Czego szukasz

Let’s do IT AKAdemy: Przebranżowienie do IT z trójką dzieci na pokładzie? Historia Ani udowadnia, że to możliwe

Ania pogodziła rolę matki trójki dzieci z intensywnym procesem przebranżowienia do IT, a teraz dzieli się poradami dla innych kobiet, które zastanawiają się nad wejściem do branży IT. Czytaj, inspiruj się i odkrywaj, jak również Ty możesz odnaleźć swoją drogę w świecie technologii! Zgłoś się do trzeciej edycji Let’s do IT AKAdemy!

Ania Niejełow

Cześć, Aniu 😉 Za Tobą udział w programie Let’s do IT AKAdemy 2. Zdecydowałaś się na przebranżowienie i ta decyzja okazała się sukcesem – gratulacje!! Opowiesz nam, jak wyglądał ten proces, czym zajmowałaś się przed przystąpieniem do programu, a co robisz teraz? 

Cześć. Przed przystąpieniem do programu miałam przerwę zawodową związaną z urodzeniem i wychowywaniem trzeciego dziecka. W tym czasie skończyłam kurs na testera oprogramowania i zdałam egzamin kończący ten kurs oraz międzynarodowy egzamin ISTQB. Obecnie pracuję jako tester oprogramowania w firmie Tarkus Sp. z o.o.

Co skłoniło Cię do zmiany ścieżki zawodowej?

Skończyłam studia ekonomiczne oraz socjologiczne i od samego początku szukałam swojego miejsca na rynku pracy. Pracowałam w wielu branżach, ale nigdzie nie znalazłam satysfakcji. Wspólnym mianownikiem zawsze była obsługa klienta. Do przebranżowienia się do IT namawiał mnie od dłuższego czasu kolega programista oraz mąż. Ostatnią moją pracą, przed przerwą związaną z urlopem macierzyńskim, była praca w banku na stanowisku doradcy klienta. W tym miejscu dodatkowo musiałam zmierzyć się z pandemicznymi realiami i myślę, że to była ta przysłowiowa kropla w morzu, która przelała moją frustrację związaną z tym, że pracuję w miejscu, w którym nie chcę być i robię coś, co nie sprawia mi przyjemności. Byłam silnie zmotywowana do zmiany i wiedziałam, że po prostu muszę to zrobić.

Jak wyglądał Twój proces nauki i jakie kroki podjęłaś, aby przygotować się do pracy w IT?

Zapisałam się na kurs testera oprogramowania, zaopatrzyłam się w tematyczne książki. Dodatkowo uczestniczyłam w niezliczonej liczbie webinarów związanych z testowaniem oprogramowania oraz z przebranżowieniem się do branży IT. Szukałam informacji w Internecie i tu trafiłam na stronę mamopracuj.pl, gdzie dowiedziałam się o programie Let’s do IT AKAdemy 2, do którego postanowiłam się zgłosić.

Weź udział w trzeciej edycji programu – Let’s do IT AKAdemy 3!

Co dał Ci udział w programie Let’s do IT AKAdemy 2?

Myślę, że przede wszystkim wiarę w to, że mi się uda. Poczucie wspólnoty z innymi kobietami, ich wsparcie i dobre słowo. Ponadto, wiedzę o branży IT i o procesie rekrutacyjnym. Utwierdziłam się także w decyzji, że testowanie oprogramowania jest właśnie tym, czym chcę się zajmować.

Aniu, jesteś mamą trójki dzieci. Dla wielu przebranżowienie się przy takiej gromadce pewnie wydaje się nierealne. Jak to pogodziłaś?

Pogodziłam to wyłącznie dzięki pomocy mojego męża. Otrzymałam od niego nieocenione wsparcie. Wychodził z dziećmi lub zajmował się nimi w domu, gdy ja miałam lekcje lub gdy pisałam projekty, czy uczyłam się na egzaminy. Niestety, czasem musiałam też posiedzieć dłużej wieczorem, gdy dzieci już spały.

Na pewno Twoja historia będzie inspiracją dla wielu osób, szczególnie mam, które chcą rozpocząć karierę w IT. Jakimi poradami lub wskazówkami podzieliłabyś się z innymi kobietami, które rozważają zmianę kariery i zastanawiają się nad wejściem do branży IT, ale, być może, czują obawy?

Przebranżowienie się to proces, więc trzeba dać sobie na niego trochę czasu. Należy się do niego też dobrze przygotować i go zaplanować. Podczas tego procesu, będzie wiele chwil zwątpienia i załamania, ale to normalne. Ważne, żeby znaleźć osobę, a najlepiej wiele osób, które będą Cię wspierać. To może być partner, rodzina, przyjaciółka albo takie miejsce jak mamopracuj.pl i udział w programach mentoringowych, które oferuje. Jednocześnie trzeba też brać pod uwagę, że nie zawsze wszystko będzie szło zgodnie z planem i wtedy należy go modyfikować i dostosowywać na bieżąco do aktualnej sytuacji, w której się znajdujemy. Warto się odważyć i wyjść ze swojej strefy komfortu. Nie odkładać tego na potem. Ostatnio usłyszałam od koleżanki zdanie, które bardzo mi się spodobało i które jest idealną wskazówką: „Bój się i działaj!”.

Bardzo dziękuję Ci za rozmowę i życzę dalszych sukcesów!

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Studentka socjologii. Zawodowo - wspiera działania Mamo Pracuj i Talenti oraz zdobywa wiedzę na temat pozyskiwania funduszy unijnych. Ostatnie miesiące spędziła nad oceanem, studiując w słonecznej Portugalii. Marzy o dalszych podróżach i odkrywaniu uroków świata.

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie