Czego szukasz

„Essa”, „cringe” i „koteł” – jak zrozumieć język swojego dziecka? Poradnik dla matki boomerki

Jeśli często słyszysz z ust Twojego nastoletniego dziecka słowa „OK, boomer” i kompletnie nie wiesz, jak się do nich odnieść? Nie pozostaje Ci nic innego, jak sięgnąć po słownik dla rodziców. Znajdziesz w nim nowoczesne słowa młodzieży takie jak: „essa”, „cringe” i „koteł”. Jak zrozumieć język swojego dziecka? Poradnik dla matki boomerki.

grupa nastolatków

Co to znaczy boomer?

Boomer – co to? Jest to określenie ludzi starszych co najmniej pokolenie od obecnej młodzieży. Wyraz ten używany jest, by wyrazić ironię w stosunku do odbiorcy. Pochodzi z języka angielskiego [czyt. bumer] i jest częścią nazwy pokolenia określanego jako baby boomers, czyli urodzonych w latach 1946-1964.

Boomerzy (boomers) często nie rozumieją sposobów funkcjonowania współczesnego świata (w tym zmian społecznych i nowej technologii).

Czy jesteś matką boomerką?

Dla swojego dziecka tak, jeśli:

 • Nie nadążasz na najnowszymi trendami (świata mody, elektroniki, muzyki).
 • Napominasz młodego człowieka, by przestał ciągle patrzeć w smartfona, tylko wyszedł na dwór do rówieśników i „wreszcie zrobił coś porządnego!”.
 • Wspominasz, jak to cudownie było za lat Twojej młodości, a teraz to „się tej młodzieży w głowach poprzewracało”.

Słownik dla rodziców. „Essa” – co znaczy?

Essa” według Słownika Języka Polskiego to coś, co łatwo przychodzi, bo jesteś wyluzowana. Wyraz wygrał w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2022.

 • „Essa!” to okrzyk tryumfu.
 • „Essa” to pozdrowienie: nowoczesne „cześć”, modne „narka”.
 • „Masz essę?”, czyli: czy jesteś dziś wyluzowana, czy masz dziś szczęście? „Dziś nie”.
 • <<„Essa” to „essa”>>, mówią młodzi. I od razu wszystko jasne…

Ta… Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej!

Gilbert”, „cringe”, „koteł” – jak zrozumieć język swojego dziecka?

Poradnik dla matki boomerki, która pragnie nadążać za nastoletnimi latoroślami pozwoli Ci przyswoić sobie slang współczesnej młodzieży:

 • Gilbert” – człowiek, który jest geniuszem. Absolutnym mistrzem. Ktoś zrobi coś niebywałego.
 • Cringe” – co znaczy? Żenada. To znak, że wypowiadający te słowa aż wzdryga się na samą myśl o czymś.
 • Koteł” – slang młodzieżowy – kot. Zwykły kocio, któremu dodano sufiks -eł.

Słownik dla rodziców – popularny slang młodzieżowy

Slang błyskawicznie reaguje na wszystkie zmiany w społeczeństwie. A że nastolatkowie są zawsze „na topie”, to właśnie oni władają nowoczesnymi słowami najlepiej. Slang to tętni życiem. Zmienia się niemal każdego dnia.

Jeśli zastanawiasz się, jak dogadać się z nastoletnim synem albo dorastającą córką, poznaj poniższe wyrażenia. Te 15 slangów to jedynie mały wycinek z zawartości ogromnego słownika młodzieżowego slangu. Nastolatkowie zaskakują kreatywnością i chłoną nowoczesną polszczyznę jak gąbka rozlane piwo… Taki mamy „klimat”.

 • Borżul” = cześć.
 • YOLO (ang. you only live once) = żyje się tylko raz. Podkreśla swobodny stosunek do życia.
 • Pogchamp” (czyt. pogczamp) = wyraz zadowolenia, aprobaty, zaskoczenia. Coś jest kozackie.
 • UwU” = coś słodkiego i uroczego, ale także: przesłodzonego i przesadnego.
 • Sus” (skrót angielskiego suspect) = ten slang oznacza, że coś jest podejrzane.
 • Rel” = jeśli to usłyszysz, to wiedz, że Twój rozmówca czuje to samo co Ty.
 • Śmierdziel” = idiota, frajer. To również osoba budząca odrazę ze względu na wygląd (przetłuszczone włosy, niemiły zapach, brudne ubrania).
 • Muł” = kujon. Osoba mało rozrywkowa. Ktoś powolny w myśleniu i robieniu.
 • Pokemon” – ktoś, kto wyróżnia się zbyt ekstrawaganckim, niecodziennym, kolorowym wyglądem.
 • Łymen” albo „łymyn” = żartobliwe, ironicznie używane określenie kobiet zachowujących się nieracjonalnie.
 • Sigma” = silny lub pewny siebie mężczyzna.
 • Gigachad” = osoba idealna, często również atrakcyjna fizycznie.
 • Odklejka” = ktoś odklejony od rzeczywistości, nieobecny myślami, mówiący od rzeczy.
 • Slay” = mówi się, gdy coś lub ktoś wymiata!
 • NPC-et” (czyt. enpecet, z ang. non-player character, non-playable character) = osoba, która zachowuje oraz ubiera się jak inni albo ktoś, kto zachowuje się mechanicznie (tak jak postać z gry).

Co znaczy „OK, boomer”? Konteksty używania przez nastolatków

OK, boomer” pada z ust nastolatka, który chce szybko zakończyć rozmowę z… boomerem, czyli z dziadkiem, mamą, sąsiadem. Zwrot „OK, boomer” to sygnał niechęci do rozmowy, próba urwania tematu, nie wdawania się w szczegóły.

„OK, boomer” – konteksty używania przez młodzież:

Dziadek narzeka na współczesność, pytając: „Oleńko, co Ty tam ciągle klikasz w tym telefonie?”. A Ola wypala wtedy: „OK, boomer”, by zakończyć rozmowę, zanim ta nabierze pędu. Dziewczyna sygnalizuje: „Nic ci, dziadku, do tego, co ja sprawdzam w telefonie”.

Tata mówi: „Wojtek, czemu ty cały wolny czas spędzasz przed telewizorem? Ja za młodu ganiałem za piłką do utraty tchu. Z resztą tak poznałem mamę. Była taka subtelna…”. Ojciec słyszy odpowiedź: „OK, boomer”. Syn ucina gadkę o latach młodości ojca. Nie ma ochoty kolejny raz słuchać o podbojach rodzica i jego zamiłowaniu do piłki. Woli dokończyć serial na Netflixie. „OK, boomer” wypowiadane bardzo znudzonym głosem, któremu towarzyszy obrót gałek ocznych o 180 stopni, oznacza: „w kółko to samo”. Czyli… nudziarstwo!

Łapiesz? Ironia. Pogarda. I wielkie: odczep się ode mnie. To właśnie niesie za sobą zwrot „OK, boomer”. W tych dwóch słowach młode pokolenia mieszczą swoją krytykę wobec postaw i wartości wcześniejszych pokoleń.

Czy jesteś matką boomerką? Jeśli czytasz ten artykuł, to znaczy, że jesteś. I że masz dziecko w wieku dojrzewania, którego buzujące hormony pchają prosto w paszczę slangów, które słyszy codziennie w szkole, czyta w mediach społecznościowych, ogląda na YouTube.

Jak dogadać się z nastolatkiem? Poradnik dla matki boomerki jest po to, byś zrozumiała, co Twoje dziecko do Ciebie mówi. To początek dalszej dyskusji. No to kończymy: „OK, boomer”? 😉

Przeczytaj także: Tych 5 zdań miałaś nigdy nie mówić do dzieci

Zdjęcie: Unspalsh

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Kocham lawendę, góry i makaron. Z lasu mogłabym nie wychodzić. Z wody też. Mężatka z dwójką przedszkolaków na pokładzie. Ekonomistka z zamiłowaniem do psychologii, języka polskiego i zdrowego trybu życia. Przedsiębiorczyni, copywriterka, fotografka.

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie