ZAINSPIRUJ SIĘ
Kosmetyki naturalne a ekologia
Producenci kosmetyków widzą, w jakim kierunku zmierza świat, widzą potrzebę realnej zmiany. Duża część z nich wychodzi konsumentom naprzeciw, proponując produkty naturalne. Do grona polskich marek dbających zarówno o piękno naszej skóry, jak i dobro planety zaliczamy Soppo Cosmetics, która zajmuje się produkcją kosmetyków do codziennej pielęgnacji twarzy.
Czym wyróżniają się kosmetyki naturalne?
Obserwując rynek kosmetyczny, łatwo możemy zauważyć, że naturalne kosmetyki na dobre zagościły w drogeriach i sklepach internetowych. Znajdziemy je już nawet w supermarketach, co dowodzi temu, jak bardzo są nam potrzebne oraz jak chętnie po nie sięgamy.
Czym dokładnie różnią się kosmetyki naturalne od kosmetyków konwencjonalnych?
Kosmetyk naturalny powstaje w minimum 95% z naturalnych składników, takich jak: oleje, wyciągi i ekstrakty roślinne oraz minerały. Nie może zawierać składników odzwierzęcych, a więc jest w pełni wegański. Ponadto nie może zawierać substancji pochodzących z roślin modyfikowanych genetycznie.
Co ważne, kosmetyki naturalne nie mogą zawierać żadnych szkodliwych substancji, które wpływają negatywnie zarówno na naszą skórę, jak i środowisko. W ich składzie nie znajdziemy więc: sztucznych barwników, konserwantów, parabenów, perfum, fenoksyetanolu, pochodnych ropy naftowej (wazeliny, silikonu, parafiny), emulgatorów i nanocząsteczek mniejszych niż 100 nm.
Kolejną, nie mniej ważną kwestią (zwłaszcza w przypadku dbania o środowisko) są opakowania. Naturalne kosmetyki, poza odpowiednim składem, wyróżniają się ekologicznymi pudełeczkami, tubkami i kartonikami, a więc takimi, które powstały z recyklingu i są biodegradowalne. Rozpoznamy je dzięki symbolowi trzech strzałek tworzących trójkąt.
Zarówno zagraniczne (z obszaru Unii Europejskiej), jak i polskie kosmetyki naturalne muszą spełniać warunek nietestowania na zwierzętach. Na opakowaniu produktu powinieneś więc znaleźć symbol zajączka z dopiskiem „cruelty free” lub „not tested on animals”.
Wszystkie wymienione wyżej kryteria spełniają produkty wspomnianej we wstępie marki Soppo Cosmetics.
Wpływ naturalnych kosmetyków na dobro planety
Celem kosmetyków naturalnych jest dbanie o skórę, dostosowując się do jej potrzeb. Nasze naturalne piękno to jednak nie wszystko! Korzystając z produktów naturalnych w codziennej pielęgnacji ciała, jednocześnie dokładasz swoją cegiełkę w ratowaniu środowiska. Jeśli dopiero zaczynasz swoją drogę z naturalnymi kosmetykami i chcesz wiedzieć, w jaki sposób Twój wybór przyczynia się do dbania o planetę, przeczytaj poniższe podpunkty.
Surowce naturalne
Pierwszą i najważniejszą kwestią jest dobór składników: naturalny skład = zdrowy skład. Dlaczego? To proste! Kosmetyki naturalne produkowane są niemal w stu procentach ze składników pochodzenia naturalnego, a więc roślin i minerałów. Na próżno szukać w nich szkodliwego działania, nawet w przypadku skóry wrażliwej. Dziś, dzięki badaniom, wiemy też, że duża część kosmetyków konwencjonalnych zawiera substancje toksyczne, które mogą prowadzić nawet do chorób nowotworowych.
Jeśli zaś chodzi o wpływ na środowisko, musimy wiedzieć, że substancje chemiczne w trakcie produkcji trafiają m.in. do wód gruntowych, stanowiąc niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia roślin, zwierząt oraz ludzi. Ponadto wielkie koncerny kosmetyczne zaśmiecają środowisko swoimi toksycznymi odpadami, które rozkładają się wiele lat, wytwarzając wciąż następne. Produkcja kosmetyków naturalnych ogranicza powstawanie groźnych odpadów praktycznie do zera, a pozyskiwanie surowców naturalnych jest w pełni bezpieczne.
Brak testowania na zwierzętach
Przepisy unijne zabraniają testowania kosmetyków na zwierzętach na jakimkolwiek etapie produkcji. Oznacza to, że kupując kosmetyk naturalny z oznaczeniem „cruelty free” masz pewność, że żadne zwierzę nie ucierpiało ani w początkowej, ani środkowej, ani też finalnej fazie produkcji. Jeszcze do niedawna była to kwestia raczej nam obojętna. Dziś los zwierząt jest dla nas tak samo ważny, jak los nas samych. Sprzeciwiamy się trzymaniu psów na łańcuchach, chowu klatkowemu, nielegalnym hodowlom oraz wykorzystywaniu zwierząt w cyrkach, dlaczego więc mamy popierać krzywdzenie ich w laboratoriach?
Ekologiczne opakowania
Produkty ekologiczne, w tym także kosmetyki naturalne, wymagają równie ekologicznej oprawy. Na stopień ekologiczności opakowań wpływ ma tak naprawdę kilka czynników, a konkretnie:
- z jakich surowców zostały wykonane?
- czy nadają się do recyklingu?
- jak długo się rozkładają?
- jak się je pozyskuje?
Do najbardziej przyjaznych dla środowiska surowców zaliczamy papier – jest to surowiec naturalny, odnawialny, lekki i szybko się rozkładający. Niestety jednak można go wykorzystać jedynie do produkcji kartoników, a więc opakowania opakowań. Innym, stosunkowo mało szkodliwym surowcem jest szkło: nie uwalnia szkodliwych substancji i można je przetwarzać bez końca, z drugiej jednak strony jest to tworzywo ciężkie, przez co jego transport generuje więcej śladu węglowego.
Najbardziej powszechnym materiałem, z którego wytwarza się opakowania kosmetyków, jest owiany złą sławą plastik. Oczywiście dziś z plastikiem walczymy, gdyż stał się on wszechobecny, nie można jednak zaprzeczyć, że jest to tworzywo lekkie, tanie i szczelne, co w przypadku kosmetyków jest wartością jak najbardziej pożądaną. Od plastiku ciężko jest się odciąć, ważne jest więc odpowiednie nim zarządzanie, czyli zadbanie o jego przydatność już po zużyciu produktu.
Jeśli kupujesz kosmetyki w plastiku, wybieraj takie, które oznaczone są symbolem biodegradowalności, a po zużyciu kosmetyku, opakowanie wyrzuć do kontenera na plastik – w ten sposób przyczynisz się do dalszego przetworzenia materiału.
Wybierając kosmetyki naturalne, wspierasz planetę!
Podsumowując, kosmetyki naturalne to samo dobro – nie tylko dla Ciebie, ale i planety. Kupując produkty wegańskie, nie tylko przyczyniasz się do zmniejszenia ilości odpadów i zanieczyszczeń szkodzących środowisku, ale też chronisz zwierzęta. Ponadto należy jeszcze raz podkreślić, że kosmetyki naturalne są przyjazne dla planety nawet już po ich zużyciu, a zawdzięczamy to ekologicznym opakowaniom, które są biodegradowalne, dzięki czemu mogą być ponownie wykorzystane do wyprodukowania innych opakowań.
Wybieraj świadomie i kupuj kosmetyki od producentów, którym tak samo, jak Tobie zależy na losie planety!
Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.
Zdjęcie: partnera portalu