Po urlopie macierzyńskim zdecydowałaś się na pozostanie z Maleństwem w domu. Czas z nim spędzony bez wątpienia przyniósł nowe wyzwania i pozwolił Ci odnaleźć inne oblicze samej siebie. Dzisiaj okazuje się, że chciałabyś wrócić na ścieżkę zawodową, ale nie wiesz, w którym jej miejscu teraz jesteś. Czy cofnęłaś się w rozwoju, czy przeciwnie – poszłaś dalej? Warto odpowiedzieć sobie na te pytania przed rozpoczęciem szukania pracy. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak „sprzedać” rekruterom czas spędzony na opiece nad dzieckiem – usiądź na chwilę i pomyśl, co się w Twoim życiu zmieniło. Wypisz konkretne cechy, które udało Ci się rozwinąć i umiejętności, które nabyłaś. Mam dla Ciebie kilka podpowiedzi, ale największa praca jest przed Tobą.
Rekruterzy podpowiadają
Rozmawiałam z kilkoma osobami z branży HR i oto w jaki sposób postrzegają one kobiety wracające do pracy po kilku latach przerwy i co im radzą.
„W dużym skrócie: kobieta wracająca z urlopu macierzyńskiego zawsze ma kilka punktów na plus, jeśli ubiega się o stałą posadę. Osobie takiej zależy na stabilności, więc będzie lojalna, pracowita i punktualna. Poza tym, jeśli wraca do pracy po przerwie, najczęściej też chce, żeby jej kariera nabrała znów tempa, więc jest bardziej zaangażowana.” – zaznacza Agata Magdziarek, freelancer HR.
To właśnie poszukiwanie stabilności i lojalność Mamy wracającej do pracy są jednymi z najczęściej wymienianych atutów. Dlaczego? Niepokojącym trendem jest to, że coraz więcej osób nie przywiązuje się do pracodawcy i ucieka od niego, kiedy tylko znajdzie lepsze warunki gdzieś indziej. Czy to kwestia pokolenia Y, czy po prostu zmian w podejściu do pracy – trudno powiedzieć. Dla pracodawcy jednak to spore koszty, dlatego w cenie są lojalni pracownicy, dla których stabilność zatrudnienia jest ważnym motywatorem. Angelika Dębowiak, headhunterka dodaje: „Matki robią kilka rzeczy na raz, w związku z czym łatwiej radzą sobie ze stresem – skupiają się na zadaniach, a nie na emocjach – tak jak w domu.” Innymi atutami są zaangażowanie, szybkie tempo pracy, świetna organizacja czasu, równowaga między życiem osobistym a prywatnym, budowanie dobrej atmosfery pracy i wiele innych. Pamiętaj – możesz być postrzegana przez HR’owca bardzo dobrze.
List motywacyjny
W liście motywacyjnym koniecznie wypisz wszystkie te cechy i umiejętności z Twojej kartki, które podkreślają Twoje odpowiednie kwalifikacje na dane stanowisko. Przy każdej z nich podaj, w jaki sposób udało Ci się tę umiejętność rozbudować. Jak to zrobić? Regina May, wieloletnia Dyrektor Personalna jednej z międzynarodowych korporacji podaje przykład: „Będąc księgową po urlopie wychowawczym napisałabym, że „podczas nieobecności regularnie śledziłam zmiany przepisów”, a ubiegając się o pracę sekretarki, że „doskonale opanowałam sztukę zarządzania czasem.” Innej rekruterce zdarzyło się przeczytać w CV, że kandydatka zarządzała projektem budowy własnego domu podczas przerwy w zatrudnieniu – a aplikowała na stanowisko związane project managementem, stąd taka wzmianka zadziałała jak najbardziej na jej korzyść. „Na etapie rekrutacji o wartości kandydata powinny decydować jedynie kryteria merytoryczne, ale to w dużej mierze teoria. Dlatego też w liście motywacyjnym napiszmy, jaki mamy pomysł na w miarę harmonijne zorganizowanie życia zawodowego i rodzinnego. Kto będzie nas wspierał w wychowaniu dziecka (dzieci) podczas naszej nieobecności w domu: babcia, ciocia, sąsiadka, opiekunka, partner, mąż. Przedstawmy różne rozwiązania, gdy pracodawca będzie wymagał zostania po godzinach pracy lub będziemy musiały pilnie wyjechać służbowo.” – dodaje Loba, rekruter jednej z poznańskich firm. Dokładnie przemyśl spędzony w domu czas i znajdź swoje atuty.
Kilka słów o CV
O czym pamiętać wysyłając CV? To bardzo ogólne zasady, ale sprawdź, czy o nich pamiętasz.
1. Zamieść aktualne profesjonalne zdjęcie, jeśli będziesz uśmiechnięta szybciej wzbudzisz sympatię. CV to nie miejsce na zdjęcie z Maluchem.
2. Podając dane kontaktowe unikaj infantylnych adresów – najlepiej po prostu imie.nazwisko. Warto również wyłączyć muzykę na czekanie lub śmieszne powitanie nagrane przez Twoje dziecko na automatycznej sekretarce – bardzo rozprasza i może zupełnie niepotrzebnie wprowadzić złe wrażenie już przed rozpoczęciem rozmowy.
3. Dodaj punkt: Mocne strony albo Umiejętności i tam wypisz wszystko to, co odkryłaś, a co jest zgodne z oczekiwaniami zamieszczonymi przez pracodawcę w ofercie
4. I najważniejsze: Jeśli nie byłaś na urlopie macierzyńskim / wychowawczym zaznaczaj w CV czas przerwy zatrudnieniu. Postaraj się nazwać go jako, np: współprowadzenie rodzinnej firmy (jeśli pomagasz w rodzinnym biznesie), sprzedaż bezpośrednia (jeśli jesteś konsultantką), prowadzenie domowego gospodarstwa lub po prostu przerwa w zatrudnieniu związana z macierzyństwem – ile kobiet, tyle pomysłów. Ważne, żeby napisać prawdę!
Przerwy w zatrudnieniu
Prawdopodobnie sugestia o wpisywanie w CV przerwy w zatrudnieniu nieco Cię zdziwiła. Regina May, tłumaczy: „Na podstawie kilkunastu lat praktyki, mogę powiedzieć, że kandydatki zazwyczaj nie ujawniają przerw w pracy spowodowanych urlopami wychowawczymi. Jako mama zgadzam się z nimi w zupełności, jako rekruter wolałabym jednak znać takie informacje na etapie selekcji podań. Zdarzało mi się wiele razy, że dopiero podczas rozmowy kwalifikacyjnej okazywało się, że doświadczenie w zawodzie, jakie wynikało z CV nie pokrywa się z rzeczywistym wypełnianiem obowiązków. Jeśli faktyczny staż na stanowisku potwierdza kompetencje z nim związane, nie ma problemu, a powracająca do pracy mama szybko nadrobi czas nieobecności. Gorzej jest, jeśli przerwa jest dłuższa niż jej rzeczywisty czas pracy. Wówczas może się okazać, że deklarowane „doświadczenie” jest tylko zapisem w dokumentach, a nie potwierdzeniem wiedzy i umiejętności. Jeśli czujemy się kompetentne w odniesieniu do wymagań stanowiska, nie ma potrzeby wskazywać przerw w CV. Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku przerwy w formalnym zatrudnieniu. Tutaj zdecydowanie jestem zwolennikiem unikania luk w życiorysie i sugeruję wpis typu: od lutego 2008 do stycznia 2011 – przerwa w zatrudnieniu związana z macierzyństwem.”
Podsumowując: znajdź to, co Cię wyróżnia, czego się nauczyłaś i przekuj to na konkrety. Przygotowując aplikację dokładnie przeczytaj ofertę i swoją odpowiedź dostosuj do stawianych wymagań. Nie wysyłaj tych samych CV i listów motywacyjnych na różne stanowiska. Poświęć czas na poznanie firmy, do której aplikujesz i na rozmowie wykaż się wiedzą o niej. Bądź dobrze przygotowana, punktualna i profesjonalna a powrót do pracy będzie dużo prostszy niż Ci się wydaje.