Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Chcesz rozłożyć rodzicielski na raty? Możesz dostać wypowiedzenie

  • Lilianna Skiba
  • 19 września 2017
  • 3 MIN. CZYTANIA
Jeśli planujesz rozłożyć urlop macierzyński na raty, to przygotuj się na niespodziankę. Istnieje luka w prawie, która umożliwia wypowiedzenie umowy o pracę w okresie od złożenia wniosku o udzielenie kolejnej części urlopu rodzicielskiego.

Urlop rodzicielski

Wymiar urlopu rodzicielskiego jest stosunkowo długi (32 lub 34 tygodni) i może być wykorzystywany do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. W przepisach przewidziano możliwość korzystania z niego jednorazowo albo w maksymalnie 4 częściach.

Nowością wprowadzoną do kodeksu pracy od dnia 2 stycznia 2016 r., jest umożliwienie osobom mającym prawo do urlopu rodzicielskiego, skorzystanie z prawa do tego urlopu (w wymiarze do 16 tygodni) w terminie późniejszym, nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części tego urlopu.

Rodzice dziecka zyskali zatem uprawnienie, aby wystąpić do pracodawcy o udzielenie 16 tygodni urlopu rodzicielskiego po dłuższej przerwie, np. po 2–3 latach od zakończenia poprzedniej części urlopu, w sytuacji gdy np. dziecko się na dłużej rozchoruje.

Luka w prawie

Niestety ustawodawca przygotowując nowelizację przepisów dotyczących udzielania urlopu rodzicielskiego nie zwrócił uwagi na jedną ważną kwestię, a mianowicie na ochronę pracownika chcącego skorzystać po okresie przerwy z kolejnych części tego urlopu.

Przypomnijmy, że urlopu rodzicielskiego udziela się na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu – pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika (art. 1821d § 1 KP). Dotyczy to zarówno udzielania tego urlopu w pełnym wymiarze, jak i części tego urlopu.

O ile pierwsza część urlopu rodzicielskiego przypada zawsze bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, o tyle wspomniane 16 tygodni może być wykorzystane w okresie późniejszym np. po roku lub dwóch latach od powrotu do pracy spowodowanej urodzeniem dziecka.

Z przepisów kodeku pracy wynika, że pracownik wnioskujący o urlop rodzicielski jest chroniony dopiero od momentu rozpoczęcia opieki. Natomiast jak już wspomniałam, wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego (lub kolejnej jego części), pracownik musi złożyć na minimum 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.

Brak ochrony stosunku pracy

Oznacza to, że w okresie między złożeniem wniosku, a rozpoczęciem korzystania z urlopu rodzicielskiego nie występuje szczególna ochrona stosunku pracy. W okresie tym tj. od złożenia wniosku aż do rozpoczęcia korzystania z urlopu, pracodawca może wręczyć temu pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia lub bez zachowania tego okresu tj. w trybie dyscyplinarnym.

Warto wspomnieć, że wskazana powyżej możliwość rozwiązania umowy dotyczy również urlopu ojcowskiego. Ojcu dziecka przysługują dwa tygodnie płatnej opieki, które może wykorzystać w ciągu pierwszych 2 lat życia dziecka. Aby je wykorzystać, ojciec dziecka musi co najmniej na 7 dni przed rozpoczęciem urlopu złożyć stosowny wniosek do pracodawcy. W tym czasie mężczyzna też nie jest chroniony przed rozwiązaniem umowy o pracę.

Oczywiście pracownik w przypadku rozwiązania z nim umowy o pracę po złożeniu wniosku o urlop rodzicielski lub ojcowski, będzie mógł odwołać się do sądu pracy, jednakże pomimo tego umowa ulegnie rozwiązaniu. Sąd pracy w zależności od sytuacji faktycznej pracownika, będzie mógł orzec o przywróceniu pracownika do pracy, wynagrodzeniu za czas pozostawania bez pracy lub o odszkodowaniu.

Zdjęcie: 123rf

Zobacz więcej

artykuł
Przemoc psychiczna
  • Lilianna Skiba
  • 7 MIN. CZYTANIA
artykuł
Niewidzialna krzywda kobiet
  • Lilianna Skiba
  • 8 MIN. CZYTANIA
artykuł
kobieta pracuje w swojej pracowni krawieckiej
  • Lilianna Skiba
  • 7 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Lilianna Skiba
  • 8 MIN. CZYTANIA
artykuł
800+ - wszystko co musisz wiedzieć
  • Lilianna Skiba
  • 2 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content