Czego szukasz

Kilka nieoczywistych powodów, dla których warto pracować w finansach

Praca w finansach, czyli…? Niektórym z nas kojarzy się z ciągiem nudnych i powtarzalnych czynności, w których nie ma miejsca na kreatywność. Innym – z samotną pracą z systemami bez kontaktu z drugim człowiekiem. Jeszcze inni postrzegają ją jako zajęcie związane tylko z rejestrowaniem danych księgowych. A prawda jest zupełnie inna! Branża finansowa przechodzi naprawdę wielką rewolucję. O jej kondycji, wpływie postępu technologicznego na jej rozwój, a także perspektywach rozwoju w tym obszarze rozmawiamy z Małgorzatą Figaszewską i Pauliną Błachowicz-Jankowską – reprezentantkami firmy Franklin Templeton, które branżę finansową znają od podszewki. Zapraszamy!

dlaczego warto pracować w finansach

Kilka nieoczywistych powodów, dla których warto pracować w finansach

Bardzo Wam dziękuję za możliwość rozmowy. Początek jesieni to idealny czas na rozmowę o rozwoju i jego kierunkach. Wszyscy jesteśmy po urlopach, naładowaliśmy nasze akumulatory, więc możemy z dodatkową energią przystąpić do działań, które nadadzą naszej karierze nowy kierunek. I jak zawsze w takiej sytuacji, warto szukać inspiracji. Mam nadzieję, że rozmowa z Wami będzie ku temu okazją. Zacznijmy od pytania na rozgrzewkę: co dla każdej z Was znaczy praca w finansach i księgowości?

Paulina: Praca w finansach – wbrew pozorom – nie musi być nudna i powtarzalna. W moim przypadku daje ona styczność z wieloma zagadnieniami, ludźmi i kulturami. Świat finansów ciągle się zmienia i ewoluuje, czy to w odpowiedzi na ciągle pojawiające się regulacje, czy też na coraz ściślejszy związek finansów i technologii – patrząc na dynamicznie rozwijającą się branżę fintech.

Gosia: Z moich obserwacji i doświadczeń wynika, że obecnie praca w księgowości czy finansach to nie tylko praca z systemami finansowo-księgowymi, ale przede wszystkim z ludźmi. Trzeba pamiętać, że na początku i na końcu każdego procesu jest człowiek, który współpracując z innymi ludźmi, uzyskuje dostęp do danych odgrywających kluczową rolę w podejmowaniu decyzji biznesowych.

Postęp technologiczny i cyfrowy stworzył nowe skomplikowane transakcje, które muszą znaleźć odpowiednie odzwierciedlenie w poprawnych zapisach księgowych, stanowiących podstawę tych decyzji. I tutaj potrzebna jest nie tylko wiedza finansowa, ale także kreatywność i cyfrowa biegłość. Pomagają one przy współpracy z różnymi systemami finansowo-księgowymi, przy ich wdrażaniu czy konsolidacji, optymalizacji procesów oraz analizie tzw. big data, pracy w startup’ach czy współpracy z nimi.

A jak zaczęła się Wasza ścieżka kariery w finansach – we Franklin Templeton, czy wcześniej? Czy miałyście plan rozwoju, czy też szłyście za głosem serca? A może rozsądku?

Paulina: Nie miałam sprecyzowanej ścieżki kariery czy planu rozwoju. W trakcie studiów wyjechałam na wymianę studencką do Chin, gdzie miałam okazję poznać wykładowców i ekspertów z międzynarodowym doświadczeniem. Od tamtego czasu wiedziałam, że chcę pracować w firmie o globalnym zasięgu, gdzie będę miała możliwość pracy w międzynarodowym środowisku i w języku angielskim.

Dlatego też, gdy dowiedziałam się o specyfice pracy we Franklinie, zaaplikowałam. Czułam, że będzie to dla mnie idealne miejsce na start kariery. Od tego czasu minęło już 12 lat, a mimo to wciąż się rozwijam, a praca potrafi mnie zaskakiwać każdego dnia. 🙂

Gosia: Zaczęłam od kreatywnego kierunku, jakim jest marketing, a finanse polubiłam, kiedy poznałam rachunkowość zarządczą i kontroling. Ukończyłam też zarządzanie przedsiębiorstwami. Postanowiłam, że po studiach będę zgłębiać międzynarodowe standardy rachunkowości, co nie było wtedy takie popularne (tak samo zresztą, jak mój kierunek studiów). Tak jak planowałam, zdobyłam kwalifikacje ACCA, kończę MBA w UK i rozwijam się w innych obszarach. Natomiast głos serca i kreatywność ułatwiają mi rozwój w komunikacji, nawiązywaniu relacji i uczeniu się – nie pozwalają osiąść na laurach. Zdecydowanie mam wiele cech lifelong learnera.

Paulina Błachowicz-Jankowska
Paulina Błachowicz-Jankowska

Czy w branży finansowej jest przestrzeń na kreatywność? Przeczytaj!

Rozmawiałyśmy o tym, że praca w finansach, tak samo jak w księgowości, cały czas się zmienia. Jakie zmiany można zaobserwować? Czy możecie podać kilka najważniejszych elementów?

Gosia: Na sytuację branży finansowej wpływają w ogromnym zakresie zmiany technologiczne, globalizacja, cyfryzacja. Globalizacja sprawiła, że praca dla jednej spółki jest zastępowana pracą w centrum usług wspólnych dla grupy spółek, regionów. Obecnie nowy pracownik działu księgowości doświadcza tego w codziennej pracy nad procesami finansowymi, ich bieżącą optymalizacją, ciągłym wdrażaniem elementów automatyki i robotyki, nowoczesnych systemów finansowych i narzędzi wykorzystujących uczenie maszynowe do analizy danych itp.

Cyfryzacja i zmiany technologiczne dodatkowo wpływają na kompleksowość operacji biznesowych, przy użyciu np. bitcoinów, tokenów, czy na platformach blockchain. Dla nas, pracowników, oznacza to konieczność zrozumienia treści transakcji oraz odpowiednie jej odzwierciedlenie w księgach. Pomaga system, ale kreatywność pozwala to zobaczyć i zrozumieć w całości. Współpraca międzydziałowa przy projektach ułatwia zdobywanie wiedzy o całym procesie, którego jesteśmy częścią i buduje relacje, które podnoszą jakość pracy.

Kreatywność w naszym przypadku to odpowiedź na pytanie „a co by było, gdyby…”, czyli szukanie pomysłów i testowanie rozwiązań, które możemy wprowadzić od razu lub w trakcie projektu. Oczywiście, wszystko zgodnie z przepisami.

Innymi elementami, które wpływają na pracę w finansach, są regulacje i zmiany przepisów związane z Corporate Social Responsibility. Cele ESG muszą zostać ujęte w liczbach i w raportach. Poznanie powiązań między celami ESG a celami firmy wymaga od nas nawiązywania relacji z innymi działami, zrozumienia zależności i poprawnego przeliczania i przedstawienia tychże w liczbach.

Małgorzata Figaszewska
Małgorzata Figaszewska

Podczas naszej wcześniejszej rozmowy wspominałyście o różnych rodzajach księgowości, m.in. księgowości funduszy inwestycyjnych i księgowości korporacyjnej. Na czym polega różnica?

Gosia: Księgowość korporacyjna to zarejestrowane zdarzenia gospodarcze firmy, spółki czy organizacji, na przykład zakup środków trwałych, amortyzacja, operacje bankowe, zakup materiałów i usług, itd. Zadaniem księgowych korporacyjnych jest zestawienie bilansu i sporządzenie rachunku zysków i strat, które odwzorowują sytuację finansową firmy w danym czasie.

Księgowość funduszowa to operacje związane z funduszami inwestycyjnymi. Podstawowym zadaniem księgowego funduszu jest wyliczanie wartości aktywów funduszu i wartości jednostki uczestnictwa lub certyfikatu inwestycyjnego.

Oba rodzaje operują na podstawie określonych zasad rachunkowości zapisanych w ustawie o rachunkowości i rozporządzeniach.

A kto Waszym zdaniem najlepiej odnajduje się w tych nowoczesnych finansach? Jakie kompetencje są kluczowe?

Gosia: Bardzo trafnie takie kompetencje prezentuje raport Future of Skills stworzony przez University of Phoenix, tj. umiejętność zdalnej współpracy, myślenie projektowe, umiejętność przetwarzania dużej ilości informacji, myślenie adaptacyjne, interdyscyplinarność czy międzykulturowość.

Do tego zestawu dodałabym jeszcze etyczne zachowanie i postępowanie, szczególnie ważne przy wykorzystywaniu cyfrowych technologii.

Jak skutecznie szukać pracy? Posłuchaj podcastu z udziałem rekruterek z Franklin Templeton. Część I i część II.

A jak z językami? Czy znajomość języków jest niezbędna? Czy filolodzy mają szansę odnaleźć się w pracy w finansach?

Paulina: Zdecydowanie tak! Umiejętności językowe, w szczególności znajomość języka angielskiego, są kluczowe. Cały świat finansów funkcjonuje i porozumiewa się w tym języku; przykładowo wiele podstawowych pojęć nie ma polskiego odpowiednika. To wszystko sprawia, że znając angielski dużo łatwiej jest się odnaleźć w pracy i nauczyć nowych rzeczy.

Również coraz częściej do Client Services poszukiwane są osoby znające inne europejskie języki, takie jak włoski, francuski, hiszpański czy czeski. U nas w firmie współpracujemy z zespołami sprzedażowymi w różnych krajach europejskich, wspierając je w kontaktach z klientami w ich ojczystym języku.

Jakich osób szukacie do swoich zespołów? Jakie kompetencje są najbardziej cenione we Franklin Templeton?

Paulina: Do zespołów Client Services poszukujemy przede wszystkim osób z pozytywnym nastawieniem, otwartych na kontakt z klientem. Praca w Client Servicing wymaga dużej samodzielności i poczucia odpowiedzialności za relację z klientem. Bycie twarzą organizacji w kontakcie z klientem zobowiązuje do wzięcia sobie do serca jednej z podstawowych wartości w FT, czyli putting clients first.

Gosia: Ja bym tu jeszcze dodała: odpowiedzialność, inicjatywę, nieustającą chęć nauki i ciekawość.

Moje myślenie o finansach bardzo skupia się na pracy raczej samodzielnej, z komputerem, narzędziami i programami. Ale, z tego co mówicie wynika, że spora część zadań to również praca z klientem, prawda?

Paulina: Tak. Obsługa klienta to nieodzowny element pracy w firmach finansowych, które świadczą usługi szerokiemu spektrum klientów.

Mówi się, że klient odchodzi często, nie z powodu niezadowalających wyników finansowych firmy, lecz dlatego, że oferuje ona niewystarczający, bądź niedostosowany do jego potrzeb, poziom wsparcia/obsługi.

W warunkach rosnącej standaryzacji usług i produktów, taka „skrojona na miarę” usługa jest kluczowa, aby klienta zatrzymać.

Gosia: Praca w finansach równa się samodzielnej pracy z komputerem – ten obraz jest już nieaktualny! Jak wspomniałam wcześniej, nastąpił ogromny przełom i teraz praca z klientem (nazywanym partnerem biznesowym) jest obecna i równie ważna.

Ze względu na specyficzną strukturę matrycową w firmie, kontakty i współpraca z biznes partnerami z innych lokalizacji, linii biznesowych czy poziomów w strukturze istnieje w formule tzw. drzwi otwartych. Współpracując, pozyskujemy informację potrzebną w procesach finansowych.

Czy do Waszych zespołów mogą dołączyć wyłącznie osoby, które mają za sobą studia kierunkowe?

Paulina: Prawda jest taka, że studia ekonomiczne nie przygotują w 100% do pracy w branży finansowej. Dlatego uważam, że na start tak ważna jest chęć i umiejętność uczenia się nowych rzeczy. Wiąże się z tym również umiejętność adaptacji, otwartość na zmiany i wewnętrzna ciekawość.

Zespół tworzą ludzie, a im bardziej zróżnicowane mają doświadczenie i umiejętności, tym zespół ma większy potencjał. Różnorodność wzbogaca, szczególnie kiedy jest wspierana przez mądrych i otwartych liderów.

Z Franklin Templeton współpracujemy już od wielu lat, obserwujemy, jak zmienia się Wasza organizacja. Opowiedzcie krótko, jak wygląda obecnie praca w firmie? Jaki tryb pracy jest możliwy? Jakie jest podejście do elastyczności?

Paulina: Pandemia zmieniła naszą codzienność i praca zdalna stała się nową normalnością. Nasze biuro było cały czas otwarte, pod mniejszym lub większym reżimem podyktowanym sytuacją pandemiczną, jednak nasi pracownicy mogli korzystać z biura przez cały czas. Było to bardzo duże udogodnienie, nie tylko dla rodziców dzieci, które uczęszczają do firmowego żłobka i przedszkola, ale też dla osób, które nie mają odpowiednich warunków do pracy zdalnej w domu. Wielu ceni pracę w biurze, jednak gro koleżanek i kolegów dobrze odnalazło się w domowych „biurach”.

Firma daje dużą elastyczność, jeśli chodzi o tryb pracy, wszystko zależy od kierownictwa danego zespołu i rodzaju wykonywanych obowiązków.

W moim przypadku udało mi się dostosować tryb pracy do „życiowego” grafiku, więc to, czy pracuję z domu czy z biura, zależy od aktualnych potrzeb danego dnia.

Bardzo dziękuję za rozmowę!

Chcesz spróbować swoich sił w branży finansowej? Sprawdź, jakie oferty pracy ma dla Ciebie Franklin Templeton. Szczegóły w profilu pracodawcy.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów. 

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie