Czego szukasz

Kiedy dziecko może zacząć samo wracać ze szkoły do domu?

Pytania, o to od kiedy dziecko może zacząć samo wracać ze szkoły, czy od kiedy starsze, niepełnoletnie jeszcze rodzeństwo może odbierać młodsze, są często zadawane przez rodziców. Czy są na to jakieś paragrafy, czy mamy się kierować tylko znajomością własnego dziecka i jego dojrzałości? Przeczytaj i się dowiedz!

  • Marzena Pilarz-Herzyk - 26/11/2017
chłopiec z tornistrem na plecach

Prawo o ruchu drogowym

Celem odpowiedzi na powyższe pytanie należy sięgnąć przede wszystkim do Prawa o ruchu drogowym. Istotnym pojęciem tutaj jest samo pojęcie drogi, które ustawa określa jako „wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt”.

Art. 43 tej ustawy stanowi zaś, że z drogi samodzielnie mogą korzystać dzieci, po ukończeniu 7 roku życia. Dzieci, które nie przekroczyły tej granicy wieku mogą być jej użytkownikami drogi pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 10 rok życia.

Z powyższych przepisów wynika więc, że dziecko po ukończeniu 7 roku życia może samodzielnie opuścić szkołę i wrócić do domu.

Natomiast dziecko młodsze może zostać odebrane przez rodzeństwo, które ma co najmniej 10 lat.

Od tej zasady zostały wyłączenia strefy zamieszkania, co oznacza, w tym terenie powyższe granice wieku nie obowiązują.

Kto może zdecydować o wcześniejszym powrocie dzieci do domu?

Osobami kompetentnymi do podjęcia decyzji w temacie powrotu dzieci ze szkoły do domu są tylko i wyłącznie rodzice.

Oznacza to zatem, że w przypadku skrócenia zajęć szkolnych, nauczyciel czy dyrektor nie mogą podjąć decyzji o wcześniejszym samodzielnym powrocie dzieci.

Stąd szkoły zobowiązane są do prowadzenia świetlic, które to w takich przypadkach zapewnią dziecku opiekę na ten czas.

Zgoda rodziców

Jeżeli rodzice chcą, aby ich dzieci wracały samodzielnie ze szkoły, koniecznym jest podpisanie stosownego oświadczenia.

Ważnym jest tu również fakt, iż jeżeli chcą, aby młodsze dzieci wracały pod opieką starszego rodzeństwa (które nie jest pełnoletnie), również i takie
oświadczenie musi przez nich zostać podpisane.

W obu przypadkach koniecznym jest, aby rodzicie w powyższym oświadczeniu zobowiązali się do wzięcia odpowiedzialności za bezpieczeństwo dzieci w czasie powrotu do domu.

Pamiętaj!

Ukończenie 7 roku życia oznacza, że uznajemy datę (dzienną i miesięczną) urodzenia dziecka. Nie wystarczającym jest zatem sam rok kalendarzowy, w którym Twoja pociecha osiągnie wskazany wiek.

Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż poza odwołaniem się po porządku prawnego, w pierwszej kolejności nie można pominąć kwestii rozwoju emocjonalnego dziecka i stopnia jego dojrzałości.

Dziecko wracając samodzielnie do domu jest narażone na różne zagrożenia i to rodzicie muszą być przekonani o tym, iż będzie w stanie bezpiecznie wrócić do domu.

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Marzena Pilarz-Herzyk
Żona. Mama. Z wykształcenia Prawniczka. Z zamiłowania artystka-po-trochu (trochę architektka, trochę projektantka, trochę fotografka - bo nigdy nie mogła się zdecydować). Zawodowo przez kilka lat związana z zarządzaniem przedsiębiorstwami, procedurami prawnymi i finansowymi. Od 2015 roku Mama. I tak wraz z raczkowaniem dziecka, zaczął raczkować pomysł na bloga dla Mam o prawie w przystępny sposób serwowanym. Szczegóły: www.mamaprawniczka.pl
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Może Cię zainteresować także:
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail