Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Jak i kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży?

  • Katarzyna Radecka
  • 7 maja 2018
  • 4 MIN. CZYTANIA
Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety – przede wszystkim czas oczekiwania i ogromnej radości, ale też niepokoju związanego z tym, jak będzie wyglądał nowy etap życia. Dodatkowym stresem może być konieczność rozmowy z pracodawcą na ten temat – obawiasz się jego reakcji, być może niezadowolenia. Dochodzi jeszcze niepewność co do Twoich dalszych losów po powrocie z urlopu macierzyńskiego. To wszystko może powodować stres, dlatego warto – przed spotkaniem z szefem – dobrze się do takiej rozmowy przygotować.

Przede wszystkim warto pamiętać, że przepisy prawa pracy chronią kobiety w ciąży, które są zatrudnione w oparciu o umowę o pracę. Oznacza to, że pracodawca nie może Cię zwolnić w trakcie trwania ciąży, co więcej, gdyby już po zwolnieniu (lub złożeniu przez Ciebie wypowiedzenia) okazało się, że w momencie rozwiązania umowy byłaś w ciąży, ma obowiązek przywrócić Cię do pracy.

Wyjątkiem są umowy czasowe: w przypadku umowy o pracę na okres dłuższy niż 1 miesiąc, jesteś chroniona po 3. miesiącu ciąży; w przypadku umowy o pracę krótszej niż 1 miesiąc pracodawca nie ma obowiązku przedłużać z Tobą umowy bez względu na to w którym miesiącu ciąży jesteś. Ochrona kobiet w ciąży nie dotyczy również kobiet zatrudnionych w oparciu o umowę – zlecenia czy umowę o dzieło.

Tyle przepisy, a jak powinna wyglądać rozmowa?

Kiedy porozmawiać z szefem?

Żadne zapisy w Kodeksie Pracy nie precyzują kiedy dokładnie należy poinformować pracodawcę o ciąży, natomiast na pewno nie należy z tym zwlekać do momentu kiedy ciąża będzie widoczna lub wiadomość ta dotrze do niego bez Twojego udziału.

Najczęstszym momentem przekazania takiej informacji jest koniec 3 miesiąca – lekarze wskazują ten moment jako bezpieczny dla ciąży. To również wtedy kobiety najczęściej przekazują nowinę rodzinie i znajomym.

Oczywiście inaczej będzie w sytuacji, w której Twoja praca jest niebezpieczna dla dziecka (np. praca w zakładach chemicznych lub praca fizyczna) lub jest to praca zmianowa (kobiety w ciąży nie mogą pracować w nocy) – wtedy rozmowę z szefem należy odbyć dużo wcześniej.

Pamiętaj też, że kobieta w ciąży nie może pracować w godzinach nadliczbowych – jeśli dotyczy to Ciebie, wówczas również warto odbyć rozmowę wcześniej niż w 12.tygodniu ciąży. We wszystkich tych przypadkach pracodawca jest zobowiązany do zmiany harmonogramu pracy lub przeniesienia pracownicy na inne stanowisko.

Na rozmowę z szefem umów się na konkretny dzień i godzinę. Na pewno nie informuj go o ciąży podczas porannej kawy, nawet jeśli Wasze relacje są kumpelskie. Jeśli wiesz, że w firmie kończy się jakiś strategiczny projekt, warto poczekać na spokojniejszy moment. Być może wiesz, jakie dni są najspokojniejsze w firmie, staraj się wtedy wybrać dokładnie taki czas, tak aby szef podczas rozmowy mógł w 100% skupić się na Tobie.

[FM_form id=”6″]

Jak to powiedzieć?

Przede wszystkim bądź szczera, otwarta i konkretna. Poinformuj szefa o tym, kiedy masz termin porodu, powiedz jak się czujesz i jak widzisz swoją dalszą pracę. Powiedz, jak często będziesz musiała spóźnić się do pracy z powodu potrzeby zrobienia badań. Jeśli Twój lekarz przewiduje jakieś zwolnienia, również lepiej od razu poinformować o tym pracodawcę, będzie on mógł lepiej zaplanować pracę Twojego działu lub podzielić Twoje obowiązki z innymi.

Być może zaczęłaś właśnie jakiś ważny projekt, warto pokazać, że czujesz się za niego odpowiedzialna i masz pomysł na to, kto będzie mógł przejąć Twoją rolę w projekcie w momencie zwolnienia lekarskiego bądź później, w czasie urlopu macierzyńskiego. Poinformuj również szefa jak długo planujesz pracować i jakie masz plany związane z urlopem macierzyńskim oraz jak długo zamierzasz z niego korzystać.

Jeśli Twoja praca wiąże się z częstymi delegacjami, porozmawiaj z szefem o tym, jak widzisz tę kwestię w trakcie trwania ciąży. Tutaj również chroni Cię prawo pracy – pracodawca nie może delegować kobiety w ciąży poza stałe miejsce pracy. Poza tym dalekie podróże mogą być dla Ciebie męczące, tutaj więc decyzja o nich należy w pełni do Ciebie.

Pamiętaj, że konkrety i planowanie są niezmiernie ważne dla każdego pracodawcy, najgorsze co może się mu przydarzyć to zaskoczenie. Dlatego podczas takiej rozmowy pokaż, że wszystko dokładnie przemyślałaś i – co więcej – masz pomysły na to, jak pomóc zespołowi podczas Twojej nieobecności. Taka pro-aktywna postawa pokaże Twoje zaangażowanie i to, że jesteś i nadal chcesz być częścią zespołu.

Warto pamiętać o jeszcze jednej rzeczy: nastaw się pozytywnie! Nie przepraszaj, że jesteś w ciąży, nie bądź nieśmiała. Wejdź na spotkanie uśmiechnięta i rozmawiaj pewnym głosem. Twoja postawa i to jak przekażesz tą wiadomość wpłynie na odbiór Twojego komunikatu – z pewnością będzie on również pozytywny!

Zdjęcie główne: Storyblocks.com;

Zobacz więcej

artykuł
ulgi i świadczenia dla rodziców
  • Aneta Socha - Jaworska
  • 12 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
ciąża kwas foliowy
  • Dominika Kamińska
  • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Iza Kłodzińska
  • 8 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Joanna Gotfryd
  • 2 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Anna Łabno - Kucharska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Agnieszka Wadecka
  • 5 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content