Czego szukasz

Czy strój może pomóc w budowaniu pewności siebie? Intymne rozmowy ze stylistką

Moje córki mają „Top Model” i często razem coś projektujemy; falbaniaste spódnice, kolorowe sukienki i bajecznie wysokie szpilki… Kiedy byłam mała uwielbiałam wycinanki ze strojami zakładanymi na papierowe laleczki, im weselej tym lepiej! [Też takie miałaś?] A dlaczego w mojej szafie same białe, granatowe, czarne i kilka różowych ciuchów, dość podobnych do siebie? Postanowiłam to zmienić, i do swojej szafy wpuściłam Magdę Kocjan, stylistkę. I tak powstał wywiad rzeka o tym, jaką rolę w życiu kobiety może pełnić ubranie… A Ty jesteś gotowa na zmianę? Przeczytaj do końca!

  • Agnieszka Kaczanowska - 25/05/2017
Dziewczyny na zakupach

Skąd się bierze w nas kobietach tyle niepewności? Czy strój może pomóc w budowaniu pewności siebie? Przecież to nie szata zdobi człowieka.

Żyjemy w kulturze narcystycznej, co m.in. oznacza ogromną presję związaną z wyglądem. Wygląd urósł do rangi tożsamości, którą w dodatku nieustannie trzeba potwierdzać. Wystarczy wziąć pierwszą lepszą kolorową gazetę, czy uruchomić Internet. Wygląd najlepiej, żeby był młody, świeży i przede wszystkim wpasowywał się w normę określaną przez media. Media z kolei żyją z reklam i cytując Myslowitz: „w rzeczywistość ciągłej sprzedaży”, napędzają spiralę Must Have i Must Look.

Jeśli z takich, czy innych powodów jesteśmy niedokochane i niedowartościowane, to nie akceptujemy siebie takimi jakie jesteśmy i szukamy tej akceptacji na zewnątrz. Często robimy to właśnie za pomocą ubrań, usiłując wpasować się obowiązujące wzorce, czyli ”jak powinno się wyglądać”. Bo to jest łatwiejsze, niż praca nad sobą. Niby wiemy, że „nie ocenia się książki po okładce,” ale presja społeczna i nasza własna jest bardzo silna.

Nawet jeśli się do tego przed sobą nie przyznajemy, to często głęboko w nas tkwi myśl, by choć raz wyglądać jak “pani z okładki”. Tylko, że za jej wizerunkiem stoi sztab ludzi oraz grafik z magisterium z Photoshopa. Niby wiemy, że to blichtr i ułuda, ale ta świadomość wcale nie poprawia nam nastroju.

No a co z tą pewnością siebie?

Pewność siebie bierze się z działania, z odwagi robienia rzeczy, o których sądziłyśmy, że nie damy rady. Pewność siebie to pewność swojego obrazu i przekazu na swój temat. A zadaniem dobrze dopasowanego do osobowości stroju, jest ten komunikat odzwierciedlić. Strój ma nas dopełniać, a nie stać się protezą.

Nie myślałam tak o tym kiedy pierwszy raz się spotkałyśmy. Ale teraz lepiej rozumiem to co się wydarzyło. Pewnie teraz nasze Czytelniczki zastnawiają się o co chodzi, więc krótko wyjaśnię.

Otóż, Magda zgodziła się wziąć mnie w obroty stylistyczne. Poszłyśmy na całość: Magda zrobiła przegląd mojej szafy, bolało trochę ;-( a potem zakupy. Byłam pewna, że to idealny moment i gotowa byłam ponieść koszty tej decyzji w złotówkach 😉 Zupełnie nie spoedziewałam się, że: a) zacznę nosić sukienki i wąskie spodnie, b) że moja pięta achillesowa (no dobra odsłonię się: biodra, uda, pupa) to także mój atut (sama się dziwie sobie, że się odważyłam to powiedzieć głośno) i c) że mogę zmienić coś w swoim ubiorze i dostrzec w lustrze nieco inną siebie i iskrę zachwytu w oku męża. Dlatego tak bardzo chciałam się z Wami podzielić tym przeżyciem… 

Magdo, kiedy kobiety najczęściej proszą Cię o pomoc? Jak do Ciebie trafiają?

Najczęściej trafiają do mnie, kiedy decydują się na nową drogę zawodową i zmieniają środowisko pracy. To czasem zbiega się też z końcem etapu pełnoetatowego macierzyństwa. A skoro mowa o macierzyństwie, to jest to kolejna sytuacja, w której przychodzi refleksja nad zmianami w szafie. Wiąże się ona z chęcią poczucia się znów kobietą, a nie tylko matką.

Przychodzą również kobiety, które chciałyby spróbować czegoś nowego, innego i po prostu chcą coś zmienić. Nie wiedzą, o co im dokładnie chodzi, ale wiedzą, ale czują to bardzo mocno. Powodem skorzystania z usług stylistki są również kryzysy w relacjach damsko-męskich. Jeśli widzę, że taka osoba ma świadomość, że się zaniedbała to działamy, a jeśli chce się dopasować do gustu wybranka, to raczej sie wycofuję, to musi być wewnątrzna potrzeba, inaczej nie działa…

Czasem impulsem jest prośba o pomoc w wyborze sukienki na wesele lub bal i tak zaczynamy przygodę!

Popatrzyłaś na moją szafę i co pomyślałaś? Szczerze.

Że jest dużo miejsca, które można zapełnić. Połowa pracy mniej 🙂 A jaśniej: są szafy, które najpierw trzeba uprzątnąć z „przeszłości”. Zgodnie z treścią przysłowia: ”Nie można nalać do pełnego naczynia”. Ty byłaś gotowa i to było widać na pierwszy rzut oka.

Wydawało mi się, że całkiem fajnie się ubieram, a Ty pokazałaś mi, że owszem mam wyczucie, ale mam o wiele większe możliwości tylko się zafiksowałam na “nie” – np. z sukienkami…. Teraz już mam kilka i bardzo je lubię, a pamiętasz co Ci mówiłam? Nie jestem wyjątkiem, prawda?

Statystycznie tak ma większość kobiet. Mają przekonanie, że coś nie jest dla nich, bo tak im powiedziała w dzieciństwie mama, ciocia czy koleżanka z klasy. I tak już zostało, że spodnie to lepiej nie, a jak już, to tylko czarne, a spódnica to tylko do kostek, bo mam brzydkie kolana. Patrzę na te kolana i myślę sobie, że to nie była życzliwa koleżanka.

Nagle taka kobieta odkrywa świat dolnej części garderoby, fakt że ona może nosić spódnice?! To się wydaje banalne. Jednak, jak się ma 5 min na ubranie samej siebie, bo dziecko, mąż, telefon z pracy, a my mamy w zasięgu nowy, wspaniały świat szybko wkładających się, wygodnych spódnic, to może się okazać, że jest to odkrycie na miarę elektryczności :-).

A tak jak u Ciebie z sukienkami. Szukasz góry i dołu, a sukienka załatwia i jedno i drugie!

Pokazałaś mi mnie samą, w innych strojach. Nigdy nie sięgnęłabym po obcisłą spódnice z wieszaka, albo te spodnie (prawie) rurki! A jednak, polubiłam i dobrze się czuję! I co więcej słyszę komplementy 😉 Może to trochę próżne, ale dodaje pewności siebie…

A nawet jakby było „próżne” to co? Jest wiele kobiet, którym życzyłabym takiej „próżności”. Bardzo by im się przydała. W świecie szybkich relacji, w którym jest mało czasu na dogłębne poznanie drugiej strony, zrobienie dobrego pierwszego wrażenia, przynajmniej z zawodowego punktu widzenia, jest istotne. Od tego pośrednio może zależeć np.: nasz rodzinny budżet.

Zasadniczo chodzi o to, żeby tym strojem wysyłać właściwy komunikat: „O to ja: kompetentna, odpowiedzialna i można mi zaufać”.

Jak jestem w czymś, co do mnie pasuje, jest mi w tym wygodnie i w dodatku do twarzy, to ja o tym nie myślę. I o to właśnie chodzi! Żeby to była druga skóra, żeby przestać się już przejmować tym wyglądem tylko zająć się tym, co jest dla nas ważne w danym momencie, czy to jest praca, rodzina czy czas wolny.

Po czym poznajesz, że Twoje kilka godzin spędzone z klientką odmienią ją?

Po oczach 🙂 Jak wytwarza się taki specyficzny rodzaj energii, kiedy widzę chęć współpracy, otwartość na doświadczenie i zaufanie, że wyniknie z tego coś dobrego. Jak towarzyszą tym porządkom opowieści, że „tą bluzeczkę, to miałam na koloniach”, albo „w tej poznałam męża”, albo „w tym byłam na wycieczce na Babiej Górze”, „zrobiłam prawo jazdy”, „a tej nienawidzę, ale jest od teściowej i nie mogę wyrzucić”. I ten błagalny wzrok, że może ja się na to odważę, bo wtedy będzie można na mnie zwalić 🙂

A na koniec, masz jakieś swoje ukochane motto, według którego działasz?

Małe zmiany w wyglądzie mogą być początkiem dużych zmian w życiu.

Gdy w końcu odważymy się ubrać coś, czego nigdy nie miałyśmy na sobie i w dodatku jest efekt WOW! – to dlaczego by nie sięgnąć dalej i nie zaaplikować do innego działu, pójść po podwyżkę? Dlaczego by nie wybrać się w końcu do tego Paryża? Dlaczego by nie wziąć udziału w tym kursie, o którym tyle już myślałyśmy. To często leci jak domino. I to jest sedno.To moim zdaniem jest najfajniejsze w ………….ubieraniu się!

A dla Czytelniczek Mamo Pracuj mamy niespodziankę od Magdy. 7 z Was może wygrać opracowanie stylizacji ubioru. Spokojnie, nie musisz od razu martwić się o zakupy 😉 To będzie pierwszy krok, i możliwa jest konsultacja on-line. Szczegóły u nas na FB >

Moją rozmówczynią, stylistką i powierniczką historii o udach i bluzkach była Magdalena Kocjan. Sprawdź stronę Magdy – www.slowlinelook.pl, może właśnie to ona pomoże Ci rozbłysnąć?

Zdjęcia: 123rf. oraz archiwum Magdy Kocjan

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Kaczanowska
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów. 
Podyskutuj

Gdy masz dość nudnych prezentów

Święta Bożego Narodzenia i mikołajki zbliżają się wielkimi krokami, a Twoje ozdobne pudełka na prezenty dla bliskich nadal są puste? Jeżeli masz dość nudnych prezentów, które ciągle kupujesz i z których nikt się nie cieszy, może fajnym rozwiązaniem dla Ciebie i Twoich bliskich będą fotoniespodzianki.
  • Zofia Kowalska - 13/11/2019
Dłonie trzymające świąteczny prezent

Szklana kula – klasyczna, ale baaardzo nietypowa…

Co kupić dla starszego dziecka albo innej bliskiej osoby, którą kochasz? Szklana kula brzmi zbyt nudno? A co powiesz na szklaną kulę ze zdjęciem i płatkami śniegu? Z takiej zabawki ucieszy się nie jedno dziecko. Zdjęcie, które znajdzie się w kuli wybierasz samodzielnie, więc prezent jest bardzo spersonalizowany i tym samym – szczególny oraz wyjątkowy.

Z pewnością masz na komputerze sporo zdjęć, które świetnie będą wyglądały w takiej kuli. Dobrym pomysłem będzie np. umieszczenie w niej fotografii dzieci bawiących się na śniegu.

Fajną opcją jest także wybranie zdjęcia bałwanka, którego całą rodziną ulepiliście zeszłej zimy albo fotka kogoś bliskiego, kto w Wigilię Bożego Narodzenia przebrał się za św. Mikołaja i rozdawał wam prezenty. Fotografia dziecka siedzącego na kolanach u św. Mikołaja czy zdjęcie z jasełek, w których występował ktoś bliski to równie dobre pomysły. Ogromną zaletą takiego prezentu jest jego unikatowość, którą doceni nawet najmłodszy członek Twojej rodziny.

Niezwykły Fotokalendarz dla wyjątkowego człowieka

Fotokalendarz CEWE to nasza kolejna propozycja na świąteczny prezent dla bliskiej osoby. Aby coś takiego przygotować będziesz potrzebował/-a 13 zdjęć, które należy dopasować do kolejnych miesięcy w roku. Jeżeli masz w swojej rodzinie, wśród przyjaciół albo znajomych miłośnika fotografii, profesjonalistę w tym zakresie lub pasjonatę-amatora, który uwielbia zdjęcia, Fotokalendarz będzie wspaniałym pomysłem na prezent.

Podarunki związane z zainteresowaniami są wyjątkowe, ponieważ odwołują się do tego, co drugi człowiek lubi najbardziej. Należy tutaj zaznaczyć, że nie tylko miłośników dobrych zdjęć ucieszy Fotokalendarz CEWE.

Taki podarunek sprawdzi się kiedy chcesz obdarować swoich rodziców, dziadków albo innych bliskich krewnych, którzy mieszkają daleko. Zdjęcia wnuków na każdy nowy miesiąc wzruszą dziadka i babcię, więc może warto podpowiedzieć swoim dzieciom, jaki prezent będzie odpowiedni zamiast czekolady?

Bożonarodzeniowa Fotoksiążka, czyli album z polotem

Zdjęcia, które masz w folderach na swoim komputerze opowiadają jakąś historię? Wykorzystaj darmowy program do profesjonalnego projektowania i stwórz wyjątkowy prezent dla bliskiej osoby, który będzie pamiątką na lata. Fotoksiążka CEWE to nie tyle zwykły album, co niezwykła opowieść, jaką możesz ułożyć ze swoich zdjęć, opisać i ozdobić samodzielnie. Od Ciebie zależy jej format, układ fotografii czy ich kolejność.

Tworząc Fotoksiążkę CEWE to Ty jesteś jej autorem. Fotoksiążka ze zdjęciami rodziny będzie idealna na Święta Bożego Narodzenia, które w Polsce szczególnie kojarzą się z ciepłem domowego ogniska. Przygotowanie takiego prezentu jest proste i z pewnością sprawi Ci radość, a wspólne chwile podczas przyszłego oglądania pięknie wydanych i solidnie oprawionych fotografii, będzie wspaniałym sposobem na spędzanie wolnego czasu podczas niejednego popołudnia.

Obraz na płótnie i ozdoba dla domu

Masz w swojej rodzinie miłośnika pięknych wnętrz? A może wśród Twoich znajomych albo przyjaciół są osoby, które niedawno wprowadziły się do nowego mieszkania lub zmieniły miejsce pobytu? Jeżeli tak, to z pewnością oryginalny obraz na płótnie wykonany z wybranej przez Ciebie fotografii, skutecznie mógłby pomóc im w zadomowieniu się i odnalezieniu w nowej rzeczywistości.

Obraz na płótnie będzie bardzo dobrym pomysłem na Bożonarodzeniowy prezent dla nowożeńców. Z pięknego obrazu ucieszą się też artyści i osoby lubiące zdjęcia. Fotografia na ścianie będzie przypominać o okolicznościach w jakich zrobiono dane zdjęcie, więc postaraj się wybrać takie, które nie tylko wspaniale się prezentuje, ale również kojarzy się dobrze.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcia: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Zofia Kowalska

Typ włosów a ich pielęgnacja – jak wybrać najlepszy szampon?

Suche, łamliwe, pozbawione blasku włosy? To problem wielu osób, a szczególnie pań mających długie kosmyki. Wówczas konieczna jest właściwa pielęgnacja. Jej podstawą jest dobrej jakości szampon do suchych włosów. Tylko który wybrać i czym się sugerować, sięgając po dany produkt?
  • Alicja Zielińska - 24/10/2019
dziewczyna przyglądająca się swoim włosom

Suche kosmyki nie prezentują się dobrze. Zazwyczaj są też matowe, pozbawione życia, a do tego pojawiają się rozdwojone końcówki. Wówczas nawet najbardziej wymyślna i starannie ułożona fryzura nie wygląda zbyt dobrze. To znak, że trzeba działać szybko i skutecznie. Odpowiednia pielęgnacja, a przede wszystkim dobry szampon do suchych włosów i odżywka mogą zapobiec konieczności ścięcia kosmyków (a to ostateczność).

Włosy suche i łamliwe – jaki szampon wybrać?

Jak wybrać szampon, który sprawi, że włosy będą nawilżone, lśniące i sprężyste? Jeśli uszkodzenia włosów są spowodowane m.in. farbowaniem, warto sięgnąć po kosmetyk, który dodatkowo będzie chronił, np. Elseve Low Shampoo Color Vivie 3in1. Warto też mieć na uwadze, by szampon do suchych włosów farbowanych, chronił je także przed promieniowaniem UV.

Przesuszone, długie kosmyki bardzo często potrzebują silniejszej regeneracji. W tym przypadku trzeba wybrać kosmetyk, który je odżywi oraz zregeneruje od nasady po same końce. Sporym problemem są też rozdwojone, łamliwe końcówki. Dlatego kupując szampon do suchych włosów, trzeba zwracać uwagę, czy specyfik je skutecznie scala. Mitem jest bowiem to, że trzeba koniecznie ścinać włosy.

Bardzo suche włosy niezwykle lubią olejki, więc warto sprawdzać, czy szampon, który wybierzemy, ma je w swoim składzie. Szczególnie, że mają one rewelacyjny wpływ na nasze kosmyki. Taki produkt działa bardzo odżywczo. W tym przypadku, godnym polecenia jest np. Elseve Magiczna Moc Olejków, gdzie mamy połączonych aż 6 różnych olejków. Taki szampon sprawdzi się też w przypadku włosów pozbawionych blasku oraz sprężystości.

Suche włosy? Tego unikaj

W przypadku suchych włosów należy unikać czynności, które je dodatkowo wysuszają. A najczęstszą przyczyną przesuszenia kosmyków jest korzystanie z suszarki do włosów, a szczególnie – gorącego nawiewu. Jeśli już musimy jej użyć, warto włączać nawiew letni, a nawet zimny. Także nieodpowiednie zabezpieczenie przed upałem może zaszkodzić fryzurze.

Warto pamiętać o tym, że szampon do włosów suchych będzie skuteczniejszy, gdy połączymy go z odżywką przeznaczoną do tego samego rodzaju kosmyków.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Alicja Zielińska
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail