Czego szukasz

Dlaczego mamy pracujące i niepracujące zawodowo walczą ze sobą?

Czy aż tak wiele różni mamy pracujące zawodowo i te, które wychowują dzieci? A może więcej jest podobieństw? „Która lepsza”… “wojna mam”… “niepracująca to leń”… “pracująca kontra niepracująca”. Czy te hasła nie są irytujące? Co łączy obie grupy mam i jak przerwać tę wojnę matek? Bo przecież wszystkie matki mają jeden wspólny cel – wychować zdrowe i szczęśliwe dziecko…

 • Ewa Moskalik - Pieper - 20/02/2017
dwie młode kobiety na ringu, przed walką

Niesprawiedliwie oceniane

Spór między mamami wciąż trwa i chyba nie sposób go zatrzymać. Która z mam jest częściej negatywnie oceniana? Czy ta, która pozostaje w domu z dzieckiem i rezygnuje z pracy, czy ta, która wybiera drogę zawodową, a opiekę nad dzieckiem powierza innym osobom, bądź instytucjom?

Mamy, które zdecydowały się pozostać z dzieckiem są oceniane jako te, które mają łatwiej i więcej czasu na wszystko. Mamy pracujące, często są oskarżane o mniejsze zaangażowanie w wychowywanie swojego dziecka.

Czy któryś z etosów zyskuje dzisiaj na sile? Który ze wzorców ma szansę być w przyszłości promowany? Czy zwycięży moda na długi okres rozwoju osobistego i późnego macierzyństwa, kiedy już „dorobimy” się wszystkiego? Czy może niż demograficzny zmusi władze do jeszcze większej mobilizacji w tworzeniu programów zachęcających młodych ludzi do zakładania wielodzietnych rodzin i promowania pełnoetatowego macierzyństwa?

Jakie są różnice między mamami pracującymi, a mamami nieaktywnymi zawodowo?

Mama pracująca

 • realizuje się zawodowo, rozwija i podnosi swoje kwalifikacje
 • swoimi zarobkami polepsza stan budżetu domowego
 • efektywnie wykorzystuje krótszy – ze względu na wykonywaną pracę – czas spędzany z dzieckiem
 • pracując i płacąc różnego rodzaju składki, podatki, wynajmując opiekunkę lub opłacając żłobek, napędza gospodarkę
 • uwaga mamy pracującej nie jest dla dziecka oczywista, wie, że nie jest czymś co należy mu się zawsze i dziecko lepiej potrafi docenić czas mu poświęcony
 • w opiekę nad dzieckiem angażuje partnera

Mama niepracująca zawodowo

 • ma bardzo dużo czasu dla swojego dziecka i na co dzień mocno angażuje się w jego wychowanie
 • jest świadkiem każdego nowego etapu rozwoju w życiu swojego dziecka
 • poświęca czas na samodzielne przyrządzanie jedzenia, przez co ma wpływ na zdrowe żywienie dziecka
 • ma czas i możliwość na świadomy dobór produktów żywnościowych, np. z małych lokalnych targowisk lub hodowli ekologicznych
 • ma wpływ na dynamikę rozkładu dnia

Co łączy mamy pracujące i niepracujące?

 • potrzeba zapewnienia swoim pociechom jak najlepszych warunków
 • chęć poświęcania dzieciom jak największej ilości czasu
 • wątpliwości i dylematy dotyczące macierzyństwa
 • odczuwają presję otoczenia związaną z dokonanym przez nie wyborem modelu wychowywania dziecka
 • potrzeba rozmowy, wsparcia i porady od osób najbliższych
 • ze względu na patriarchalny model społeczeństwa, to na nich spoczywa główna odpowiedzialność za wychowanie dziecka
 • przeżywanie momentów frustracji i załamań w związku z macierzyństwem
 • brak czasu
 • radość z każdego etapu rozwoju dziecka
 • wyrzuty sumienia związane z różnymi sferami życia ( np. zaniedbana relacja z mężem, nieumyte okna, brak czasu dla dziecka)
 • zmęczenie macierzyństwem, byciem w ciągłej gotowości
 • potrzeba odmiany i odpoczynku od nawet najbardziej kochanego dziecka
 • stała i niezmienna ilość domowych obowiązków

Co ma wpływ na decyzję mamy?

Najbardziej frustrująca jest opinia i presja społeczna. Czy młoda mama zaraz po urodzeniu dziecka wróciła do pracy, czy pozostała w domu z dzieckiem, spotka się w pewnym momencie z krytyką.

Dlaczego mamy podejmują pracę? Bo mogą realizować się zarówno w swoim zawodzie, jak i w macierzyństwie. Mogą też dorobić do domowego budżetu lub nie stać je na pozostanie w domu z dzieckiem.

Dlaczego mamy nie podejmują pracy? Tutaj powodów może być znacznie więcej. Bo chcą nacieszyć się każdą chwilą z dzieckiem. Stać je na to finansowo. Nie chcą oddawać dziecka pod opiekę innym osobom. Nie mają zamiaru podejmować pracy, dopóki ich dziecko nie podrośnie. Tych „bo” może być bardzo wiele.

O co chodzi w tych Mommy Wars?

Powodów, żeby zostać z dzieckiem w domu tyle samo przytoczyłaby zarówno mama pracująca, jak i niepracująca. W takim razie dlaczego i o co walczą między sobą mamy?

Głównym tematem tych wojennych potyczek jest, które mamy ciężej pracują? Bardziej się poświęcają, są lepsze, mocniej zaangażowane? Ale czy to da się ocenić? Może warto byłoby wziąć pod uwagę całą masę czynników, mających wpływ na wybór kobiety?

Są takie, które marzą o rodzinie i dziecku, ale nie są w stanie poświęcić im więcej niż kilka godzin, bo mają potrzebę realizowania własnych pasji i tylko tak mogą być szczęśliwe. Są takie, które przez wiele lat pracowały, z myślą, że jak osiągną już pewien poziom materialny zamkną się w domu z dzieckiem i ograniczą swoją przestrzeń życiową do potrzeb tej małej wyczekanej istoty. To tylko dwie drogi, a wyborów i możliwości jest tyle, ile jest mam.

Może czas odpuścić?

Spór niestety nadal trwa i najbardziej przybiera na sile w mediach społecznościowych, na wszelkiego rodzaju forach. Ten konflikt generuje potrzebę różnego rodzaju badań. Z kolei wyniki tych badań powodują eskalację konfliktu. A najważniejsze to uznanie, uszanowanie wyboru i docenienie pracy każdej z mam, i tej pracującej, i tej „niepracującej”. Myślę, że bardzo pomogłaby akceptacja i wsparcie najbliższych.

A Waszym zdaniem czy istnieje jakaś realna szansa na zrozumienie każdej ze stron? A może macie pomysł co pomogłoby w złagodzeniu konfliktu?

Źródło: WorkingMother

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Ewa Moskalik - Pieper
Pełnoetatowa mama dwóch chłopców. Miłośniczka dobrego smaku, kina, muzyki i książek. Koneserka wszystkiego co dobre, piękne i prawdziwe. Absolwentka filmoznawstwa i fotografii.
Podyskutuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Może Cię zainteresować także:
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail