Czego szukasz

„Essa”, „cringe” i „koteł” – jak zrozumieć język swojego dziecka? Poradnik dla matki boomerki

Jeśli często słyszysz z ust Twojego nastoletniego dziecka słowa „OK, boomer” i kompletnie nie wiesz, jak się do nich odnieść? Nie pozostaje Ci nic innego, jak sięgnąć po słownik dla rodziców. Znajdziesz w nim nowoczesne słowa młodzieży takie jak: „essa”, „cringe” i „koteł”. Jak zrozumieć język swojego dziecka? Poradnik dla matki boomerki.

grupa nastolatków

Co to znaczy boomer?

Boomer – co to? Jest to określenie ludzi starszych co najmniej pokolenie od obecnej młodzieży. Wyraz ten używany jest, by wyrazić ironię w stosunku do odbiorcy. Pochodzi z języka angielskiego [czyt. bumer] i jest częścią nazwy pokolenia określanego jako baby boomers, czyli urodzonych w latach 1946-1964.

Boomerzy (boomers) często nie rozumieją sposobów funkcjonowania współczesnego świata (w tym zmian społecznych i nowej technologii).

Czy jesteś matką boomerką?

Dla swojego dziecka tak, jeśli:

  • Nie nadążasz na najnowszymi trendami (świata mody, elektroniki, muzyki).
  • Napominasz młodego człowieka, by przestał ciągle patrzeć w smartfona, tylko wyszedł na dwór do rówieśników i „wreszcie zrobił coś porządnego!”.
  • Wspominasz, jak to cudownie było za lat Twojej młodości, a teraz to „się tej młodzieży w głowach poprzewracało”.

Słownik dla rodziców. „Essa” – co znaczy?

Essa” według Słownika Języka Polskiego to coś, co łatwo przychodzi, bo jesteś wyluzowana. Wyraz wygrał w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2022.

  • „Essa!” to okrzyk tryumfu.
  • „Essa” to pozdrowienie: nowoczesne „cześć”, modne „narka”.
  • „Masz essę?”, czyli: czy jesteś dziś wyluzowana, czy masz dziś szczęście? „Dziś nie”.
  • <<„Essa” to „essa”>>, mówią młodzi. I od razu wszystko jasne…

Ta… Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej!

Gilbert”, „cringe”, „koteł” – jak zrozumieć język swojego dziecka?

Poradnik dla matki boomerki, która pragnie nadążać za nastoletnimi latoroślami pozwoli Ci przyswoić sobie slang współczesnej młodzieży:

  • Gilbert” – człowiek, który jest geniuszem. Absolutnym mistrzem. Ktoś zrobi coś niebywałego.
  • Cringe” – co znaczy? Żenada. To znak, że wypowiadający te słowa aż wzdryga się na samą myśl o czymś.
  • Koteł” – slang młodzieżowy – kot. Zwykły kocio, któremu dodano sufiks -eł.

Słownik dla rodziców – popularny slang młodzieżowy

Slang błyskawicznie reaguje na wszystkie zmiany w społeczeństwie. A że nastolatkowie są zawsze „na topie”, to właśnie oni władają nowoczesnymi słowami najlepiej. Slang to tętni życiem. Zmienia się niemal każdego dnia.

Jeśli zastanawiasz się, jak dogadać się z nastoletnim synem albo dorastającą córką, poznaj poniższe wyrażenia. Te 15 slangów to jedynie mały wycinek z zawartości ogromnego słownika młodzieżowego slangu. Nastolatkowie zaskakują kreatywnością i chłoną nowoczesną polszczyznę jak gąbka rozlane piwo… Taki mamy „klimat”.

  • Borżul” = cześć.
  • YOLO (ang. you only live once) = żyje się tylko raz. Podkreśla swobodny stosunek do życia.
  • Pogchamp” (czyt. pogczamp) = wyraz zadowolenia, aprobaty, zaskoczenia. Coś jest kozackie.
  • UwU” = coś słodkiego i uroczego, ale także: przesłodzonego i przesadnego.
  • Sus” (skrót angielskiego suspect) = ten slang oznacza, że coś jest podejrzane.
  • Rel” = jeśli to usłyszysz, to wiedz, że Twój rozmówca czuje to samo co Ty.
  • Śmierdziel” = idiota, frajer. To również osoba budząca odrazę ze względu na wygląd (przetłuszczone włosy, niemiły zapach, brudne ubrania).
  • Muł” = kujon. Osoba mało rozrywkowa. Ktoś powolny w myśleniu i robieniu.
  • Pokemon” – ktoś, kto wyróżnia się zbyt ekstrawaganckim, niecodziennym, kolorowym wyglądem.
  • Łymen” albo „łymyn” = żartobliwe, ironicznie używane określenie kobiet zachowujących się nieracjonalnie.
  • Sigma” = silny lub pewny siebie mężczyzna.
  • Gigachad” = osoba idealna, często również atrakcyjna fizycznie.
  • Odklejka” = ktoś odklejony od rzeczywistości, nieobecny myślami, mówiący od rzeczy.
  • Slay” = mówi się, gdy coś lub ktoś wymiata!
  • NPC-et” (czyt. enpecet, z ang. non-player character, non-playable character) = osoba, która zachowuje oraz ubiera się jak inni albo ktoś, kto zachowuje się mechanicznie (tak jak postać z gry).

Co znaczy „OK, boomer”? Konteksty używania przez nastolatków

OK, boomer” pada z ust nastolatka, który chce szybko zakończyć rozmowę z… boomerem, czyli z dziadkiem, mamą, sąsiadem. Zwrot „OK, boomer” to sygnał niechęci do rozmowy, próba urwania tematu, nie wdawania się w szczegóły.

„OK, boomer” – konteksty używania przez młodzież:

Dziadek narzeka na współczesność, pytając: „Oleńko, co Ty tam ciągle klikasz w tym telefonie?”. A Ola wypala wtedy: „OK, boomer”, by zakończyć rozmowę, zanim ta nabierze pędu. Dziewczyna sygnalizuje: „Nic ci, dziadku, do tego, co ja sprawdzam w telefonie”.

Tata mówi: „Wojtek, czemu ty cały wolny czas spędzasz przed telewizorem? Ja za młodu ganiałem za piłką do utraty tchu. Z resztą tak poznałem mamę. Była taka subtelna…”. Ojciec słyszy odpowiedź: „OK, boomer”. Syn ucina gadkę o latach młodości ojca. Nie ma ochoty kolejny raz słuchać o podbojach rodzica i jego zamiłowaniu do piłki. Woli dokończyć serial na Netflixie. „OK, boomer” wypowiadane bardzo znudzonym głosem, któremu towarzyszy obrót gałek ocznych o 180 stopni, oznacza: „w kółko to samo”. Czyli… nudziarstwo!

Łapiesz? Ironia. Pogarda. I wielkie: odczep się ode mnie. To właśnie niesie za sobą zwrot „OK, boomer”. W tych dwóch słowach młode pokolenia mieszczą swoją krytykę wobec postaw i wartości wcześniejszych pokoleń.

Czy jesteś matką boomerką? Jeśli czytasz ten artykuł, to znaczy, że jesteś. I że masz dziecko w wieku dojrzewania, którego buzujące hormony pchają prosto w paszczę slangów, które słyszy codziennie w szkole, czyta w mediach społecznościowych, ogląda na YouTube.

Jak dogadać się z nastolatkiem? Poradnik dla matki boomerki jest po to, byś zrozumiała, co Twoje dziecko do Ciebie mówi. To początek dalszej dyskusji. No to kończymy: „OK, boomer”? 😉

Przeczytaj także: Tych 5 zdań miałaś nigdy nie mówić do dzieci

Zdjęcie: Unspalsh

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Kocham lawendę, góry i makaron. Z lasu mogłabym nie wychodzić, z wody też. Jestem ekonomistką z zamiłowaniem do psychologii i zdrowego życia. Copywriterką, blogerką oraz początkującą producentką świec sojowych. Mam męża oraz dwójkę szalonych dzieci rok po roku

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie