Czego szukasz

Wracasz do pracy po przerwie i jesteś po 40-tce? Gorzej być nie może!

Masz 7 lat przerwy w karierze, nastoletnie dzieci, wkrótce skończysz 50 lat i postanowiłaś wrócić do pracy? Gorzej być nie może! Pod tym hasłem kryje się tytuł świetnej książki, którą powinny przeczytać wszystkie mamy.

Książka Gorzej być nie może

W moje ręce ostatnio wpadła książka Allison Pearson – „Gorzej być nie może”. To dalsze losy Kate Reddy, matki dwójki dzieci i finansistki z londyńskiego City, która w książce „Nie wiem jak ona to robi” mocno się gimnastykuje, żeby połączyć rolę zaangażowanej mamy piekącej ciasteczka i świetnego eksperta od funduszy inwestycyjnych. Pierwsza część książki okazała się bestsellerem i na jej postawie nakręcono film z Sarah Jessica Parker.

Kate wraca do gry

Kate powraca – 10 lat później, po 7-letniej przerwie zawodowej. Ma 49 lat i dwoje nastoletnich dzieci. Jest trudniej niż myślała. Dla pracodawców z londyńskiego City kobieta w jej wieku zasługuje co najwyżej na napis na czole – nie reanimować.

Pierwsza rozmowa kwalifikacyjna okazuje się porażką, bo gburowaty rekruter dyskwalifikuje Kate z powodu jej wieku. Nasza bohaterka zaciska zęby (musi wrócić do pracy, bo jej mąż przestał zarabiać) i przygotowuje nowe CV, w którym odmładza się o 7 lat.

Jak zachwycić pracodawcę CV, kiedy ostatnie lata zainwestowała w rodzinę, wychowywała dzieci, zajmowała się chorymi rodzicami i pracowała jako wolontariuszka dla lokalnej społeczności?

Mistrzowskie CV

Co powiecie na takie atuty?

„Zarządzanie czasem oraz ustalanie priorytetów: zbilansowanie skomplikowanego układu potrzeb wielu jednostek oraz wypracowanie procedury łączącej hierarchizację złożonych zadań bez przekraczania terminów.

(No jasne, że tego dokonałam, czyż nie jestem matką? Czyż nie udaje mi się w reaktorze jądrowym życia stopić dwojga dojrzewających nastolatków oraz jednego samca w wieku średnim, a jednocześnie mieć oko na wiekowych rodziców, wychodzić na spacery z psem, utrzymywać kontakty z przyjaciółmi, znajdować czas na ćwiczenia fizyczne, pielęgnować ogród oraz oglądać Homeland i Downtown Abbey? Możecie wydłużać tę listę, nie ma końca.)”*

„Pionierskie badania w dziedzinie zasobów ludzkich, ze szczególnym naciskiem na rozwój pracowników oraz wzmacnianie motywacji.

(Strawiłam wiele dni na poszukiwaniu i wynajęciu najlepszego korepetytora, a następnie odparłam ataki kilkunastu Matek Tygrysic, aby ulokować Bena w jednym tutejszym liceum, które nie odnotowało przypadków strzelaniny […], jak również beznadziejnych wyników egzaminacyjnych. Obiecałam Emily, że dostanie dwa bilety na Reading Festival, jeśli uzyska dziewięć bardzo dobrych ocen z egzaminów!).”*

Jak pracować i nie zwariować?

Kłopoty z szesnastoletnią córką, której belfie (selfie nagich pośladków) wyciekło do sieci, kłopoty z mężem, który przestał pracować i szkoli się na treningach uważności, aby zdobyć nowy zawód, niekończący się remont domu, teściowa z Alzheimerem. Dodajmy do tego kilka kilogramów nadwagi, zmarszczki i nadchodzący zjazd absolwentów uniwersytetu. I jeszcze w skrzynce mailowej Kate odnajduje maila od mężczyzny, który dawno temu był jej bardzo bliski.

Pracująca matka 10 lat temu i dzisiaj

W książce nie brak spostrzeżeń bohaterki, jak zmienił się rynek pracy w ostatniej dekadzie. Kate wspomina, jak wcześniej musiała oszukiwać swojego szefa, żeby wziąć udział w przedstawieniu przedszkolnym – wymyślała męskie wymówki – korek na drodze lub awarię samochodu.

„W tamtych czasach sytuacja pracującej matki przypominała rolę podwójnej agentki: trzeba było kłamać, żeby przeżyć”.*

Teraz wyjście na przedstawienie do szkoły do syna nie jest żadnym problemem, ale Kate wcale nie może przestać kłamać, żeby przeżyć.

Gorzej być nie może?

Choć czytając książkę można się pośmiać do łez, nie brakuje też gorzkich refleksji – dokąd zmierzamy, skoro aby dostać pracę, nasza bohaterka musi uciec się do kłamstwa? Czy życie kończy się po 40-tce?

I czy Kate odnajdzie się w zespole ludzi młodszych od niej o dwie dekady? A może wręcz przeciwnie, jej doświadczenie życiowe okaże się kluczowe dla firmy?

Nie będę Wam zdradzać jak rozwija się akcja książki, ale polecam, wszystkim mamom, pracującym i pozostającym w domu, bardzo młodym i tym trochę starszym. Żałuję, że już całą lekturę mam za sobą 😉

Allison Pearson „Gorzej być nie może”

Wydawnictwo Albatros Sp. z o.o., 2018

*Wszystkie cytaty pochodzą z książki

Zdjęcie: Ewa Moskalik-Pieper

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie