Czego szukasz

Work-Life Balance – dobre przykłady cz.1

Work-life balance to idea zakładająca równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Szeroko wykorzystywana w krajach zachodnich, w Polsce dopiero raczkuje. Trend? Konieczność? Wydaje się, że z niedawnego trendu staje się koniecznością, po to, by przyciągnąć i utrzymać najlepszych pracowników na rynku. Jak powinna wyglądać?

Ręce kobiety przy laptopie

Tematem szczegółowo zajął się portal www.wynagrodzenia.pl, tutaj prezentujemy pierwszą część skróconego opracowania. Poniżej dwa przykłady wprowadzenia work-life balance w dużych korporacjach, a niedługo część druga artykułu, gdzie przyjrzymy się staraniom o równowagę w mniejszych firmach rodem ze Szkocji.

Elastyczność przez duże „E”

Firma A[1] to znany producent elektroniki użytkowej i duży pracodawca, zatrudniający około 10 tysięcy ludzi. Wyróżnia go ciekawe motto: „Pracować należy po to, aby zarabiać i dobrze się bawić”. Ale nie tylko. Ciekawych rozwiązań jest więcej.

Zacznijmy od środowiska pracy. Normalnie funkcjonuje się w ramach działów i na podstawie jasno określonego zakresu obowiązków. W firmie A działów nie ma, praca opiera się na współdziałaniu i kooperacji zespołowej. W ramach zadań oddolnie tworzą się grupy projektowe, a pracownik może jednocześnie pracować w kilku z nich. Jego rola jest zmienna i dostosowana do możliwości, raz staje się naturalnym liderem, raz jest członkiem zespołu. Innowacją jest to, że pracownik nie ma określonego stanowiska, a wyłącznie ogólny zakres obowiązków. Nad jego ścieżką kariery czuwa mentor.

Firma A szczyci się takimi wartościami jak sprawiedliwość i uczciwość oraz zasadami wolności w rozwoju, wzajemnej pomocy, zaangażowania pracowników oraz obowiązku konsultowania niejasności. Można powiedzieć, że to właśnie one stoją na straży jej elastyczności.

A jak wygląda tam work-life balance?

  • nie ma obowiązku pracy w siedzibie firmy, może to być dom lub jakiekolwiek inne miejsce
  • pracuje się bez ram czasowych – tyle, aby wykonać obowiązki
  • nie ma obowiązku usprawiedliwiania nieobecności ani planowania urlopów (jednak pracownicy informują sami z siebie, w duchu odpowiedzialności za projekt, bez presji ze strony pracodawcy)

„Byłem liderem dużego, globalnego projektu, który wymagał ode mnie częstych przelotów do USA. W zasadzie znaczną część czasu związanego z  tym projektem poświęcałem nie tyle na pracę nad nim, ale na przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Gdy okoliczności zmusiły mnie do spędzania większej ilości czasu w domu postanowiłem zrezygnować z części podróży na rzecz wideo- i telekonferencji. Rozwiązanie takie sugerował mi również mój mentor. Co prawda ze względu na różnice czasu odbywały się one najczęściej w nietypowych godzinach, ale miałem za to wolne całe dnie, które mogłem poświęcić swoim osobistym sprawom.” [2] Manager firmy A

Wszystkie te okoliczności, jak elastyczne środowisko pracy, jasne zasady i kultywowane wartości, mają wpływ na osiąganie przez firmę zakładanych obrotów, innowacyjność jak również świetne wyniki badań satysfakcji z pracy.

Przeczytaj także: Co to jest job-sharing i dlaczego to dobry pomysł na pracę dla mam?

Podział pracy

Firma B jest globalnym dostawcą usług i produktów telekomunikacyjnych. Motorem zmian prowadzących do wdrożenia bardziej elastycznego systemu pracy była potrzeba maksymalnego ujednolicenia przekształceń produkcyjnych w oddziałach.

Co zrobiono? Zmieniono system zarządzania pracą w takim stopniu, na jaki pozwalało prawo pracy danego kraju korporacji (np. pełen etat to 7 zmian 12-godzinnych) oraz wprowadzono możliwość job sharingu (podziału pracy) – przeczytaj więcej o tym rozwiązaniu – czyli równy podział obowiązków pomiędzy dwoma pracownikami na tych samych stanowiskach na ich wniosek.

Podział pracy umożliwił uzyskanie równowagi pracownikom, szczególnie mamom, którym trudno było pogodzić pracę na pełen etat z wychowywaniem dzieci.

Doświadczenia pracowników korzystających z tej opcji są bardzo pozytywne, wykazują oni większe zadowolenie z pracy i większą efektywność. Ze strony firmy opcja job sharingu to korzyść w postaci utrzymania doświadczonych pracowników oraz zmniejszenie kosztów zewnętrznych rekrutacji i wdrożeń.

Przeczytaj także: Czy wolne piątki, to dobry sposób na work-life balance?

Dlaczego warto?

Globalne korporacje, poprzez zatrudnianie pracowników o przeróżnych talentach, często generujących spore zyski. Muszą budować sobie taki wizerunek pracodawcy, by owe „perełki” nie opuściły ich dla innych. Tworzenie odpowiedniej strategii work-life balance jest tutaj kwestią przetrwania.

Co jednak, jeśli firma nie boi się lub nie dostrzega ryzyka odpływu pracowników? Work-life balance działa nie tylko jak zapora, ale również motywator do pracy. O wdrożeniach tego systemu w mniejszych firmach już niedługo.

[1] Nazwy niektórych firm zostały zmienione celem zachowania poufności.

[2] Grzegorz Spólnik Work – life balance w praktyce – 4 przykłady

Powyższy tekst powstał na podstawie artykułu Grzegorza Spólnika Work – life balance w praktyce – 4 przykłady, opublikowanego na portalu www.wynagrodzenia.pl. Dziękujemy redakcji portalu za udostępnienie treści i zgodę na publikację

 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Żona Piotra, mama Michałka. Ukończyła szkołę trenerów biznesu i próbuje swych trenerskich sił prowadząc zajęcia na kursach harcerskich. W wolnych chwilach prowadzi bloga o usypianiu niemowląt (http://spijmalenstwo.blogspot.com/).
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie