Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

10 pomysłów na podreperowanie budżetu w czasie urlopu wychowawczego

  • Karolina Wojtaś
  • 4 stycznia 2022
  • 4 MIN. CZYTANIA
zarabianie w czasie urlopu
Wiele mam poświęca urlop wychowawczy tylko i wyłącznie dziecku, czerpiąc z tego wielką satysfakcję. Są jednak i takie kobiety (i jest ich całkiem sporo), które w przerwach między spacerami czy gotowaniem obiadków z chęcią podjęłyby się pracy zarobkowej – dla pieniędzy, dla rozwoju i dla urozmaicenia codzienności. Jeśli należysz do tej właśnie grupy, sprawdź, czym możesz się zajmować.

Urlop wychowawczy a praca: kwestie prawne

Na początek dobra informacja: w świetle prawa urlop wychowawczy nie jest przeszkodą w podjęciu pracy zarobkowej. Jest tylko jeden warunek – nowe obowiązki nie mogą kolidować ze sprawowaniem osobistej opieki nad dzieckiem.
Możesz zatem podjąć pracę u innego pracodawcy (pamiętając, że wymiar wyższy niż ½ etatu może być potraktowany jako uniemożliwiający wspomnianą wyżej opiekę), możesz też założyć działalność gospodarczą albo wykonywać usługi w ramach działalności niezarejestrowanej (limit przychodu to 1400 zł).

Praca na wychowawczym – 10 pomysłów

Jak już wiesz, będąc na urlopie, możesz podjąć pracę. Pytanie tylko – co robić, aby rzeczywiście móc jednocześnie opiekować się dzieckiem? Oto 10 pomysłów:

1. Niania

Będąc na urlopie wychowawczym, możesz wziąć pod swoje „skrzydła” drugie dziecko. Może być to pociecha znajomych albo po prostu dziecko obcych ludzi (którzy odpowiedzą na Twoje ogłoszenie). To idealna oferta dla kobiet, które naprawdę kochają dzieci i są niezwykle cierpliwe. Dodatkową korzyścią – poza finansową, jest zapewnienie własnemu smykowi kompana do zabawy.

2. Pieczenie ciast

Jeśli lubisz piec ciasta i torty, a do tego rodzina i znajomi zachwycają się smakiem tych wypieków, pomyśl o rozpoczęciu własnego biznesu. Najpierw zacznij stawiać małe kroki – upiecz dwa czy trzy ciasta na tydzień. Jeśli będziesz w tym naprawdę dobra, poczta pantoflowa zadziała i wkrótce będziesz miała więcej zamówień.

Czy praca zdalna to dobre rozwiązanie dla mamy?

3. Copywriting

Nie przepadasz za brudzeniem sobie rąk ciastem, za to z klawiaturą czujesz wyjątkowo bliską więź? Świetnie, w takim razie pomyśl o pracy copywritera – czyli osoby, która tworzy artykuły poradnikowe, opisy produktów oraz treści SEO. Po wzięciu udziału w jednym czy dwóch szkoleniach możesz zacząć szukać zleceń w agencjach marketingowych oraz na platformach typu goodcontent.pl albo useme.com

4. Tajemniczy klient

Czy wiesz, że możesz zarabiać podczas robienia zakupów w trakcie spaceru z dzieckiem? Wystarczy, że zostaniesz tzw. „tajemniczym klientem”, czyli osobą, która ocenia wysiłki i zaangażowanie pracowników w różnych obiektach. Minusem jest tutaj niewielka liczba zleceń.

5. Wypełnianie ankiet

Kolejny pomysł na zarabianie, gdy dziecko śpi albo się bawi, to wypełnianie ankiet. Wystarczy, że zarejestrujesz się na platformie typu epanel.pl i wskażesz swoją gotowość do pracy. Nie zarobisz ogromnych pieniędzy, ale lepsze jest cokolwiek niż nic.

[FM_form id=”5″]

6. Konsultantka kosmetyczna

Bardzo towarzyskie mamy – mające licznych przyjaciół i łatwo nawiązujące nowe kontakty, mogą zarabiać, sprzedając kosmetyki. Marki takie jak Avon, Glantier, Mary Kay czy Tiande cały czas zatrudniają nowych pracowników. Jeśli czujesz, że to coś dla Ciebie – zgłoś się do nich.

Wszystko co musisz wiedzieć o urlopie wychowawczym

7. Przepisywanie tekstów

Przepisywanie tekstów to kolejna praca, którą można wykonywać zdalnie. Wpisz w wyszukiwarkę: „przepisywanie tekstów praca” – może okaże się, że czeka na Ciebie wymarzone zlecenie.

8. Prowadzenie bloga

Jeśli jesteś kreatywna, masz fotograficzne „zacięcie”, a do tego chętnie dzielisz się z innymi szczegółami ze swojego życia – pomyśl o założeniu bloga. Z początku nie będziesz na nim zarabiać, za to później – jeśli stanie się on popularny, zarobisz więcej niż na etacie.

9. Opieka nad psem

Kolejny dobry pomysł to opiekowanie się psiakiem. Taka praca może mieć charakter okazjonalny – to wzięcie do siebie zwierzęcia na czas nieobecności właścicieli, lub codzienny – wówczas będzie to wyprowadzanie psa na spacery.

10. Wykonywanie ozdób

Ostatni pomysł skierowany jest w stronę kreatywnych mam, które uwielbiają tworzyć. W wolnych chwilach możesz zająć się tworzeniem zarówno biżuterii, jak i okazjonalnych ozdób – np. skrzatów i wianków na Boże Narodzenie. Wystarczy tylko kilku klientów w miesiącu, aby tym sposobem nieco podreperować domowy budżet.

Poznaj 7 zasad łączenia życia rodzinnego i zawodowego

Zobacz więcej

artykuł
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Dominika Cienkiewicz
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 4 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 2 MIN. CZYTANIA
  • Alicja Zielińska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Dominika Kamińska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
Tuyo
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 5 MIN. CZYTANIA
artykuł
Slow Planner
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 2 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content