ZAINSPIRUJ SIĘ
Kiedy dziecko może zacząć samo wracać ze szkoły do domu?
- Marzena Pilarz-Herzyk
- 26 listopada 2017
- 3 MIN. CZYTANIA
Prawo o ruchu drogowym – kiedy dziecko może zacząć samo wracać ze szkoły do domu?
Celem odpowiedzi na powyższe pytanie należy sięgnąć przede wszystkim do Prawa o ruchu drogowym. Istotnym pojęciem jest samo pojęcie drogi, które ustawa określa jako „wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt”.
Art. 43 tej ustawy stanowi zaś, że z drogi samodzielnie mogą korzystać dzieci, po ukończeniu 7 roku życia. Dzieci, które nie przekroczyły tej granicy wieku mogą być jej użytkownikami drogi pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 10 rok życia.
Kiedy dziecko może zacząć samo wracać ze szkoły do domu?
Z powyższych przepisów wynika więc, że dziecko po ukończeniu 7 roku życia może samodzielnie opuścić szkołę i wrócić do domu.
Natomiast dziecko młodsze może zostać odebrane przez rodzeństwo, które ma co najmniej 10 lat.
Od tej zasady zostały wyłączenia strefy zamieszkania, co oznacza, w tym terenie powyższe granice wieku nie obowiązują.
Przeczytaj także: Od kiedy dzieci mogą podróżować samodzielnie?
Kto decyduje o wcześniejszym powrocie dzieci do domu?
Osobami kompetentnymi do podjęcia decyzji w temacie powrotu dzieci ze szkoły do domu są wyłącznie rodzice.
Oznacza to, że w przypadku skrócenia zajęć szkolnych, nauczyciel czy dyrektor nie mogą podjąć decyzji o wcześniejszym samodzielnym powrocie dzieci.
Stąd szkoły zobowiązane są do prowadzenia świetlic, które to w takich przypadkach zapewnią dziecku opiekę na ten czas.
[FM_form id=”6″]
Zgoda rodziców
Jeżeli rodzice chcą, aby ich dzieci wracały samodzielnie ze szkoły, koniecznym jest podpisanie stosownego oświadczenia.
Ważnym jest tu również fakt, iż jeżeli chcą, aby młodsze dzieci wracały pod opieką starszego rodzeństwa (które nie jest pełnoletnie), również i takie oświadczenie musi przez nich zostać podpisane.
W obu przypadkach konieczne jest, aby rodzicie w oświadczeniu zobowiązali się do wzięcia odpowiedzialności za bezpieczeństwo dzieci w czasie powrotu do domu.
Przeczytaj także: 10 książek, które będą wspierać edukację naszych dzieci
Pamiętaj!
Ukończenie 7 roku życia oznacza, że uznajemy datę (dzienną i miesięczną) urodzenia dziecka. Nie wystarczającym jest zatem sam rok kalendarzowy, w którym Twoja pociecha osiągnie wskazany wiek.
Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż poza odwołaniem się po porządku prawnego, w pierwszej kolejności nie można pominąć kwestii rozwoju emocjonalnego dziecka i stopnia jego dojrzałości.
Dziecko wracając samodzielnie do domu jest narażone na różne zagrożenia. To rodzicie muszą być przekonani o tym, iż będzie w stanie bezpiecznie wrócić do domu.
Zdjęcie: 123 rf