Czego szukasz

Mamo, możesz wszystko! Czyli jak w zgodzie ze sobą osiągnąć zawodowy sukces?

Co jest dla Ciebie ważne w pracy? Elastyczność? Decydowanie o swoim grafiku? A może zarobki? Nie lubisz siedzieć z założonymi rękami, tylko działać i to z zachowaniem najwyższych standardów pracy? Jeśli tak, to ten wywiad jest właśnie dla Ciebie. „Dbaj o swoich klientów tak, jak sama chciałabyś być traktowana” – to motto bohaterki wywiadu Katarzyny Kaczor, która działa jako Doradca Ubezpieczeniowy w MetLife. Dzieli się ona swoimi sposobami na osiągnięcie sukcesu. Zapraszamy!

Katarzyna Kaczor, która działa jako Doradca Ubezpieczeniowy w MetLife

Spis treści: ukryj

Kasiu, dziękuję, że zgodziłaś się na rozmowę i że znalazłaś na nią czas. A to wcale nie jest takie oczywiste. W sumie można powiedzieć, że zawodowo angażujesz się na trzech polach. Dobrze zrozumiałam?

Tak, to prawda. Jestem Sołtysem i angażuje się w życie społeczne wsi, w której mieszkam. Dodatkowo jestem konsultantką kosmetyczną, gdzie doradzam kobietom i mężczyznom jak prawidłowo dbać o swoją skórę. Realizuję się też jako Doradca Ubezpieczeniowy MetLife. Można powiedzieć, tak ogólnie, że w życiu zawodowym pomagam ludziom w różnych jego aspektach.

Jesteś bardzo aktywna i jeszcze masz dwóch synów – jeden ma 8 lat, a drugi 1,5 roku. Jak znajdujesz czas na wszystkie swoje prywatne i zawodowe działania? Można z sukcesem połączyć te wszystkie aktywności?

Jak każda mama, mam mnóstwo obowiązków związanych z wychowaniem dzieci oraz prowadzeniem domu. Są to rzeczy, które pochłaniają dużo mojego czasu, można powiedzieć, że często za dużo. Moja aktywność na różnych polach zawodowych też zajmuje czas – a jak wiadomo doba ma tylko 24h.

Tutaj z pomocą przychodzi mój mąż, z którym dzielimy się obowiązkami, który mnie wspiera, ale też podpowiada różne rozwiązania. Jednym z nich jest planowanie zadań do wykonania na dany dzień. Oczywiście nie da się wszystkiego na sztywno zaplanować mając dzieci, ale jest mi dużo łatwiej zrealizować to co sobie założyłam. A jak to mówią: początki bywają trudne. U mnie było podobnie. Najważniejsze jest to, żeby nie poddawać się po pierwszej porażce. Ja systematycznie i konsekwentnie pracowałam (również nad sobą) oraz planowałam i dzięki temu nauczyłam się łączyć działania z wielu obszarów. Powiedzmy sobie szczerze, zapewne większość mam wie o czym mówię.

A moja praca pozwala mi na elastyczność, bo to ja decyduję, kiedy i jak długo pracuję. A gdy dzieje się coś niespodziewanego, np. choćby wydarzenia w szkole, to bez problemu zmieniam swój plan dnia pracy.

Zarabiaj dodatkowo

Masz wykształcenie inżynierskie, więc można powiedzieć, że Twoja droga zawodowa nie jest tak bardzo oczywista. Aktualnie pracujesz między innymi jako doradca. Jak to się stało? Skąd taka decyzja?

Czasami po prostu sytuacje niejako zmuszają nas do zmian. Po urlopie macierzyńskim nie mogłam wrócić do poprzedniej pracy. Natomiast ze względu na pandemię, rynek pracy nie wygląda dla mojej branży zbyt ciekawie. Chciałam być aktywna. I szukałam takiej pracy, która pozwoli mi na dużą swobodę w działaniu, tak abym mogła pogodzić ją z innymi obowiązkami, a jednocześnie pracować, rozwijać się i oczywiście zarabiać.

Gdy patrzysz wstecz, to jak wyglądały Twoje początki w zawodzie Doradcy? Czy było trudno, czy może szybko się wdrożyłaś? Co Ci pomogło?

Początek był dla mnie trudny. Ale, można powiedzieć, że to tak jest z tymi początkami. 😉 Wszystko było dla mnie nowe. Otrzymałam dużo informacji. W głębi jednak czułam przerażenie i zastanawiałam się, ile czasu zajmie mi nauka tych wszystkich rzeczy, ofert, sposobu działania. Może to zabrzmi dziwnie, ale mogę powiedzieć, że naprawdę wystarczą chęci do działania i oczywiście praktyka.

Jak już wspominałam, u mnie ważna była również chęć rozwoju. To, żeby nie stać w miejscu i nie mieć wrażenia, że czas mija mi bezproduktywnie. Na pewno warto spróbować. Ja zachęcam do tego, żeby próbować nowych rzeczy, żeby nie wyrzucać sobie później, że nic nie robiłam. Nawet jak na początku jest trudno, czy trochę brak nam odwagi.

Dlaczego zdecydowałaś się na współpracę z MetLife?

Na decyzje o tym, że podejmuję współpracę z tą konkretną firmą miało wpływ kilka czynników. To, że oferta, którą MetLife ma do zaproponowania dla swoich klientów oraz współpracowników, jest moim zdaniem najlepsza na rynku. Ale równie ważne, a może nawet ważniejsze to ludzie, którzy tam pracują.

Pamiętam, jak przyszłam do biura na pierwsze spotkanie. Od wejścia spotkałam wiele życzliwych osób, które zrobiły na mnie pozytywne wrażenie. Potem usłyszałam od nich dużo wskazówek i mobilizujących słów wsparcia. Otrzymałam praktyczne podpowiedzi, jak prowadzić rozmowy z klientami, jak najlepiej dopasować ofertę do potrzeb klienta. Zawsze mogę liczyć na pomoc ze strony Kierownika Zespołu Agentów, kiedy mam pytanie i potrzebuje pomocy zawsze mogę zadzwonić i otrzymam wsparcie. Korzystam też ze wsparcia szkoleniowego MetLife.

To wszystko było pomocne od samego początku mojej drogi jako doradca i jest nadal… Ta pomoc cały czas jest i zawsze można się po nią zwrócić. Tutaj nikt nie odmawia.

Zainteresowała Cię możliwość pracy dodatkowej w firmie MetLife? Sprawdź szczegóły!

A jakbyś miała powiedzieć czym tak konkretnie się zajmujesz, co robisz – tak jak koleżanka do koleżanki, to jak byś opisała swoją pracę i działania w MetLife?

Praca polega na… szukaniu. 🙂 Poszukiwaniu osób, które chcą porozmawiać na temat ich potrzeb dotyczących – mówiąc w skrócie – życia i zdrowia. Ta praca jest oparta na rozmowie i relacji. Dzwonię, spotykam się z ludźmi, nawiązuję z nimi kontakt – teraz głównie on-line. Badam potrzeby potencjalnych klientów oraz przedstawiam im ofertę odpowiadającą na potrzeby. Doradzam w dobraniu odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej, takiej która będzie dopasowana do oczekiwań, do potrzeb konkretnej osoby. To co ważne dla mnie, to budowanie długotrwałych relacji z klientami.

Co najbardziej lubisz w tej pracy?

Lubię wiele rzeczy. Lubię w niej to, że mam kontakt z ludźmi. To, że mogę w łatwy sposób pogodzić ją z obowiązkami domowymi i swoim trzecim zajęciem. Jest to praca bardzo elastyczna. Ja sama decyduję o tym, ile danego dnia pracuję i w jakich godzinach. Oczywiście ma to odzwierciedlenie w późniejszych zarobkach, wiadomo. Ale bardzo cenię to, że jeżeli nie mogę pracować w danym dniu, po prostu robię sobie wolne. To moja decyzja i moja odpowiedzialność.

Widzę kilka punktów wspólnych, jeśli chodzi o Twoją aktywność. Na pewno to, że lubisz ludzi, potrafisz z nimi rozmawiać i jesteś otwarta, to pomaga zarówno w pracy konsultantki kosmetycznej, w byciu Sołtyską jak i doradcą. Jak myślisz, jakie Twoje kompetencje są ważne w tej pracy? Jakie Twoje cechy pomagają Ci na wszystkich Twoich polach aktywności zawodowej?

Głównie szczerość i naturalność w tym co robię. Jeżeli nastawiamy się tylko i wyłącznie na sprzedaż, to klient na pewno to wyczuje. Ja jestem ciekawa drugiej osoby i jej potrzeb. Nie narzucam też swojego zdania. Ocenę danego produktu pozostawiam klientom. Bardzo pomocne są też cierpliwość i wyrozumiałość dla innych ludzi. Przydaje się także pewność, że to co oferujemy jest godne uwagi, a to z kolei wymaga bardzo dobrego poznania produktów, które się oferuje.

A tak naprawdę, to każdy klient jest inny i trzeba się dopasować do charakteru osoby, z którą rozmawiamy.

Zasada, którą się kieruję to: „Dbaj o swoich klientów tak, jak sama chciałabyś być traktowana”.

Kasiu to może zadam takie przewrotne pytanie – zdarzyła Ci się kiedyś taka sytuacja, że Twoja klientka z branży beauty została Twoją klientką w obszarze ubezpieczeń lub na odwrót?

Takie sytuacje też się zdarzają. Są to klientki, a także klienci – coraz więcej mężczyzn zwraca uwagę na wygląd i dba o siebie, nie boi się kosmetyków. Tylko tutaj jest trochę inna sprzedaż. Często sami pytają mnie o przedstawienie danego produktu, a jeżeli są zadowoleni z naszej obsługi i opieki w jednym obszarze, to w drugim już jest o wiele łatwiej, bo to zaufanie już mamy zdobyte. Mamy nawiązaną relację.

Tak na koniec naszej rozmowy, masz może jakieś rady, albo po prostu dobre słowo dla osób, dla mam, które wahają się czy dołączyć do Zespołu MetLife?

Powiem tak – też się kiedyś wahałam nad podjęciem decyzji o dołączeniu do Zespołu MetLife. Długo się zastanawiałam nad tym czy sobie poradzę. Przy okazji męcząc się sama ze sobą i z myślami, które nie dodawały mi odwagi.

Co chcę powiedzieć innej mamie? Pamiętaj, żeby coś osiągnąć, zrobić coś dla siebie i bliskich, samo myślenie nie wystarcza, trzeba po prostu działać. Jeżeli się zastanawiasz czy to jest dla Ciebie i czy dasz radę to pamiętaj, że warto spróbować. Jeżeli się nie uda, trudno…ale co ma się nie udać? Jesteś kobietą, jesteś mamą, więc na pewno dasz sobie radę. 🙂

Dziękuję za rozmowę i życzę wszelkiej pomyślności!

Dowiedz się więcej o pracy jako konsultant MetLife. Możesz umówić się na niezobowiązującą rozmowę i o wszystko zapytać!

Zdjęcie: prywatne archiwum Kasi

Grafika: MetLife

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jestem mamą mądrej indywidualistki. Posiadam doświadczenie w koordynacji projektów, prowadzeniu szkoleń oraz doradztwa. Uwielbiam spędzać czas z rodziną, podróżować, czytać książki i celebrować picie kawy. W "wolnym" czasie wspieram osoby chore onkologicznie.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie