Czego szukasz

Czy rękodzieło to dobry pomysł na biznes?

Sprzedaż własnoręcznie wykonanych produktów jest ciekawym pomysłem na biznes. To nie tylko realizacja własnych pasji, ale często także dochodowe przedsięwzięcie. Rękodzieło to doskonała propozycja dla osób kreatywnych, twórczych i posiadających zdolności artystyczne.

Rękodzieło kobieta

Czym jest rękodzieło?

Ręcznie robione produkty cieszą się coraz większą popularnością. Oryginalność i niepowtarzalność produktów, a także możliwość bezpośredniego kontaktu z artystą ma wielu zwolenników. Pod pojęciem rękodzieła kryją się wyroby wytworzone w nieprzemysłowy sposób. Wiele z nich posiada dodatkowe walory estetyczne i magiczną „duszę”.

Jakie rękodzieła sprzedają się najlepiej?

Rękodzielnictwo przeznaczone jest głównie dla osób kreatywnych i cierpliwych. Tych, które nie boją się innowacji. Własnoręcznie wykonane prace pozwalają klientom wyrazić samych siebie, a możliwość uczestniczenia w procesie twórczym dodatkowo zachęca do korzystania z tego rodzaju usług. Oto najmodniejsze przykłady rękodzieła:

  • Biżuteria artystyczna – pierścionki, kolczyki czy naszyjniki. Ręcznie robiona, niepowtarzalna i oryginalna biżuteria znajduje wielu zwolenników. Do wykonania biżuterii handmade z żywicy można dodatkowo wykorzystać suszone kwiaty, czy pamiątkowy kamyczek.
  • Świece dekoracyjne – to jedna z popularniejszych osób w domu. W dzień zdobią, wieczorem tworzą niesamowity klimat. Podczas tworzenia świec warto dać się ponieść wyobraźni Wykorzystując swoje zdolności manualne można przygotować
    prawdziwe dzieła sztuki.
  • Szydełkowanie – to dobrze znana technika rękodzieła. Zaplatając szydełkiem nici możemy przygotować np. przepiękne ubranka czy zabawki dla dzieci, a także niepowtarzalne serwetki czy duże obrusy.
  • Scrapbooking – to technika polegająca na dekorowaniu zaproszeń, pudełek czy albumów różnymi ozdobnymi materiałami.
  • Decoupage – polega na ozdabianiu przedmiotów przez naklejanie na nie serwetek papierowych czy wyciętych wzorów z papieru. W ten sposób możemy ozdobić i nadać niepowtarzalny charakter doniczce, konewce, skrzyneczce czy nawet meblom.

Jak sprzedając rękodzieło zdobyłam 60 klientów w niecałe 3 miesiące?

Od czego zacząć?

Działalność nierejestrowana

Należy mieć świadomość, że zarabianie na swoim hobby często jest ciężką pracą wymagającą podejmowania dodatkowych wyzwań. By zdobyć klientów, należy przygotować odpowiednią ofertę oraz zadbać o poziom świadczonych usług. Rozpoczynając przygodę z rękodzielnictwem nie trzeba od razu rejestrować firmy. W przypadku osób początkujących, najlepiej sprawdzi się działalność nierejestrowana, dzięki której można sprzedawać rękodzieło bez nadmiaru formalności. Jednak co ważne – miesięczne przychody nie mogą przekroczyć 50 proc. minimalnego wynagrodzenia. Wówczas nie ma konieczności składania wniosku o wpis do CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej), rejestracji w Urzędzie Skarbowym i Głównym Urzędzie Statystycznym. Nie trzeba również opłacać składek ZUS. Prowadzenie działalności nierejestrowanej wiążę się z prowadzeniem uproszczonej ewidencji sprzedaży, a także z rozliczaniem przychodów w PIT-36 według skali podatkowej.

Działalność gospodarcza

Zdarza się, że początkowo rękodzieło jest jedynie dodatkowym zajęciem, formą rozwijania swoich pasji. Jednak wraz ze wzrostem zainteresowania ze strony klientów może przerodzić się w prawdziwy biznes i stać się sposobem na życie. W takim przypadku niezbędne jest założenie działalności gospodarczej, co wiąże się z ponoszeniem stałych kosztów – opłacaniem podatków i składek ZUS. Należy również wybrać odpowiednią formę opodatkowania – podatek liniowy lub ryczałt.

Gdzie sprzedawać rękodzieło?

Samo tworzenie dzieł sztuki nie wystarczy, by osiągnąć sukces. Produkt trzeba jeszcze umieć sprzedać. Istnieje kilka możliwości sprzedaży swoich dzieł, a do najpopularniejszych należą:

  • Portale aukcyjne – wystawianie swoich wyrobów na portalach aukcyjnych pozwoli na rozszerzenie grona odbiorców. Korzystając z pomocy pośredników, należy liczyć się z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów jak np. prowizji ze sprzedaży.
  • Sklep internetowy – w obecnych czasach założenie sklepu internetowego jest jednym z łatwiejszych sposobów, który pozwala na dotarcie do jak największego grona potencjalnych kupców. Na początek wystarczy wykupić domenę, wybrać opcję abonamentową i szablon, przygotować regulamin, a także dokładnie przemyśleć system dystrybucji. By przyciągnąć odbiorów należy zadbać o szatę graficzną i logo. Przejrzysty interfejs pozwoli łatwo poruszać się po stronie. Estetyczne i profesjonalnie wykonane zdjęcia produktu są kolejnym, niezwykle ważnym elementem. Bardzo ważnym aspektem prowadzenia własnego sklepu internetowego jest dobry marketing. Jednym ze skuteczniejszych, a zarazem przystępnych cenowo sposobów jest reklama w mediach społecznościowych.

Czy rękodzieło się opłaca?

Rękodzieło jest popularną formą zarobku głównie wśród osób uzdolnionych artystycznie. Produkty wykonane własnoręcznie są unikatowe i zadziwiają. Te oryginalne, wyróżniające się jakością wykonania szybko znajdą nabywców. Są doskonałym pomysłem na prezent.

Klienci doceniają wysoki poziom świadczonych usług, precyzję i staranność wykonania, a także oryginalność i niepowtarzalność. Choć trudno określić, jakich zysków może spodziewać się osoba sprzedająca własnoręcznie stworzone produkty, to przy dużym
zaangażowaniu i odpowiedniej reklamie można zarobić nawet kilka tysięcy miesięcznie. Choć początki mogą być trudne, to nie warto się poddawać.

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Z wykształcenia chemiczka, z zamiłowania dziennikarka. Prywatnie szczęśliwa żona i spełniona mama.

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie