Czego szukasz

Jak przygotować ciekawe CV, by zdobyć to, o czym marzymy!

Największą trudnością w czasie szukania pracy jest to, że o jedno miejsce ubiega się wielu kandydatów. Dlatego musisz przekonać potencjalnego Pracodawcę, aby wybrał właśnie Ciebie. CV to przebieg naszej kariery zawodowej, wykształcenia, doświadczeń, które zebrane w pigułce dają wyobrażenie rekruterowi jaką osobą jesteśmy. To pierwszy etap selekcji kandydatów dlatego zróbmy wszystko, aby przejść go z powodzeniem.

 • Marta Szyszkowska - 25/02/2014

DANE W CV

KOMENTARZ

Dane personalne / osobowe

 

Imię i nazwisko

Wpisujemy pełne imię i nazwisko.

Data urodzenia/wiek

W kwestii wieku występuje dużo kontrowersji – pisać czy nie pisać, aby nie zostać dyskryminowanym na tym tle, jednakże z mojego doświadczenia wynika, ze jeżeli nie ma podanej daty urodzenia, czy też samego wieku rekruter próbuje dojść do tego faktu po datach zakończenia studiów.

Adres zamieszkania

Podaj aktualny adres zamieszkania, a nie zameldowania. Pracodawca musi wiedzieć, że kandydat mieszka niedaleko od miejsca pracy, a nie w sąsiednim województwie.

Telefon stacjonarny / komórkowy

Napisz numer telefonu komórkowego, pod którym najczęściej jesteś dostępna.

Adres e-mail

Adres email jest też poniekąd naszą wizytówką. Wpisujmy adres, który składa się z naszego imienia i nazwiska, taki wydaje się być najbardziej profesjonalny.

Edukacja

 

Studia podyplomowe / Studia magisterskie / licencjackie / Liceum

Nasze wykształcenie układajmy w kolejności od ostatniego do najwcześniejszego etapu edukacji. Jeżeli pisałaś pracę licencjacką, bądź magisterską na temat, który wiąże się ze stanowiskiem, na które aplikujesz podkreśl to. Jeżeli kierunek Twojej edukacji jest zbieżny z Twoim doświadczeniem, również zwróć na to uwagę rekrutera.

Doświadczenie zawodowe

Obecna praca / Wcześniejsze miejsca pracy / Praktyki / Staże

Podanie nazwy pracodawcy i stanowiska to za mało. Takie informacje niewiele powiedzą pracodawcy o Twoim doświadczeniu. Bardzo ważne jest podanie pełnego okresu zatrudnienia ograniczając się jednak do miesiąca i roku. Informacje na temat zatrudnienia wpisuj w odwrotnej kolejności chronologicznej, zaczynając od najbardziej aktualnych i tego, co miało miejsce ostatnio. Wymieniając nazwy stanowisk, miejsca zatrudnienia nie zapomnij o zakresie obowiązków. Nie rozpisuj się zbytnio, napisz tylko o tych najbardziej istotnych, pod kątem stanowiska, na które aplikujesz. Przy wyższych stanowiskach sugeruję wpisać największe osiągnięcia. To podkreśla kluczowe kompetencje oraz wskazuje ich przełożenie na biznes.

 

Działalność dodatkowa

Wpisz wszelkie kluby czy stowarzyszenia, w których działasz. Raczej skup się na organizacjach biznesowych, bądź akcjach wolontariackich, które dużo o Tobie powiedzą potencjalnemu Pracodawcy.

Języki obce

Wspominając o językach obcych należy podać stopień ich znajomości. Jeśli napiszesz, że biegle posługujesz się językiem, a w rzeczywistości masz problem w zrozumieniu rozmówcy i sformułowaniu kilku zdań, narażasz się na nienajlepszy odbiór ze strony rekrutera oraz niskie notowania w kwestii zdobycia wymarzonej posady. Nie bądź też przesadnie skromna.

Inne umiejętności

Jeśli piszesz o umiejętności obsługi komputera, wymień programy, które znasz i z którymi pracowałaś. Jeżeli posiadasz prawo jazdy, czy inne umiejętności, którymi warto się pochwalić z czysto zawodowych pobudek – wpisz je.

Przebyte szkolenia 

Wpisz wszelkie szkolenia, które mają związek ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Pamiętaj, ze rekruterów interesuje co jest tu i teraz oraz co pomogło Ci w osiągnięciu tego co już masz. Nie wypisuj wszystkich kursów z ostatnich 10 lat.

Zainteresowania

Nie każdy je wpisuje w CV i coraz rzadziej pracodawcy o to pytają, jednakże warto przemyśleć ten temat i wpisać oryginalne hobby czy pasje. Jeżeli jest nią taniec, to napisz jaki. Jeżeli są to szkolenia z rozwoju osobistego – napisz który kierunek Cię interesuje. Rekruter może zrozumieć, że to wszystkie szkolenia, które Ciebie rozwijają w znaczeniu psychologicznym jak i twardym i praktycznym.

WAŻNE KWESTIE:

Zdjęcie

Jeśli decydujesz się umieścić zdjęcie w swoim CV musi ono być profesjonalne. Niekoniecznie musi być to zdjęcie z dowodu osobistego, ale pamiętaj, że powinnaś na nim wyglądać schludnie i pogodnie, tło nie może być za ciemne. Zachęcam do skorzystania z sesji fotograficznych, które pomagają wybrać to właściwe zdjęcie do naszego cv.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Kandydaci często zapominają o tej formułce. Każde CV musi być opatrzone klauzulą ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Zgodnie z przepisami prawa, bez zgody kandydata, pracodawca nie ma prawa przetwarzać danych osobowych i może z tak błahego powodu odrzucić Twoją aplikację już na wstępie.

Błędy

Zanim wyślesz CV do pracodawcy, sprawdź, czy nie ma w nim błędów i literówek. Warto poprosić kogoś znajomego, aby sprawdził gotowy dokument. To szczególnie ważne, gdy piszesz CV po angielsku.

Treść

CV to nie ściągawka lub opowiadanie. Zaleca się, aby cv miało maksymalnie dwie strony A4 objętości. Napisz w CV tylko najważniejsze informacje.

Wygląd (tak zwany layout)

Różne są formy prezentacji CV i każda jest dobra, o ile przekazuje ważną treść dla rekrutera. CV to taka opowieść o naszej karierze zawodowej, ale w skondensowanej formie. Zadbajmy, aby był to miły dla oka dokument.

Grafika: źródło Internet

Zdjęcie: sxc.hu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Marta Szyszkowska
HR Manager, trener, mediator. Prywatnie mama 4 letniej Mai, która jest już fajnym przedszkolakiem ;-) Kontakt: [email protected], tel: +48 608 775 370
Podyskutuj

Dlaczego warto pracować w State Street Bank? Relacja z Dnia Otwartego dla Mam w Krakowie

25 marca spotkaliśmy się na Dniu Otwartym dla Mam w krakowskiej siedzibie State Street Bank. Dowiedz się kogo do pracy szuka State Street w Krakowie i co najbardziej podobało się uczestniczkom spotkania?
 • Joanna Gotfryd - 24/06/2019
Dzień otwarty dla Mam w State Street w Krakowie

Dlaczego warto pracować w State Street Bank?

State Street Bank to światowy lider wśród dostawców usług finansowych i jeden z największych banków powierniczych z centralą w Bostonie. Działa na 100 rynkach finansowych i zatrudnia ponad 35 000 pracowników. W Polsce jest od 2007 roku, a jego biura znajdują się między innymi w Krakowie i Gdańsku.

Firma wspiera rodziców w godzeniu ról, oferując im bogaty pakiet benefitów.

Zapoznaj się z profilem State Street w Bazie Pracodawców Przyjaznych Mamie >>>

Dzień Otwarty dla Mam w Krakowie

Spotkanie w Krakowie odbyło się 25 marca 2019 r. w biurze State Street przy ul. Podgórskiej. Mamy licznie przybyły na spotkanie, nie zabrakło również dzieci.

Dzień otwarty dla Mam w State Street w Krakowie

State Street Bank, czyli przyjazna firma

Dzień Otwarty dla Mam rozpoczął się od powitania uczestniczek przez Annę Germugę – Specjalistę ds. Relacji z Uczelniami.

Uczestniczki miały okazję dowiedzieć się, czym zajmuje się firma State Street i jaki zakres wsparcia oferuje swoim pracownikom oraz jak można dołączyć do grona pracowników State Street – prezentację prowadziła Magdalena Mardosz – Manager ds. Marketingu.

Dzień otwarty w State Street Kraków

Rozmowa panelowa i networking

Kolejnym punktem programu była rozmowa panelowa pt: „Poznaj mamy pracujące w State Street Bank”.

O swojej pracy w firmie i wsparciu, na jakie mogą liczyć od pracodawcy z Anią Łabno-Kucharską z Mamo Pracuj rozmawiały panie:

 • Renata Szostak – Dyrektor ds. Personalnych
 • Agnieszka Langer-Krol – Dyrektor ds. Wsparcia Zarządu
 • Anna Ciężadło – Starszy Menedżer Zespołu ds. Obsługi Klienta
 • Monika Lis – Trener i twórca szkoleń technicznych w firmie

Dziewczyny uczestniczące w rozmowie wspominały o różnych benefitach, które oferuje im firma a które bardzo cenią sobie jako pracujące zawodowo mamy. Są to w szczególności elastyczne godziny pracy, praca zdalna lub zatrudnienie na część etatu. Dodatkowo dofinansowanie do żłóbków i przedszkoli czy pakiet medyczny VIP z możliwością wizyt w domu oraz wsparcie innych rodziców w ramach działającego w firmie Working Parents Club, to tylko kilka przykładów z bogatej listy wsparcia.

Następnie nadeszła pora na networking – mamy chętnie pytały zatrudnione panie o możliwości pracy, o to, jak wygląda rekrutacja oraz praca na co dzień w międzynarodowej korporacji.

Zainteresowane osoby mogły również wziąć udział w krótkiej wycieczce po biurze.

State Street Kraków - Dzień otwarty dla Mam

Hit – warsztat rekrutacyjny

Ostatnim punktem programu był warsztat rekrutacyjny – czyli kilka słów o procesie rekrutacyjnym i sesja Q&A – który bardzo ciekawie poprowadziła Anna Germuga.

Praktyczne wskazówki, bardzo przydatne w procesie rekrutacji do State Street Bank bardzo spodobały się mamom. Z sali padło bardzo wiele pytań, a uczestniczące w spotkaniu mamy doceniły praktyczne porady i gotowe wskazówki.

Tutaj możesz przeczytać relację ze spotkania w Gdańsku, które odbyło się kilka dni wcześniej. >>>

Dowiedz się więcej jakie wsparcie oferuje State Street swoim pracownikom i na jakie oferty pracy w Krakowie oraz w Gdańsku możesz aplikować już teraz!

Logo firmy State Street

Zdjęcia: własność State Street Bank w Polsce

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Gotfryd
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.

Jak prawidłowo wypełnić JEDZ?

Błąd polegający na wpisaniu w wymaganym polu numeru identyfikacji podatkowej „Numer VAT” numeru niepoprzedzonego prefiksem PL nie musi być w żaden sposób konwalidowany. Jest to brak natury formalnej. W obrocie krajowym polski wykonawca w ogóle nie ma obowiązku wskazywania prefiksu PL.
 • Zofia Kowalska - 21/06/2019

Problem

Zgodnie z instrukcją wypełniania jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia z 14 lutego 2018 r. zamieszczoną na stronie UZP w części II „Informacje dotyczące wykonawcy” w przypadku wykonawców posługujących się numerem VAT należy wpisać NIP poprzedzony symbolem PL.

Jak prawidłowo postąpić, jeśli ofertę złożył wykonawca, który posługuje się numerem VAT i który wpisał w wyznaczonym miejscu numer identyfikacji podatkowej, ale niepoprzedzony symbolem PL, tak jak nakazuje Instrukcja. Czy w związku z tym zamawiający może uznać, że miejsce „Numer VAT” zostało prawidłowo wypełnione, czy powinien wezwać wykonawcę do uzupełnienia JEDZ w powyższym zakresie?

Rozwiązanie

Wykonawca w postępowaniach o wartości powyżej progów unijnych zgodnie z art. 25a ust. 2 Prawo zamówień publicznych jest zobowiązany złożyć oświadczenie w postaci jednolitego dokumentu. Zgodnie z formularzem stanowiącym załącznik do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2016/7 z 5 stycznia 2016 r. (Dz. Urz. UE nr L 3 z 6 stycznia 2016 r.) w sprawie Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia (JEDZ), wykonawcy wypełniają odpowiednio część II:

 • A (informacje ogólne),
 • B (informacje dotyczące osób reprezentujących),
 • C (informacje dotyczące podmiotów trzecich),
 • D (informacje dotyczące podwykonawców), oraz części od III do VI formularza.

W części I A (JEDZ) wykonawca jest zobowiązany uzupełnić informacje dotyczące numeru VAT. W formularzu należy wpisać „Numer VAT, jeżeli dotyczy” lub alternatywnie: „Jeżeli numer VAT nie ma zastosowania, proszę podać inny krajowy numer identyfikacyjny, jeżeli jest wymagany i ma zastosowanie”.

Co zrobić z niekompletnym JEDZ? Sprawdź >>

To oznacza, zgodnie z zamieszczonym komentarzem do wypełniania JEDZ dostępnym na stronie UZP, że wykonawcy posługujący się numerem VAT powinni wpisać ten numer (numer identyfikacji podatkowej poprzedzony symbolem PL). Zatem wykonawca jest zobowiązany uzupełnić JEDZ o informacje w zakresie numeru identyfikacji podatkowej poprzedzonego symbolem PL (gdy posługuje się numerem VAT) bądź numeru, którym posługuje się w związku z prowadzoną działalnością (np. REGON).

Natomiast osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej będące wykonawcami zamieszczają numer ewidencyjny PESEL, jeżeli posługują się nim do celów podatkowych.

Zauważyć należy, że przedsiębiorcy nadawany jest unikatowy numer identyfikacji podatkowej – NIP. Jest to dziesięciocyfrowy numer identyfikacji podatkowej. Jeśli do numeru NIP dodamy symbol (prefiks) PL, stanie się on jednocześnie numerem identyfikacji podatkowej VAT UE.

W obrocie krajowym NIP z prefiksem PL nie jest obowiązkowy, aby zaś móc używać prefiksu PL, konieczna jest osobna rejestracja. Podmioty zarejestrowane w kraju jako podatnicy VAT czynni, będący równocześnie zarejestrowanymi podatnikami VAT UE, nie powinny tym samym w transakcjach krajowych posługiwać się numerem identyfikacji podatkowej zawierającym prefiks PL.

Zgodnie z art. 97 ust. 10 ustawy o VAT krajowi podatnicy VAT są zobowiązani do posługiwania się NIP z przedrostkiem PL w przypadku dokonywania wewnątrzwspólnotowego nabycia, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub przy nabywaniu usług, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy o VAT. Wobec powyższego można stwierdzić, iż ujęcie w treści JEDZ prefiksu PL ma charakter wyłącznie informacyjny i dotyczy wyłącznie sytuacji wskazanych powyżej.
Jego brak zaś nie będzie stanowił błędu w rozumieniu art. 26 ust. 3 ustawy Pzp, który prowadziłby do konieczności wezwania wykonawcy do złożenia ponownie formularza JEDZ poprawionego o wpis w postaci prefiksu PL.

Więcej o jednolitym europejskim dokumencie zamówienia na www.portalzp.pl

Andrzej Łukaszewicz – konsultant Polskiego Związku Rzeczoznawców Zamówień Publicznych, prowadzi szkolenia zarówno dla zamawiających, jak i wykonawców, reprezentuje przed KIO, ekspert Portalu Zamówień Publicznych i Prywatnych www.portalzp.pl

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Zofia Kowalska
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail