Czego szukasz

Jak przygotować ciekawe CV, by zdobyć to, o czym marzymy!

Największą trudnością w czasie szukania pracy jest to, że o jedno miejsce ubiega się wielu kandydatów. Dlatego musisz przekonać potencjalnego Pracodawcę, aby wybrał właśnie Ciebie. CV to przebieg naszej kariery zawodowej, wykształcenia, doświadczeń, które zebrane w pigułce dają wyobrażenie rekruterowi jaką osobą jesteśmy. To pierwszy etap selekcji kandydatów dlatego zróbmy wszystko, aby przejść go z powodzeniem.

DANE W CV

KOMENTARZ

Dane personalne / osobowe

 

Imię i nazwisko

Wpisujemy pełne imię i nazwisko.

Data urodzenia/wiek

W kwestii wieku występuje dużo kontrowersji – pisać czy nie pisać, aby nie zostać dyskryminowanym na tym tle, jednakże z mojego doświadczenia wynika, ze jeżeli nie ma podanej daty urodzenia, czy też samego wieku rekruter próbuje dojść do tego faktu po datach zakończenia studiów.

Adres zamieszkania

Podaj aktualny adres zamieszkania, a nie zameldowania. Pracodawca musi wiedzieć, że kandydat mieszka niedaleko od miejsca pracy, a nie w sąsiednim województwie.

Telefon stacjonarny / komórkowy

Napisz numer telefonu komórkowego, pod którym najczęściej jesteś dostępna.

Adres e-mail

Adres email jest też poniekąd naszą wizytówką. Wpisujmy adres, który składa się z naszego imienia i nazwiska, taki wydaje się być najbardziej profesjonalny.

Edukacja

 

Studia podyplomowe / Studia magisterskie / licencjackie / Liceum

Nasze wykształcenie układajmy w kolejności od ostatniego do najwcześniejszego etapu edukacji. Jeżeli pisałaś pracę licencjacką, bądź magisterską na temat, który wiąże się ze stanowiskiem, na które aplikujesz podkreśl to. Jeżeli kierunek Twojej edukacji jest zbieżny z Twoim doświadczeniem, również zwróć na to uwagę rekrutera.

Doświadczenie zawodowe

Obecna praca / Wcześniejsze miejsca pracy / Praktyki / Staże

Podanie nazwy pracodawcy i stanowiska to za mało. Takie informacje niewiele powiedzą pracodawcy o Twoim doświadczeniu. Bardzo ważne jest podanie pełnego okresu zatrudnienia ograniczając się jednak do miesiąca i roku. Informacje na temat zatrudnienia wpisuj w odwrotnej kolejności chronologicznej, zaczynając od najbardziej aktualnych i tego, co miało miejsce ostatnio. Wymieniając nazwy stanowisk, miejsca zatrudnienia nie zapomnij o zakresie obowiązków. Nie rozpisuj się zbytnio, napisz tylko o tych najbardziej istotnych, pod kątem stanowiska, na które aplikujesz. Przy wyższych stanowiskach sugeruję wpisać największe osiągnięcia. To podkreśla kluczowe kompetencje oraz wskazuje ich przełożenie na biznes.

 

Działalność dodatkowa

Wpisz wszelkie kluby czy stowarzyszenia, w których działasz. Raczej skup się na organizacjach biznesowych, bądź akcjach wolontariackich, które dużo o Tobie powiedzą potencjalnemu Pracodawcy.

Języki obce

Wspominając o językach obcych należy podać stopień ich znajomości. Jeśli napiszesz, że biegle posługujesz się językiem, a w rzeczywistości masz problem w zrozumieniu rozmówcy i sformułowaniu kilku zdań, narażasz się na nienajlepszy odbiór ze strony rekrutera oraz niskie notowania w kwestii zdobycia wymarzonej posady. Nie bądź też przesadnie skromna.

Inne umiejętności

Jeśli piszesz o umiejętności obsługi komputera, wymień programy, które znasz i z którymi pracowałaś. Jeżeli posiadasz prawo jazdy, czy inne umiejętności, którymi warto się pochwalić z czysto zawodowych pobudek – wpisz je.

Przebyte szkolenia 

Wpisz wszelkie szkolenia, które mają związek ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Pamiętaj, ze rekruterów interesuje co jest tu i teraz oraz co pomogło Ci w osiągnięciu tego co już masz. Nie wypisuj wszystkich kursów z ostatnich 10 lat.

Zainteresowania

Nie każdy je wpisuje w CV i coraz rzadziej pracodawcy o to pytają, jednakże warto przemyśleć ten temat i wpisać oryginalne hobby czy pasje. Jeżeli jest nią taniec, to napisz jaki. Jeżeli są to szkolenia z rozwoju osobistego – napisz który kierunek Cię interesuje. Rekruter może zrozumieć, że to wszystkie szkolenia, które Ciebie rozwijają w znaczeniu psychologicznym jak i twardym i praktycznym.

WAŻNE KWESTIE:

Zdjęcie

Jeśli decydujesz się umieścić zdjęcie w swoim CV musi ono być profesjonalne. Niekoniecznie musi być to zdjęcie z dowodu osobistego, ale pamiętaj, że powinnaś na nim wyglądać schludnie i pogodnie, tło nie może być za ciemne. Zachęcam do skorzystania z sesji fotograficznych, które pomagają wybrać to właściwe zdjęcie do naszego cv.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Kandydaci często zapominają o tej formułce. Każde CV musi być opatrzone klauzulą ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Zgodnie z przepisami prawa, bez zgody kandydata, pracodawca nie ma prawa przetwarzać danych osobowych i może z tak błahego powodu odrzucić Twoją aplikację już na wstępie.

Błędy

Zanim wyślesz CV do pracodawcy, sprawdź, czy nie ma w nim błędów i literówek. Warto poprosić kogoś znajomego, aby sprawdził gotowy dokument. To szczególnie ważne, gdy piszesz CV po angielsku.

Treść

CV to nie ściągawka lub opowiadanie. Zaleca się, aby cv miało maksymalnie dwie strony A4 objętości. Napisz w CV tylko najważniejsze informacje.

Wygląd (tak zwany layout)

Różne są formy prezentacji CV i każda jest dobra, o ile przekazuje ważną treść dla rekrutera. CV to taka opowieść o naszej karierze zawodowej, ale w skondensowanej formie. Zadbajmy, aby był to miły dla oka dokument.

Grafika: źródło Internet

Zdjęcie: sxc.hu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
HR Manager, trener, mediator. Prywatnie mama 4 letniej Mai, która jest już fajnym przedszkolakiem ;-) Kontakt: [email protected], tel: +48 608 775 370
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie