ZAINSPIRUJ SIĘ
Jak się nie dać czarnym myślom?
Jest Ci źle i smutno? Masz takie chwile, że paraliżuje Cię lęk, dopada strach przed tym, co zastaniemy jak świat znów zacznie funkcjonować “normalnie”?
Każda z nas doświadcza takiego stanu – czasami jest on tylko sygnałem spadku nastroju, ale bywa, że zmagamy się z czymś poważniejszym. Kiedy rozmawiam z bliskimi mi kobietami, słyszę, że pomimo tego, iż obecna sytuacja daje im w kość, starają się radzić sobie jak umieją najlepiej.
Czarne myśli jednak pojawiają się znienacka – czasami jest to poranek i obezwładniające uczucie beznadziei. Niekiedy, w trakcie szaleństwa związanego z pracą lub dziećmi dopada nas bezsilność i niepokój. Wieczorami, gdy chcemy już zrobić coś dla siebie, mroczne myśli atakują najmocniej – przychodzi smutek, zwątpienie.
Ze złymi nastrojami możemy jednak walczyć, nawet wtedy, gdy nie mamy pod ręką arsenału w postaci bodźców zewnętrznych, gdy nie możemy iść na spacer, do kina czy na zakupy. Warto mieć świadomośc, że siła jest w nas, ale też, że są pewne techniki i narzędzia, które mogą być naszym kołem ratunkowym.
Przeczytaj także: #zostańwdomu z czwórką dzieci i nie zwariuj!
Mam dziś dla Ciebie parę propozycji, jak radzić sobie na bieżąco z trudnymi emocjami i myślami, które odbierają energię:
Zidentyfikuj złe myśli
Gdy zaczynasz odczuwać smutek, zdefiniuj co Cię niepokoi. Nazwij swoje myśli i odczucia. Czasami już to pomaga się z nimi oswoić. Jeśli odczuwasz w głowie chaos, weź kartkę papieru i spisz wszystko, co przychodzi Ci do głowy. Podziel to na grupy, oceń w skali 1-10 jak bardzo niepokoi Cię dany problem. Pomyśl, jaki masz na niego wpływ, czy możesz coś zrobić, żeby odpowiedzieć na dręczące Cię pytania.
Przeczytaj także: Zadbaj o siebie, o swoją psychikę. To (też!) ważne
Przekieruj swoją uwagę
Spójrz na swoje myśli jak na jadące pod wiaduktem samochody. Zwykle, pomimo tego, że widzi się sznur pojazdów, nasza uwaga koncentruje się na tych wybranych. Spróbuj więc przekierować swoją uwagę po prostu na inny “samochód” – na pozytywną myśl, wspomnienie lub coś, co planujesz zrobić w przyszłości.
Spraw sobie przyjemność
Zrób dla siebie coś miłego. To może być kawa na balkonie, przytulenie się do bliskiej osoby. Odpuść na chwilę zasady: włącz dzieciom bajkę i poczytaj swoją ulubioną książkę. Potańcz do ulubionej muzyki. Poskacz z dziećmi na materacu. Zaśpiewaj piosenkę. Nie myśl o obowiązkach, chociaż przez krótką chwilę!
Przeczytaj także: Jak możesz dbać o siebie mając malutkie dziecko?
Rozmawiaj z innymi
Ta rada pojawia się nie pierwszy raz, ale mocno wierzę w to, że bliskość drugiej osoby i rozmowa o problemach wiele z nich rozwiązuje. Zwierzenie się komuś z czarnych myśli niweluje lęki, daje poczucie bezpieczeństwa. Sprawia, że jesteśmy blisko swoich emocji, czujemy się zaopiekowani. Niezależnie od tego, czy znajdziemy od razu odpowiedź na nasze dylematy. Pamiętajmy, że izolacja fizyczna nie musi oznaczać samotności.
Oddychaj
Pamiętaj o świadomym oddechu. Na Youtube możesz znaleźć filmy, które pokazują jak oddychać, żeby zmniejszać stres i regenerować organizm. Zatrzymuj się w ciągu dnia co jakiś czas. Pomyśl o sobie, o swoich uczuciach, o tym co się dzieje w Twoim ciele.
Przeczytaj także: 6 pomysłów jak pomóc dzieciom i sobie odstresować się od nauki i pracy zdalnej?
Nie rezygnuj z leków, nie wspomagaj się alkoholem
Jeśli bierzesz na stałe leki antydepresyjne to nie odstawiaj ich, nie eksperymentuj z mniejszymi niż zwykle dawkami. Izolacja i pandemia to ogromna, niespotykana zmiana w naszym życiu, a czas zmian wiąże się zwykle ze zwiększonym napięciem i stresem.
Nie wspomagaj się też alkoholem, który być może daje chwilową ulgę, ale odbiera naszemu organizmowi zdolność regeneracji, skraca sen i zakłóca działania leków (czasami nawet wzmacnia negatywne uczucia następnego dnia).
Przeczytaj także: 25 pomysłów na drobne przyjemności, które można zrobić sobie w czasie izolacji!
Poszukaj pocieszenia w piosence, książce, wierszu
Czasami doraźną pomocą na smutek mogą być pozytywne, pocieszające myśli, wyrażone przez innych w formie wiersza, cytatu. Poszukaj takich wspierających Cię tekstów.
A może wolisz obejrzeć film, który podniesie Cię na duchu?
Poniżej moje propozycje. 🙂 A co Tobie pomaga?
- “Jeszcze w zielone gramy”, tekst: Wojciech Młynarski, muzyka: Jerzy Matuszkiewicz. Ostatnio w świetnym wykonaniu online Teatru Ateneum.
- „Chodź, pomaluj mój świat”, słowa: Marek Dutkiewicz, muzyka: Janusz Kruk. Wykonanie Teatru Buffo.
- “Nic dwa razy” Wisława Szymborska.
- “Krajobraz pełen nadziei” Marek Grechuta.
- “Stoicyzm na każdy dzień roku. 366 medytacji na temat mądrości, wytrwałości i sztuki życia” Ryan Holiday, Stephen Hanselman
- “Dawna mądrość na nowe czasy. Rozmowy z uzdrawiaczami i szamanami XXI wieku” Geseko von Lüpke.
- “Czując. Rozmowy o emocjach” Agnieszka Jucewicz
- Filmy: “Debiutanci”, “Powrót do Garden State”, “Amelia”, “Jedz, módl się i kochaj”, “W pogoni za szczęściem”, “Wiosna, lato, jesień, zima i… wiosna”.
Przeczytaj także: Dbanie o siebie zaczyna się w głowie
Życzę Ci dużo dobrych myśli!
[FM_form id=”7″]
Zdjęcie: Ewa Moskalik Pieper