrakcyjny, merytoryczny, a przy tym wartościowy oraz przystępny dla odwiedzających stronę.

Nie można zapomnieć o stosowaniu słów kluczowych, które najlepiej oddają to, co najważniejsze dla danej firmy. Musisz jednak pamiętać, że zbyt duże nagromadzenie słów kluczowych, może dać odwrotny efekt! Liczy się naturalne ich rozmieszczenie w niewielkiej ilości, tak aby treści były wciąż użyteczne dla odbiorców. Optymalizacja treści pod kątem SEO to także odpowiednia struktura tekstu – ważne jest stosowanie nagłówków, akapitów, niekiedy też pogrubień czy wyliczeń. Wszystko po to, aby treść była czytelna, zarówno dla odwiedzających stronę, jak i dla robotów Google’a.

Klucz do interesujących i wartościowych treści

Dla pozycjonowania stron treści, które znajdują się na stronie internetowej są niezwykle ważne, dlatego ich tworzenie powinno być priorytetem. Szczególnie istotne jest to w przypadku sklepów internetowych, które powinny w dokładny i jasny sposób opisywać oferowane produkty. Kolejną z popularniejszych form Contentu jest firmowy blog, który powinien być regularnie uzupełniany o merytoryczne, atrakcyjne i angażujące treści. Jeśli więc posiadasz branżową wiedzę dotyczącą Twojej działalności, nie wahaj się, aby dzielić się nią z innymi. Wpłynie to korzystnie na pozycjonowanie strony, a przy tym postawi Cię w roli eksperta Twojej dziedziny. Pamiętaj jednak, że Content Marketing to nie tylko teksty, ale także zdjęcia, grafiki, podcasty i materiały wideo. Podejdź do strategii content marketingowej w sposób kreatywny. Im bardziej urozmaicone treści, tym korzystniej dla Twojej marki! A jeśli zależy Ci na fachowym pozycjonowaniu strony, skorzystaj z usług profesjonalistów EACTIVE i ciesz się z wysokiej pozycji w wyszukiwarce Google.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Alicja Zielińska
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Może Cię zainteresować także:
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail