ZAINSPIRUJ SIĘ
10 argumentów, gdy teściowie nie wspierają Twojej kariery
- Ewa Moskalik - Pieper
- 28 kwietnia 2017
- 5 MIN. CZYTANIA
Co możesz im odpowiedzieć?
Łatwo jest może zignorować komentarz koleżanki czy sąsiadki zza ściany na temat Twojej pracy. Łatwo jest może machnąć ręką na komentarze innych mam, które obrały odmienną drogę od Twojej i nie pracują zawodowo.
Jednak kiedy Twoją decyzję kwestionują dziadkowie/teściowie, to czasem trudno tak się po prostu otrzepać i wyjść do pracy. Pewnie też dlatego, że brak wsparcia, jakby nie spojrzeć, ze strony bliskich osób, jednak boli, złości i frustruje.
Zatem następnym razem, kiedy poprosisz teściową/teścia o pomoc w opiece nad ich wnukami, a znowu usłyszysz uwagi podważające zasadność Twojej decyzji o podjęciu pracy, skorzystaj z tych odpowiedzi. Może się sprawdzą i na moment odeprą atak. Zawsze warto spróbować:
1.Dzisiaj pracująca mama to norma.
Twoja teściowa/mama w “swoich czasach” robiła to, co było dla nich typowe, a Ty chcesz robić to co jest znakiem Twoich. Nie boisz się podjąć wyzwania, podjąć się nowych obowiązków i chcesz wytyczać nowe ścieżki.
2. Czy Wasz syn jest bardziej zdolny do pracy ode mnie, a mniej do opieki nad swoim dzieckiem?
Tak samo jak Ty, Twój mąż, a syn Twoich teściów, może zajmować się dzieckiem. Wychowywać ja i odprowadzać do szkoły/przedszkola. A Ty tak samo jak Twój mąż, możesz być docenianym i szanowanym pracownikiem.
3. Zarobię na własne utrzymanie i emeryturę.
Pracując opłacasz składki i zarabiasz na swoje utrzymanie. Twój mąż nie ponosi już sam wszystkich kosztów utrzymania rodziny. A Ty możesz zadbać o swoją przyszłość i Twoi teściowie mogą być spokojni, że w przyszłości ich wnuki, nie będą musiały łożyć na utrzymanie swojej mamy.
4. Możecie spędzać tyle czasu z wnukami, ile zapragniecie czasie, gdy ja pracuję.
Jeśli Twoi teściowie mają problem, że chcesz powierzyć – w czasie gdy oboje z mężem pracujecie – pieczę nad dziećmi opiekunce, zawsze możesz zaproponować swoim teściom zajęcie się wnukami. Mogą nie tylko spędzać czas z dziećmi, ale mieć też swój wkład w wychowanie ich. Mały chłopiec jako dorosły mężczyzna, będzie ciepło wspominał wspólne wyprawy z dziadkiem.
5. Moja mama też pracowała jak byłam dzieckiem.
Możesz przypomnieć rodzicom swojego męża, że Twoja mama też była aktywna zawodowo i chyba dobrze Cię wychowała, skoro ich syn wybrał sobie Ciebie na życiową partnerkę.
6. Praca sprawia mi radość i czuję się szczęśliwa. Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko.
Po całym dniu pracy, kiedy już Twoja potrzeba realizacji i zaspokojenia pasji została spełniona, wracasz do swojego dziecka stęskniona i radosna. Przez tych parę chwil po pracy, możesz dać więcej uwagi dziecku, niż przesiadując całymi dniami w domu, nieszczęśliwa i zgorzkniała.
7. Dziecko tylko na tym skorzysta.
Dzieci pracujących mam są często bardziej samodzielne. Są uspołecznione i zaradne. Uczą się poprzez przykład, że w życiu ważna jest systematyczna praca. Nie wymagają ciągłej uwagi od mamy/rodziców.
8. Dzięki mojej pracy rodzina ma lepsze warunki finansowe.
Pracując, poprawiasz sytuację finansową rodziny. Stać Cię np. na dodatkowe zajęcia dla dziecka, żeby mogło lepiej się rozwijać, a może też na prywatną szkołę.
9. Mój mąż (a Wasz syn) wspiera mnie w tej decyzji, może więc oni też mogą Ci zaufać.
Decyzję o podjęciu przez Ciebie pracy podjęłaś razem z mężem. Jeżeli on Cię w tym wspiera to oznacza, że teściowie również mogą Ci zaufać. Poza tym jest to przede wszystkim Wasza wspólna małżeńska decyzja.
10. Lubicie czytać plotki o gwiazdach estrady i ekranu, a przecież Ci wszyscy znani ludzie pracują na tą popularność.
Skoro tak bardzo fascynuje ich życie celebrytów, dlaczego nie rozumieją Twojej potrzeby realizacji zawodowej i niezależności finansowej. Gwiazdy wynajmują drogie nianie, a same spędzają masę czasu intensywnie pracując.
Jakie są Wasze doświadczenia?
Dajcie znać jeśli macie jakieś pomysły na to, jak można ripostować krytykę i brak akceptacji Waszej kariery, powrotu do pracy przez teściów. Mówi się, że na szacunek trzeba sobie zapracować.
Trafnym argumentem dla teściów może być również to, że pracując nie tylko wspierasz domowy budżet, kupujesz nową parę butów za swoje, ale też budujesz swoją większą wartość i szacunek w oczach własnego męża.
Stałaś się dzięki temu partnerką finansową dla swojego męża, która teraz też ma swój udział lub wzmocniła swoją pozycję w decydowaniu o planowaniu domowego budżetu.
To co, podzielicie się swoimi pomysłami?
Źródło: Working Mother
Zdjęcie: 123 rf