Czego szukasz

Nie pracujesz zawodowo? Tych 10 zdań nigdy nie chciałabyś usłyszeć

Niepracujące mamy. Czego nie chcą słyszeć, czytać na swój temat? Co najbardziej je drażni i co powoduje w nich narastającą frustrację i złość? Kiedy czują niesprawiedliwość? Utrzymanka, leń i zaniedbana? Nie oceniaj wyborów innych, zajmij się swoim życiem.

Kobieta trzyma dziewczynkę na rękach

Nikt nie lubi łatek

Jesteś mamą, która nie pracuje zawodowo i zupełnie nic Ci nie robi, co myśli o Tobie pracująca sąsiadka? Jesteś szczęśliwa, że możesz być w domu i patrzeć jak rośnie Twoje dziecko?

A może jednak nie potrafisz pogodzić się ze stereotypami i jest Ci ciężko, że pomimo wysiłku, który wkładasz w wychowanie dziecka i obowiązki domowe, czujesz się gorsza. Niestety niepracujące zawodowo mamy borykają się z dezaprobatą nie tylko mam pracujących, ale i czasem nawet osób najbliższych.

Tak naprawdę tych przypinanych łatek nie lubi żadna ze stron, ani mamy, które pracują, ani te niepracujące zawodowo. Jednak można odnieść wrażenie, że coraz mniej rozumiemy kobiety, które chcą pozostać w domu z dzieckiem.

10 zdań, których nie chciałabyś usłyszeć

Opinie, które złoszczą niepracujące zawodowo mamy:

1. Jesteś utrzymanką – nie pracując zawodowo, nie dokładając się do budżetu domowego, żyjąc z pieniędzy męża.

2. Jesteś znudzona i wciąż narzekasz – ponoć dłużej wykonujesz codzienne czynności, ograniczasz swoją aktywność zarówno fizyczną, jak i społeczną.

3. Dajesz zły przykład dziecku – swoją stałą obecnością nie pozwalasz dziecku rozwinąć niezależności i wyrośnie ono na niesamodzielną jednostkę.

4. Wyłudzasz świadczenia – pozostając w domu i tłumacząc się, że mniej zarobisz, niż dostaniesz od państwa.

5. Jesteś smutna – przebywanie przez większość czasu z małym dzieckiem i bycie na jego zawołanie oraz brak rozmowy z dorosłymi ma wprawiać Cię w nastrój przygnębienia.

6. Siedzisz w domu i nic nie robisz – przecież pracujące mamy, chodząc codziennie do pracy wykonują te same czynności domowe co niepracujące mamy.

7. Zaniedbujesz swój wygląd – mając podobno dużo czasu, aby móc zadbać o siebie.

8. Powinnaś wrócić do pracy – pozostając w domu obciążasz system i hamujesz swoją karierę.

9. Jesteś leniem – w dzisiejszych czasach nie musisz prać godzinami w bali, pieluszki są jednorazowe, a obiadki możesz kupić gotowe w słoiczkach.

10. Dziecko będzie się Ciebie wstydzić – nie pracujesz, nie jesteś aktywna, nie rozwijasz, za chwilę nie nadążysz za swoim dzieckiem.

Możliwość wyboru

Każdy z nas chce mieć wolny wybór. Żyć w zgodzie ze sobą i czuć się jednocześnie akceptowanym przez innych, a przynajmniej tolerowanym. Przygotowując się do tego artykułu dużo czytałam komentarzy na forach i dochodzę do wniosku, że brakuje zrozumienia dla kobiet podejmujących decyzję o pozostaniu z dzieckiem w domu.

Dzisiaj bardzo się ceni sprawne łączenie pracy i obowiązków domowych. Natomiast w przypadku mam niepracujących zawodowo używa się bardzo mocnych technokratycznych sformułowań jak: dezaktywacja, aktywizacja czy biorczynie świadczeń.

Prawie każda z nas, chociaż przez moment była taką niepracującą zawodowo mamą. Czy spotkałyście się z przejawami nietolerancji lub przykrymi komentarzami, związanymi z decyzją o czasowej rezygnacji z pracy zawodowej? Podzielcie się tym w komentarzach!

Zdjęcie: Pixabay

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie