Czego szukasz

Nagroda dla niezwykłych krakowianek – ruszyła 3. edycja Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej

Praca kobiet, mimo że odgrywa kluczową rolę w życiu społecznym, politycznym i intelektualnym, była niezauważana przez wieki. Dzisiaj także zdarza się, że jest niedoceniana. Nagroda im. Kazimiery Bujwidowej stanowi inicjatywę mającą na celu zmienienie tego stanu rzeczy – wyróżnia niezwykły wkład kobiet i ich wyjątkowych działań na rzecz lepszego kształtowania świata. Prezydent Miasta Krakowa ogłosił trzecią edycję tej nagrody.

3. edycja Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej - grafika

3. edycja Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej

Ruszyła kolejna, trzecia, edycja Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej. Jest ona przyznawana czterem kobietom, które mają realny wpływ na otaczającą rzeczywistość. Przyznawana przez prezydenta Krakowa na wniosek Kapituły Nagrody za poprzedni rok kalendarzowy. Laureatki otrzymują nagrodę w formie statuetki, a także uzyskują prawo do używania znaku graficznego nagrody.

Agnieszka Czmyr-Kaczanowska oraz Joanna Gotfryd są zeszłorocznymi Laureatkami tej nagrody, a Fundacja Mamo Pracuj objęła akcję swoim patronatem.

Zobacz, jak wyglądała zeszłoroczna gala

Zgłoszenia do Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej

Co jest brane pod uwagę przy wyborze kandydatur?

  • znaczący wpływ na otaczającą rzeczywistość jak również dziedzinę działalności,
  • zaangażowanie w pracę na rzecz równouprawnienia,
  • okres prowadzonej działalności,
  • efekty i zakres działań,
  • innowacyjność i różnorodność podejmowanych działań.

Zgłoszenia kandydatur można składać od 2 stycznia 2024 roku do 16 lutego 2024 roku. Każda pełnoletnia osoba, mająca miejsce zamieszkania w Krakowie, może zgłosić kandydatkę do Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej. Natomiast osoba zgłaszająca nie może być jednocześnie kandydatką.

Więcej informacji i formularze zgłoszeniowe znajdziesz tutaj.

Kim była Kazimiera Bujwidowa?

Krakowianka, działaczka społeczna, a także feministka. Jedna z prekursorek w walce o prawa kobiet do edukacji wyższej. Zainicjowała powstanie pierwszego gimnazjum dla dziewcząt w Krakowie, z możliwością zdawania egzaminu maturalnego.

Aktywnie uczestniczyła również w ruchu na rzecz uzyskania prawa do głosowania dla kobiet, będąc jednym z głosów w walce o równość społeczną i polityczną płci. Jej działania stanowiły ważny wkład w rozwój praw kobiet oraz budowanie fundamentów dla ich pełniejszego uczestnictwa w życiu społecznym i politycznym.

Grafika: organizatora

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama bliźniaków, studentka pedagogiki, żona. W wolnych chwilach poświęca się wszystkiemu co kreatywne, celebruje picie kawy, zachwyca się pięknem otaczającego świata.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie