Czego szukasz

Czy dziewczynki potrafią programować równie dobrze jak chłopcy?

Czy kiedykolwiek nad tym się zastanawiałaś? Jak sądzisz? O tym i innych stereotypach dotyczących kobiet rozmawiamy z Karoliną Cikowską, pomysłodawczynią Fundacji Girls Code Fun. Celem Fundacji jest m.in. przełamywanie stereotypowego myślenia o kobietach w branży IT, zaczynając oczywiście od najmłodszych. Karolina wraz z Van Anh Dam stworzyły szkołę programowania dla dzieci – Kids Code Fun. A jak to z tymi dziewczynkami jest? No i kiedy można zacząć uczyć dzieci programowania?

Dzieci kodują na zajęciach Kids Code Fun

Zacznę od najważniejszego i zapytam przekornie: Czy kobiety mogą być świetnymi programistkami?

Oczywiście, że kobiety mogą być świetnymi programistkami!

To dlaczego nas tak mało w branży IT? Dlaczego podchodzimy do niej z nieufnością?

Mało nas w branży IT przez stereotypy i przez to, że… jest mało kobiet w branży IT! Już tłumaczę o co mi chodzi. Kobiety już jako dziewczynki uczone są, że informatyka jest męską dziedziną. Czyli już od samego początku mniej kobiet wybiera taką ścieżkę edukacji, odpowiedni kierunek na wyższej uczelni.

Prawda jest taka, że kobiety nawet bez wysoko rozwiniętych czy wyspecjalizowanych umiejętności IT byłyby chętnie widziane w firmach IT.

W firmach brakuje zarówno doświadczonych, jak i zdobywających doświadczenie, programistów na każdym szczeblu. Ale kobiety często tam nawet nie składają aplikacji…

Badania * pokazują, że mężczyźni złożą aplikację na pozycję pracy nawet jak mają tylko 50% wymaganych umiejętności i doświadczeń. Kobieta złoży dopiero wtedy, gdy czuje, że spełnia 100% wymagań. Co więcej, kobiety decydujące się na karierę w firmach IT, często szybko odchodzą. Dlatego, że w tym środowisku pracy jest za mało innych kobiet i często zdarza się, że miejsce zdominowane przez mężczyzn nie jest dla nich przyjazne. To błędne koło.

girls_code_fun_dziewczynka_programuje_640

A więc zdecydowałaś, że będziesz uczyć małe dziewczynki kodowania? Skąd pomysł? Jak to robicie: Ty i Van Anh Dam – jako pomysłodawczynie Kids Code Fun?

Teraz już uczymy dzieci bez względu na płeć w ramach szkoły programowania Kids Code Fun. Ale wszystko się zaczęło od założenia Fundacji Girls Code Fun, czyli organizacji, która ma na celu zachęcanie dziewczynek do programowania komputerowego. Oczywiście chciałyśmy się skupić na dziewczynkach ze względu na małą liczbę kobiet w branży IT. Badania pokazują, że umiejętności dziewczynek w zakresie informatyki często nawet i przewyższają umiejętności chłopców. Stereotyp, że to nie jest dziedzina dla dziewczynek jest oczywiście nieprawdą. Mimo tego, że dziewczynkom rozwijanie cyfrowych kompetencji idzie doskonale, większość rodziców, a nawet nauczycieli myśli wciąż stereotypowo. I my chcemy właśnie to zmienić. Nigdy nie chodziło o to, aby wszyscy nasi uczniowie i uczennice zostali programistkami, ale żeby im pokazać, że to może być wspaniała zabawa i to nie jest coś „zbyt trudnego dla dziewczynki”.

Sama jesteś mamą, dzieci Twoje kodują? Kiedy najlepiej zacząć przygodę z programowaniem?

Moje dzieci mają dopiero po trzy i pięć lat, więc na razie jeszcze nie programują. Czytam im czasami książkę Hello Ruby, która w przyjazny dzieciom sposób tłumaczy, na czym polega analityczne myślenie. Ale na programowanie przy tabletach czy komputerach jest jeszcze za wcześnie. To bardzo indywidualne, ale najwcześniej naukę programowania na przykład na tabletach rozpoczyna się w wieku 6 lat.

W czasie naszej krótkiej rozmowy w Warszawie powiedziałaś coś co zapadło mi w pamięć, a mianowicie, że rodzice przed zajęciami dla dziewczynek i chłopców, pytają czy zadania dla dziewczynek będą łatwiejsze… Co wtedy odpowiadacie?

Odpowiadamy, że zadania dla chłopców i dziewczynek są takie same. Tłumaczymy rodzicom, że dziewczynki bardzo szybko wszystko łapią, są bystre, skupione, lubią pracować w grupach i jedynej rzeczy której im czasem brakuje to pewności siebie. I w tym również im nasze zajęcia mają pomóc. Uczniowie prezentują swoje projekty grupie i rodzicom pod koniec semestru. Są zapraszane na wydarzenia branży IT dla dorosłych, gdzie mogą pochwalić się swoimi projektami. Ale to, co chyba najbardziej wzmacnia ich pewność siebie, to po prostu praca nad kodem i widoczne rezultaty. Dzieci na zajęciach uczą się same pokonywać bariery, samodzielnie tworzyć rozwiązania problemów, a na koniec jeszcze widzą że ich kod działa. To im daje bardzo dużo radości i motywacji!

girls_code_fun_dzieci_tylem_programuja_640

Rewelacja! Myślisz, że mamy szansę coś zmienić taką akcją jak #Mamo Pracuj w IT? Co mogłabyś nam podpowiedzieć?

Myślę, że tak! Czasami wystarczy kogoś zainspirować, podsunąć pomysł, aby coś zmienić w życiu. Nigdy nie myślałam, że sama będę pracowała w tej branży, ale jakoś się tu znalazłam i bardzo mi się moja praca podoba. Wystarczyła mi inspiracja i pomysł, aby z tym pójść do przodu.

Moja podpowiedź: trzeba przypominać, że nigdy nie jest za późno, aby wejść w tą branżę. Firmy IT tak bardzo potrzebują nowych specjalistów, że chętnie poduczą pracowników po zatrudnieniu. Trzeba przypomnieć też, że branża IT to nie tylko programiści i inżynierzy. To także wiele działów i usług wspierających bezpośrednio branżę, takich jak marketing lub HR.

Bardzo dziękuję za rozmowę! I mocno Wam kibicuję!

Badania wspomniane w wywiadzie:

* https://hbr.org/2014/08/why-women-dont-apply-for-jobs-unless-theyre-100-qualified
** http://blogs.edweek.org/edweek/curriculum/2016/05/naep_engineering_test_embargoe.html

Z Karoliną Cikowską (na zdjęciu), pomysłodawczynią Fundacji Girls Code Fun rozmawiała: Agnieszka Czmyr-Kaczanowska

karolina_cikowska_300

Zdjęcia: własność Fundacji Girls Code Fun

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów. 
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie