Czego szukasz

Z funduszami Unii Europejskiej na Ty

Jeśli zastanawialiście się kiedyś dla kogo właściwie są fundusze UE i gdzie można uzyskać informacje o aktualnych naborach projektów, ten artykuł będzie dla Was. Sprawdź gdzie szukać informacji i skorzystaj z naszych podpowiedzi!

mloda brunetka w jasnej koszuli siedzi przu biurku  z bialym laptopem, w rece trzyma okulary

Przez chwilę będzie nudno….

…ale dla formalności powinniśmy przez to przebrnąć. Obecnie jesteśmy w trakcie perspektywy finansowej 2014-2020. Oznacza to, że szukając dofinansowania UE interesują nas dokumenty opatrzone właśnie tymi datami, ponieważ każdy okres programowania UE rządzi się innymi prawami. Czytaj: to, na co można było uzyskać dofinansowanie w latach 2007-2013 często nie jest już dofinansowanie z funduszy UE, ale z drugiej strony (w idealnym świecie) każdy okres programowania powinien odpowiadać na aktualne potrzeby, także przedsiębiorców.

Gdzie szukać informacji o aktualnych naborach projektów

Wszystkie informacje o instytucjach udzielających dofinansowania UE znajdują się na stronie https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/ . Poszczególne instytucje ogłaszają na swoich stronach internetowych informacje o planowanych naborach projektów i robią to, generalnie na 30 dni przed rozpoczęciem naboru. Dodatkowo, czas na złożenie wniosków o dofinansowanie określony jest dokładnie (co do godziny) w ogłoszeniu naboru. Wydaje się więc, że osoby narzekające, że nie zdążyły złożyć dokumentacji to maruderzy, ale czy na pewno?

Przeczytaj także: Jak wybrać najlepszy projekt z dofinansowaniem dla kobiet.

Garść praktycznych informacji

Z mojego doświadczenia, jako osoby, która pracuje wiele lat przy ocenie projektów oraz z drugiej strony, jako osoby zajmującej się doradztwem UE wynika, że nic bardziej mylnego. Po pierwsze, sprawdźcie dokładnie czy instytucja ogłaszająca nabór, nie wskazała, że w przypadku, gdy złożone wnioski wyczerpią dostępne środki na cały nabór, zostanie on zamknięty przed czasem. Jeśli tak, wszystkie ręce na pokład, wniosek należy złożyć jak najszybciej.

Po drugie, częstą praktyką jest składanie wniosku ostatniego dnia. Ostatecznie nie samymi funduszami UE przedsiębiorca żyje i pewnie można by napisać doktorat w temacie magicznego wpływu ostatniego dnia (ba, często nawet ostatniej godziny) deadline’u na złożenie wniosku. Ale do rzeczy: wniosek o dofinansowanie składamy najczęściej przez generator wniosków wskazany w naborze, który często zawiesza się ostatniego dnia. I nie ma tu zastosowania tłumaczenie, że przecież kliknęliśmy „Wyślij” w terminie.

Po trzecie, zdarza się, że wnioski złożone w ciągu np. 14 dni od ogłoszenia naboru, korzystają z pewnych benefitów, np. przedsiębiorca ma możliwość poprawienia dokumentacji o jeden raz więcej niż późniejsi wnioskodawcy. Może to w praktyce przesądzić o przyznanej punktacji.

Zobacz też: Dotacje na opiekę nad dziećmi do lat trzech

Spójrzmy na kilka aktualnych naborów

Fundusze UE dla tych, co zmieniają świat na lepsze, a w każdym razie na bardziej innowacyjny

Innowacyjność to obecnie jeden z głównych obszarów, na które można uzyskać dofinansowanie UE. Poniżej przedstawiam przykładowe projekty z obszaru innowacyjności.

Nazwa konkursu: Kredyt na innowacje technologiczne
Kto może uzyskać dofinansowanie: średnie, mikro i małe przedsiębiorstwa posiadające zdolność kredytową.
Do kiedy nabór: 30 grudnia 2020 r.
Na co: na realizację inwestycji technologicznych, mających na celu zakup i wdrożenie nowej technologii lub wdrożenie własnej nowej technologii oraz uruchomieniu na jej podstawie wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług oraz zapewnieniu warunków dla prowadzenia produkcji tych produktów, procesów lub usług.
Ile: do 100% wartości projektu.
Szczegółowe informacje: https://www.bgk.pl/

Nazwa konkursu: Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej
Kto może uzyskać dofinansowanie: mikro i małe przedsiębiorstwa
Do kiedy nabór: 30 grudnia 2021 r.
Na co: na zakup usług doradczych i eksperckich związanych z rozwijaniem modelu biznesowego, wynagrodzenie pracy personelu projektu, zakup środków trwałych, surowców lub materiałów oraz wartości niematerialnych i prawnych, organizację i przeprowadzenie działań, w tym promocyjno-informacyjnych, służących ekspansji rynkowej, w tym międzynarodowej
Ile: do 1 000 000 PLN, przy czym wkład wnioskodawcy to min. 15% wydatków kwalifikowanych projektu
Szczegółowe informacje: https://www.parp.gov.pl/

Przeczytaj: Dotacje na własny biznes z LGD

Fundusze UE (i nie tylko) dla tych, co planują projekty na mniejszą skalę

Często zgłaszają się do mnie przedsiębiorcy, którzy po analizie oficjalnych i mniej oficjalnych (czytaj: na stronach firm doradczych UE) list naborów UE, nie widzą miejsca na swoje projekty. Co do zasady są trzy wyjaśnienia tej sytuacji. Po pierwsze: projekt faktycznie nie wpisuje się w kryteria naborów. Po drugie, należy dokładnie przeczytać a następnie… jeszcze raz dokładnie przeczytać całą dokumentację i wtedy czasem okazuje się, że nasz projekt może ubiegać się o dofinansowanie. Po trzecie, pamiętajmy, że oficjalna strona poświęcona funduszom (mniej oficjalne strony tym bardziej) nie wyczerpują tematu wyszukiwania dofinansowania dla przedsiębiorców.

W tematyce finansowania UE polecam Waszej uwadze portale poświęcone Regionalnym Programom Operacyjnym (np. woj. mazowieckiego https://www.funduszedlamazowsza.eu/ ), a w tematyce finansowania ze źródeł innych niż UE, polecam być może dla niektórych mniej oczywiste strony np. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które na przełomie października/listopada planuje opublikować kilkanaście bardzo ciekawych naborów.

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Kobieta, żona, mama i analityk finansowy w branży doradztwa UE. Doradza firmom zainteresowanym funduszami dla przedsiębiorstw. Obecnie w pogoni za dwoma synami realizuje zasadę work-life balance. Kontakt do autorki: [email protected]
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie