ZAINSPIRUJ SIĘ
To oczywiste, że osoba, z którą zostawiasz dziecko pod Twoją nieobecność musi być sprawdzona i godna zaufania. Jednak niezależnie od tego, czy jest to babcia, dziadek, ciocia czy niania, warto przed powrotem do pracy zorganizować tzw. okres próbny.
Potencjalny opiekun będzie mógł przez kilka godzin zajmować się maluchem w Twojej obecności. Nie chodzi o to, by surowo oceniać predyspozycje danej osoby, ale by pozwolić dziecku na stopniowe oswojenie się z jej obecnością.
Ponadto, opiekun będzie miał okazję by zasięgnąć Twojej rady w razie pojawienia się jakichkolwiek nieprzewidzianych komplikacji. Zapobiegnie to ciągłym telefonom w przyszłości, które będą rozpraszały Cię podczas pierwszych dni pracy.
Przygotuj wszystkie rzeczy potrzebne do opieki nad dzieckiem i ułóż je w widocznym, łatwo dostępnym miejscu. Oprócz czystego ubranka, pieluszek i ulubionych zabawek, warto przygotować opiekuna na nieprzewidziane sytuacje.
Ząbkowanie
Koniec urlopu macierzyńskiego nierzadko pokrywa się z rozpoczęciem okresu ząbkowania, który najczęściej przypada ok. 6 miesiąca życia dziecka.
W tym okresie niemowlęta stają się bardziej wrażliwe i marudne, może pojawić się obrzęk dziąseł, ból, a nawet podwyższona temperatura. Przygotuj opiekuna na wystąpienie takich objawów, zostawiając w lodówce schłodzony gryzak, który podany dziecku złagodzi dyskomfort związany z ząbkowaniem.
Ulgę przyniesie również masowanie dziąsła opuszką palca lub bawełnianą gazą zanurzoną w roztworze rumianku. Ból towarzyszący ząbkowaniu może być łagodzony przez Anaftin Baby Żel na ząbkowanie.
Miękka szczoteczka aplikatora delikatnie masuje dziąsła, podczas gdy żel szybko tworzy niewidoczną warstwę chroniącą dziąsła przed uczuciem dyskomfortu i bólu. Jego naturalne składniki pomagają zmniejszyć ból i zaczerwienienie zmienionych miejsc.
Kolka niemowlęca
Jeżeli Twój maluszek ma skłonność do występowania kolki niemowlęcej, poinstruuj nowego opiekuna jak wykonać masaż brzuszka. Warto zainwestować w specjalnie wyprofilowaną butelkę, ze smoczkiem ograniczającym ilość powietrza połykanego podczas karmienia.
W razie poważniejszych problemów najlepszym rozwiązaniem będzie numer do zaufanego pediatry przypięty magnesem do lodówki, gdyż przedłużające się objawy mogą świadczyć o wystąpieniu infekcji i wymagają porady specjalisty.
Karmienie
Ważnym aspektem jest zapewnienie pokarmu dla dziecka. Jeżeli do tej pory karmiłaś piersią, postaraj się z tego nie rezygnować. Zgodnie z zapisami kodeksu pracy, masz prawo do otrzymania przerw na karmienie piersią, które są wliczone do czasu pracy.
Jeżeli pracujesz więcej niż 4 godziny, lecz mniej niż 6, przysługuje Ci w tym celu jedna 30-minutowa przerwa, natomiast jeśli Twój czas pracy wynosi powyżej 6 godzin – dwie przerwy tej długości.
W przypadku, gdy miejsce zatrudnienia znajduje się zbyt daleko, by umożliwić bezpośrednie karmienie dziecka piersią, można zastosować laktator, który pozwoli na odciąganie pokarmu i podanie go za pomocą butelki podczas Twojej nieobecności.
Pomimo perfekcyjnego przygotowania pierwszego dnia pracy masz prawo odczuwać stres i obawy związane z długim rozstaniem z dzieckiem.
Nie miej jednak wyrzutów sumienia, ponieważ jest to naturalny i nieunikniony proces. Zapakuj do torebki zdjęcie malucha.
W czasie pracy nie telefonuj co chwilę do domu, ponieważ utrudni Ci to skupienie się na obowiązkach, a także psychiczne dostosowanie się do nowej sytuacji.
Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.
Zdjęcie: Pixabay