Czego szukasz

Czego potrzebujesz, żeby założyć własny biznes?

Każdy kiedyś stawiał swoje pierwsze kroki w biznesie. Mało jest takich, którzy wielkie fortuny odziedziczyli, albo „wżenili się” we właściwe rodziny, łowiąc na haczyk magiczną „złotą rybkę”. Zazwyczaj sukces to pochodna ciężkiej pracy, szczęścia i odwagi do podejmowania ryzyka. Aby zostać „grubą rybą” biznesu trzeba przejść pewną drogę, czasem dłuższą i krętą, czasem krótszą i prostszą, różnie bywa. Myślisz o swoim biznesie, ale się boisz? To dobrze! Każdy się boi, ale nie pozwól by lęk Cię powstrzymał.

młoda kobieta sprawdza coś w telefonie w swoim biurze

Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku

Mało jest ludzi, którzy urodzili się z pomysłem na biznes. Wielu największych przedsiębiorców otwarcie przyznaje, że zanim doszli tu, gdzie są teraz, popełnili wiele błędów i ponieśli porażki, ale były one dla nich lekcją. Wyciągali z nich wnioski, które pomagały im rozpocząć nową przygodę, aż w końcu trafili na właściwą ścieżkę.

Jeff Haden w swojej książce „Mit motywacji” przytacza przykłady osób, które daleko zaszły. Mówi o wielkich celach, które są ważne, ale zdecydowanie ważniejsze są małe kroki, które trzeba wykonywać każdego dnia. Absolutnie nie zachęca by od razu rzucać się na głęboką wodę!

Myślisz o swojej firmie? Może warto zacząć od małych zadań „po godzinach”, gdy stabilny etat daje Ci poczucie bezpieczeństwa i gwarancje, że lodówka jednak nie stanie się pusta. Małymi kroczkami możesz budować swój nowy świat.

Być może początkowo będziesz czuć się nic nie znaczącym planktonem, niesionym na fali wzburzonego oceanu niezliczonej ilości firm i firemek, obawiających się połknięcia przez wielkiego wieloryba, który pochłonie ich kruchą karierę. Nie oszukujmy się, spora część przedsięwzięć właśnie tak kończy. Ale nawet jeśli przydarzy Ci się taka porażka potraktuj ją jako motywację do dalszego działania, aż znajdziesz tę właściwą ścieżkę!

Macierzyństwo bywa przełomem

O tym, że pojawienie się dziecka w życiu kobiety (choć nie tylko jej) zmienia wszystko, nie trzeba nikogo przekonywać. Zmienia także ją samą. Wiele mam przyznaje, że macierzyństwo wyzwoliło w nich ogromne pokłady kreatywności, poukładało, usystematyzowało, a także nauczyło lepiej wykorzystywać czas.

Sporo tych umiejętności doskonale sprawdza się w obszarze biznesowym. Dodatkowo motywacja by samodzielnie sterować swoimi zadaniami, układać plan dnia pod siebie i swoją rodzinę, sprawiają, że wiele kobiet po urodzeniu dziecka szuka dla siebie ścieżki alternatywnej do klasycznego etatu.

Urlop macierzyński czy wychowawczy to moment, kiedy wiele mam zadaje sobie pytanie „co dalej?”, intensywnie się szkoli, a czasem przebranżawia. Na rynku można znaleźć szeroką ofertę dotacji i dofinansowań na start, wspierających powrót kobiet na rynek pracy po okresie opieki nad dzieckiem. To dobra opcja dla tych mam, które mają pomysł i odwagę, by ruszyć z czymś nowym.

Ciągnięcie trawy do góry nie sprawi, że będzie szybciej rosła

Kiedy pomysł staje się realnym biznesem, przetrwa pierwsze miesiące na rynku i powoli zapuszcza coraz dłuższe korzenie, czas na dalszy rozwój. Nic nie zdarza się w pięć minut, trzeba dać sobie czas. Nie ma co porównywać się do innych, rozwiniętych biznesów, oni też kiedyś zaczynali!

Warto jednak czerpać z nich przykład, podglądać poczynania, korzystając ze sprawdzonych ścieżek rozwoju. Bo choć wielu młodych przedsiębiorców szuka innowacyjnego pomysłu na firmę, to jednak trzeba mieć świadomość, że takie biznesy obarczone są bardzo dużym ryzykiem i nie zawsze kończą się sukcesem.

Znacznie pewniejsze są sprawdzone, funkcjonujące modele, które zostały zweryfikowane przez rynek, a na ich rozwój łatwiej pozyskać zewnętrzne wsparcie finansowe. Bo rozwój wymaga odpowiednich środków, a duże kroki większych nakładów. Nie znaczy to, że trzeba sprzedać wszystko co się ma, zapożyczyć u wszystkich przyjaciół i rodziny, a przez kolejne lata żywić się wyłącznie suchą bułką.

Jeśli Twoja firma przetrwała w dobrej kondycji pierwsze 12 miesięcy i masz pomysł na jej rozwój, a blokują Cię tylko ograniczenia finansowe możesz skorzystać z korzystnego kredytu dla firm, który bez zbędnych formalności pomoże Ci przenieść Twoją działalność na wyższy poziom. (https://www.ideabank.pl/promocje/bmi/kredyty/1906-kredyt-fair2-b/index.php)

Dobry przedsiębiorca wie, że firma to stały rozwój: poszukiwanie nowych klientów, wymyślanie nowych produktów i usług, zmienianie się aby stale umacniać swoją pozycję na rynku. Choć początki bywają trudne, szybko mijają. Preferencyjne warunki na rozpoczęcie działalności, dobry biznes plan, poszukiwanie zewnętrznego wsparcia, korzystanie z porad mądrzejszych od nas – to wszystko może być trampoliną do sukcesu i życia na własnych warunkach. Nawet jeśli się boisz – zawsze możesz się wycofać. A jeśli nie spróbujesz, nigdy nie poczujesz jak to jest być sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Storyblocks.com


Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie