Czego szukasz

Jak przygotować ciekawe CV, by zdobyć to, o czym marzymy!

Największą trudnością w czasie szukania pracy jest to, że o jedno miejsce ubiega się wielu kandydatów. Dlatego musisz przekonać potencjalnego Pracodawcę, aby wybrał właśnie Ciebie. CV to przebieg naszej kariery zawodowej, wykształcenia, doświadczeń, które zebrane w pigułce dają wyobrażenie rekruterowi jaką osobą jesteśmy. To pierwszy etap selekcji kandydatów dlatego zróbmy wszystko, aby przejść go z powodzeniem.

 • Marta Szyszkowska - 25/02/2014

DANE W CV

KOMENTARZ

Dane personalne / osobowe

 

Imię i nazwisko

Wpisujemy pełne imię i nazwisko.

Data urodzenia/wiek

W kwestii wieku występuje dużo kontrowersji – pisać czy nie pisać, aby nie zostać dyskryminowanym na tym tle, jednakże z mojego doświadczenia wynika, ze jeżeli nie ma podanej daty urodzenia, czy też samego wieku rekruter próbuje dojść do tego faktu po datach zakończenia studiów.

Adres zamieszkania

Podaj aktualny adres zamieszkania, a nie zameldowania. Pracodawca musi wiedzieć, że kandydat mieszka niedaleko od miejsca pracy, a nie w sąsiednim województwie.

Telefon stacjonarny / komórkowy

Napisz numer telefonu komórkowego, pod którym najczęściej jesteś dostępna.

Adres e-mail

Adres email jest też poniekąd naszą wizytówką. Wpisujmy adres, który składa się z naszego imienia i nazwiska, taki wydaje się być najbardziej profesjonalny.

Edukacja

 

Studia podyplomowe / Studia magisterskie / licencjackie / Liceum

Nasze wykształcenie układajmy w kolejności od ostatniego do najwcześniejszego etapu edukacji. Jeżeli pisałaś pracę licencjacką, bądź magisterską na temat, który wiąże się ze stanowiskiem, na które aplikujesz podkreśl to. Jeżeli kierunek Twojej edukacji jest zbieżny z Twoim doświadczeniem, również zwróć na to uwagę rekrutera.

Doświadczenie zawodowe

Obecna praca / Wcześniejsze miejsca pracy / Praktyki / Staże

Podanie nazwy pracodawcy i stanowiska to za mało. Takie informacje niewiele powiedzą pracodawcy o Twoim doświadczeniu. Bardzo ważne jest podanie pełnego okresu zatrudnienia ograniczając się jednak do miesiąca i roku. Informacje na temat zatrudnienia wpisuj w odwrotnej kolejności chronologicznej, zaczynając od najbardziej aktualnych i tego, co miało miejsce ostatnio. Wymieniając nazwy stanowisk, miejsca zatrudnienia nie zapomnij o zakresie obowiązków. Nie rozpisuj się zbytnio, napisz tylko o tych najbardziej istotnych, pod kątem stanowiska, na które aplikujesz. Przy wyższych stanowiskach sugeruję wpisać największe osiągnięcia. To podkreśla kluczowe kompetencje oraz wskazuje ich przełożenie na biznes.

 

Działalność dodatkowa

Wpisz wszelkie kluby czy stowarzyszenia, w których działasz. Raczej skup się na organizacjach biznesowych, bądź akcjach wolontariackich, które dużo o Tobie powiedzą potencjalnemu Pracodawcy.

Języki obce

Wspominając o językach obcych należy podać stopień ich znajomości. Jeśli napiszesz, że biegle posługujesz się językiem, a w rzeczywistości masz problem w zrozumieniu rozmówcy i sformułowaniu kilku zdań, narażasz się na nienajlepszy odbiór ze strony rekrutera oraz niskie notowania w kwestii zdobycia wymarzonej posady. Nie bądź też przesadnie skromna.

Inne umiejętności

Jeśli piszesz o umiejętności obsługi komputera, wymień programy, które znasz i z którymi pracowałaś. Jeżeli posiadasz prawo jazdy, czy inne umiejętności, którymi warto się pochwalić z czysto zawodowych pobudek – wpisz je.

Przebyte szkolenia 

Wpisz wszelkie szkolenia, które mają związek ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Pamiętaj, ze rekruterów interesuje co jest tu i teraz oraz co pomogło Ci w osiągnięciu tego co już masz. Nie wypisuj wszystkich kursów z ostatnich 10 lat.

Zainteresowania

Nie każdy je wpisuje w CV i coraz rzadziej pracodawcy o to pytają, jednakże warto przemyśleć ten temat i wpisać oryginalne hobby czy pasje. Jeżeli jest nią taniec, to napisz jaki. Jeżeli są to szkolenia z rozwoju osobistego – napisz który kierunek Cię interesuje. Rekruter może zrozumieć, że to wszystkie szkolenia, które Ciebie rozwijają w znaczeniu psychologicznym jak i twardym i praktycznym.

WAŻNE KWESTIE:

Zdjęcie

Jeśli decydujesz się umieścić zdjęcie w swoim CV musi ono być profesjonalne. Niekoniecznie musi być to zdjęcie z dowodu osobistego, ale pamiętaj, że powinnaś na nim wyglądać schludnie i pogodnie, tło nie może być za ciemne. Zachęcam do skorzystania z sesji fotograficznych, które pomagają wybrać to właściwe zdjęcie do naszego cv.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Kandydaci często zapominają o tej formułce. Każde CV musi być opatrzone klauzulą ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Zgodnie z przepisami prawa, bez zgody kandydata, pracodawca nie ma prawa przetwarzać danych osobowych i może z tak błahego powodu odrzucić Twoją aplikację już na wstępie.

Błędy

Zanim wyślesz CV do pracodawcy, sprawdź, czy nie ma w nim błędów i literówek. Warto poprosić kogoś znajomego, aby sprawdził gotowy dokument. To szczególnie ważne, gdy piszesz CV po angielsku.

Treść

CV to nie ściągawka lub opowiadanie. Zaleca się, aby cv miało maksymalnie dwie strony A4 objętości. Napisz w CV tylko najważniejsze informacje.

Wygląd (tak zwany layout)

Różne są formy prezentacji CV i każda jest dobra, o ile przekazuje ważną treść dla rekrutera. CV to taka opowieść o naszej karierze zawodowej, ale w skondensowanej formie. Zadbajmy, aby był to miły dla oka dokument.

Grafika: źródło Internet

Zdjęcie: sxc.hu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Marta Szyszkowska
HR Manager, trener, mediator. Prywatnie mama 4 letniej Mai, która jest już fajnym przedszkolakiem ;-) Kontakt: [email protected], tel: +48 608 775 370
Podyskutuj

Spotkajmy się na Dniu Otwartym dla Mam w nowym biurze Franklin Templeton w Poznaniu

To już trzecie wspólne wydarzenie dla mam, przygotowane wspólnie z firmą Franklin Templeton z Poznania. Odczarujemy dla Was proces rekrutacji i podpowiemy jak się do niego przygotować. To także okazja, aby osobiście porozmawiać z pracownikami firmy, dowiedzieć się co sprawia, że po prostu lubią swoją pracę. Będziesz mogła skonsultować CV lub zweryfikować znajomość angielskiego, albo od razu wziąć udział w rekrutacji! Rekruterzy będą do Twojej dyspozycji. Spotkajmy się już 26 września. Zapisy trwają >>>
 • Agnieszka Kaczanowska - 10/09/2019
Zespół Franklin Templeton na spotkaniu

Spotkajmy się na Dniu Otwartym dla Mam w nowym biurze Franklin Templeton w Poznaniu już 26 września br.

Szukasz pracy i masz sporo pytań?

Potrzebujesz porozmawiać z rekruterem w luźnej i przyjaznej atmosferze?

Chcesz upewnić się, że Twój poziom znajomości języka angielskiego jest wystarczający do pracy w firmie takiej jak Franklin Templeton?

Zapraszamy! Nasze spotkania przygotowujemy właśnie po to, aby odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania.

To także czas dla Ciebie, w którym możesz:

 • dowiedzieć się jak przygotować się do całego procesu rekrutacji w międzynarodowej firmie i jak taki proces przebiega,
 • ale też, jak zwiększyć swoje szanse znalezienia dobrej pracy,
 • możesz też skonsultować swoje CV,
 • zweryfikować znajomość języka angielskiego,
 • i od razu wziąć udział w akcji „speed recruitment” i sprawdzić się na rozmowie kwalifikacyjnej.

Czym jest speed recruitment?

To tzw. szybka rekrutacja; proces w trakcie, którego masz szansę porozmawiać z rekruterem, poznać jak to jest być na rozmowie, ale [i to najważniejsze] – rozmowie prowadzonej w luźnej atmosferze, trwającej ok. 20 minut, po której może okazać się, że otrzymasz propozycję przejścia do kolejnego etapu rekrutacji, a być może wskazówki nad czym jeszcze popracować, aby kolejna rozmowa przebiegła jeszcze lepiej.

Dwujęzyczny żłobek i przedszkole dla dzieci pracowników Franklin Tempelton prowadzony przez KIDS&Co.

Szczegóły spotkania:

Data: 26 września (czwartek)

Miejsce: biuro Franklin Templeton, Nowy Rynek, ul. Przemysłowa 3, Poznań

Czas trwania spotkania: 12:00 do 15:30

Ramowy program Dnia Otwartego dla Mam:

12:00 – Witamy w nowym biurze Franklin Templeton!

12:15 – Nie taka rekrutacja straszna jak ja malują – czyli rad kilka jak przejść pozytywnie proces rekrutacji w organizacji takiej jak Franklin Templeton  

13:30 – Grupy pracownicze – czym są i dlaczego pracownicy się w nie angażują – panel dyskusyjny z przedstawicielami grup: FT Parents, [email protected], [email protected] i [email protected]

14:30 – Poznajmy się – czas na networking podczas którego możesz:

 • wziąć udział w speed recruitment
 • skonsultować swoje cv i sprawdzić znajomość języka angielskiego
 • porozmawiać z reprezentantami firmy i działu HR
 • porozmawiać z zespołem Mamo Pracuj 😉
 • zobaczyć nowe biuro Franklin Templeton
 • spędzić z nami czas przy kawie!

Zapraszamy oczywiście mamy z dziećmi. Na dzieci będą czekały dwie animatorki i wolontariuszki. Liczba miejsc ograniczona.

Do zobaczenia!

Zapisz się już dziś >>>

Odwiedź profil Franklin Templeton w Bazie Pracodawców Przyjaznych Mamie >>>

A przed spotkaniem zachęcamy do przeczytania kilku inspirujących wywiadów z pracownikami firmy:

Kilka słów o firmie

Franklin Templeton Investments jest międzynarodową organizacją inwestycyjną, a zarazem liderem w zarządzaniu aktywami. Główna siedziba firmy zlokalizowana jest w San Mateo (Kalifornia, USA), a oddziały firmy znajdują się w ponad 30 krajach. Firma Franklin Templeton Investments świadczy usługi i rozwiązania inwestycyjne w ponad 150 państwach na całym świecie.

W Polsce firma ma swoje biura w dwóch lokalizacjach: w Poznaniu i Warszawie. W Poznaniu zatrudnionych jest prawie 800 osób. Franklin Templeton Investments jest firmą, w której aż 60% pracowników stanowią kobiety.

W związku z tym, że poznańskie biuro firmy cały czas się rozrasta, Franklin Templeton Investments nieustannie poszukuje nowych talentów do swojego zespołu. Oferuje możliwość rozwoju osobom, które dopiero zaczynają swoją karierę, jak i specjalistom oraz osobom z doświadczeniem w zarządzaniu zespołem.

Dlaczego swoją ofertę kieruje właśnie do mam? Gdyż z jednej strony ma świadomość, że mama posiada szereg kompetencji, które sprawiają, że jest świetnym pracownikiem. Z drugiej strony pewność, że praca i warunki, jakie może zaoferować, zapewnią bezpieczną i przyjazną pracę.

Zainteresowana?

Weź udział w Dniu Otwartym i dowiedz się jak dołączyć do firmy! Franklin Templeton poszukuje specjalistów z wielu dziedzin.

Pobierz bezpłatny bilet na Dzień Otwarty >>>>

Nie czekaj! Liczba miejsc ograniczona.

Zdjęcia: własność Franjlin Templeton

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Kaczanowska
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów. 

Ochrona danych osobowych przy zatrudnianiu?

Zatrudniając pracownika lub będąc zatrudnianym należy znać prawa dotyczące przestrzegania ochrony danych osobowych. Należy liczyć się z tym, że wejście w życie RODO zaostrzyło bardzo przepisy w tym zakresie. Co więcej, ich nieprzestrzeganie jest obwarowane poważnymi konsekwencjami, do których należą kary finansowe.
 • Izabela Kaźmierczak-Kamiennik - 09/09/2019
młode kobiety pracują ze sobą

Ochrona danych osobowych przy zatrudnianiu. O czym musi pamiętać pracodawca?

Pracodawca, który przetwarza dane osobowe pracownika, staje się także administratorem tych danych. Przede wszystkim należy podkreślić, że jeżeli pracodawca ma oddelegowanych pracowników, którzy zajmują się przetwarzaniem danych osobowych, powinni oni posiadać do tego stosowne upoważnienie. I nie wystarczy samo stwierdzenie, że pracownik zostaje upoważniony. Powinno ono zawierać zakres upoważnienia do przetwarzania danych. Ponadto należy także prowadzić ewidencje osób, które zajmują się przetwarzaniem danych osobowych, na podstawie udzielonego upoważnienia.

Jakie dane przetwarza pracodawca?

Na podstawie art. 221.§ 1 Kodeksu pracy, pracodawca może żądać od kandydata na pracownika:

 1. imię (imiona) i nazwisko;
 2. datę urodzenia;
 3. dane kontaktowe wskazane przez taką osobę;
 4. wykształcenie;
 5. kwalifikacje zawodowe;
 6. przebieg dotychczasowego zatrudnienia.

§ 3. Pracodawca żąda od pracownika podania dodatkowo danych osobowych obejmujących:

 1. adres zamieszkania;
 2. numer PESEL, a w przypadku jego braku –rodzaj i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość;
 3. inne dane osobowe pracownika, a także dane osobowe dzieci pracownika i innych członków jego najbliższej rodziny, jeżeli podanie takich danych jest konieczne ze względu na korzystanie przez pracownika ze szczególnych uprawnień przewidzianych w prawie pracy;
 4. wykształcenie i przebieg dotychczasowego zatrudnienia, jeżeli nie istniała podstawa do ich żądania od osoby ubiegającej się o zatrudnienie;
 5. numer rachunku płatniczego, jeżeli pracownik nie złożył wniosku o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.

Udostępnienie pracodawcy danych osobowych następuje w formie oświadczenia w kwestionariuszu osobowym lub w inny sposób. Aby móc przetwarzać wyże wymienione dane, pracodawca musi posiadać bezwzględnie naszą zgodę. A więc, musi uzyskać od nas pisemne pozwolenie. Bez tego, nie mam mowy o legalnym przetwarzaniu danych osobowych. Ponadto pracodawca ma obowiązek poinformować o istotnych faktach, takich jak:

 • danych kontaktowych inspektora ochrony danych (o ile go wyznaczył),
 • celu przetwarzania danych oraz podstawie prawnej przetwarzania,
 • znanych mu w chwili gromadzenia danych odbiorcach danych (rozumianych szeroko) lub ich kategoriach,
 • zamiarze transgranicznego przetwarzania danych (o ile taki istnieje),
 • okresie, przez który dane będą przetwarzane bądź kryteriach ustalania tego okresu,
 • przysługujących jej prawach do żądania dostępu do danych, w tym otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania,
 • prawie do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem (jeżeli dane są zbierane na podstawie zgody),
 • prawie wniesienia skargi do Prezesa UODO,
 • dobrowolności lub obowiązku podania danych i konsekwencjach ich niepodania.

Jak długo pracodawca może przechowywać nasze dane?

Okres przechowywania danych kandydata do pracy powinien być dostosowany do zasad przetwarzania danych i z góry określony przez administratora. Z reguły przyjmuje się, że po zakończonym procesie rekrutacji i po podpisaniu z pracownikiem umowy, pracodawca, czyli administrator dokonuje trwałego zniszczenia danych, które posiada w związku z rekrutacją. Przechowywanie ich i dalsza archiwizacja, musi być podyktowana ważnymi powodami. Pracownik powinien zostać o tym powiadomiony, a pracodawca powinien uargumentować dalszą potrzebę przechowywania tych danych.

Niedopuszczalne jest przetwarzanie danych tylko w celu zabezpieczenia się przed ewentualnym przyszłym i niepewnym roszczeniem osoby, której dotyczą. W toku rekrutacji nie powstaje żaden stosunek zobowiązaniowy pomiędzy kandydatem do pracy, a pracodawcą. Brak jest dokonania wzajemnych rozliczeń lub możliwości zarzucenia drugiej stronie niewykonania umowy lub nieprawidłowego jej wykonania.

Za każdym razem zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Bardzo często dochodzi do tego, że pracodawca w czasie trwania zatrudnienia, będzie potrzebować naszych danych, aby móc je udostępnić na zewnątrz, np. kierując na szkolenie. W każdej takiej sytuacji pracodawca musi mieć podstawę prawną zarówno do udostępnienia danych pracownika, jak i żądania ich od innego podmiotu.

Jakich danych pracodawca nie może przetwarzać?

Pracodawca nie może żądać od kandydata danych wykraczających poza zakres, który został wskazany w przepisach prawa, np.:

 • orientacji seksualnej,
 • wyznaniu,
 • poglądach politycznych,
 • poglądach religijnych,
 • zamiarach związanych z planowaniem rodziny,
 • stanie cywilnym.

Dane takie nie mają żadnego związku z zatrudnieniem, a co więcej, mogą prowadzić do dyskryminacji potencjalnego kandydata. Posiadanie takich danych w żaden sposób nie świadczy o posiadanych przez kandydata kompetencjach czy umiejętnościach. Są jego osobistą sprawą, której nie ma obowiązku ujawniać.

Podsumowanie

Starając się o nowe stanowisko pracy, powinniśmy wiedzieć jakie dane osobowe możemy podać i jakich będzie wymagać od nas potencjalny pracodawca. Przekroczenie uprawnień do przetwarzania danych osobowych oraz podanie przez nas ich w nadmiarze, może prowadzić do przykrych dla nas konsekwencji. Dane, które trafią w ręce osób nieodpowiednich mogą zostać gromadzone w miejscach do tego nieprzeznaczonych, bez naszej wiedzy i zgody.

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Izabela Kaźmierczak-Kamiennik
Prawnik, wolontariusz w fundacji Prawo dla mam. Ukończyłam kurs zdobywając tytuł Specjalisty ds kadr i płac. Prawo pracy to moja pasja. Moim celem jest pomoc ludziom w jego rozumieniu. Swoje bogate doświadczenie zdobyłam pracując przez kilka ostatnich lat w kancelariach radcowskich i komorniczych. Moim największym marzeniem jest prowadzenie własnego biznesu w zakresie prawa pracy i ochrony danych osobowych. Otwarcie własnej działalności gospodarczej pomoże mi łączyć macierzyństwo z rozwojem osobistym i zawodowym. Tak na co dzień, kiedy znajduję chwilę dla siebie, jestem pasjonatką czytania książek oraz biegania. Prywatnie jestem żoną Tomasza, mamą Bartusia i maluszka w brzuchu :)
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail