Czego szukasz

Czy Twój pracodawca może zawiesić działalność?

Nasza Czytelniczka zwróciła się do nas z pytaniem, czy w sytuacji kiedy jej pracodawca zawiesił działalność z powodu epidemii koronawirusa, może ona – jako mama dwójki dzieci – skorzystać z opieki na młodsze, 5 – letnie dziecko. Okazało się, że sprawa jest bardziej skomplikowana. Przeczytaj!

mama z małym dzieckiem na kolanach ogląda książkę

Jedna z naszych Czytelniczek zapytała:

Czy pracodawca może zawieść działalność?

„Chciałabym się poradzić w kwestii opieki nad dzieckiem w trakcie panującej epidemii koronawirusa. Jestem zatrudniona na cały etat – mam umowę o pracę. Mój szef właśnie postanowił zawiesić na miesiąc działalność. Mam dwoje dzieci w wieku 5 i 10 lat. Czy na czas zawieszenia mogę skorzystać z opieki na dziecko 5 – letnie? Podkreślę jeszcze tylko, że mąż pracuje”.

Poprosiłyśmy o odpowiedź prawnika

Problem, który Pani przedstawiła w pytaniu, jest dość kontrowersyjny od strony prawnej. Zgodnie z przepisami przedsiębiorca, który zatrudnia pracowników nie może zawiesić działalności gospodarczej. Zatem zadać sobie należy pytanie czy Pani pracodawca postępuje zgodnie z prawem?

Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej

Zgodnie z przepisami prawa, zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej może jedynie przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników lub przedsiębiorca, który zatrudnia pracowników, ale wszyscy pracownicy przebywają na urlopach, tj. macierzyńskim, na warunkach urlopu macierzyńskiego, wychowawczym lub rodzicielskim niełączących korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu.

Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej automatycznie oznacza, iż przedsiębiorca zostaje wyrejestrowany jako płatnik składek. Przedsiębiorca nie ma obowiązku opłacania składek ZUS od dnia zawieszenia działalności do dnia poprzedzającego dzień, w którym przedsiębiorca wznowił wykonywanie działalności gospodarczej.

Przeczytaj także: Koronawirus – prawa pracujących rodziców – zasiłek ZUS i wniosek do pobrania.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Kolejną kwestią do przeanalizowania jest to kto jest uprawniony do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ?

Uprawniony do zasiłku opiekuńczego jest rodzic, który spełnia dwa następujące warunki, tj. opiekuje się dzieckiem poniżej 8 roku życia oraz jest objęty ubezpieczeniem chorobowym. Ubezpieczenie chorobowe trwa więc do momentu pozostawania w zatrudnieniu. Zatem wydaje się, iż w przedstawionej przez Panią sytuacji, dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie będzie przysługiwał, gdyż nie będzie już Pani objęta ubezpieczeniem.

Jednakże w pierwszej kolejności należałoby sprawdzić, czy istotnie pracodawca ma prawo do zawieszenia działalności gospodarczej i czy rzeczywiście planuje to zrobić, co jest w tym przypadku bardzo wątpliwe.

Przeczytaj także: Tarcza antykryzysowa – jak ratować swój biznes?

Zdjęcie: Pixabay. com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Adwokat. Prowadzi kancelarię adwokacką w Warszawie oraz Łomiankach. Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i prawa rodzinnego. Jest członkiem Sekcji prawa pracy oraz prawa rodzinnego przy OR Adwokackiej w Warszawie. Prywatnie mama dwóch chłopców, Wiktora i Aleksandra.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie