Czego szukasz

Wiedza nie ciąży – badamy (przyszłe) mamy

Jak mawiają najwięksi fachowcy w sprawach ciążowych – mężczyźni (przynajmniej niektórzy…) –  ciąża to nie choroba. Zaiste, wierząc fachowcom, powinnyśmy zdać się na matkę naturę i niczego nie planować. Przecież jakoś to będzie… Tym z nas, które jednak wolą mieć swoje życie i zdrowie pod kontrolą, polecamy pakiety badań dla kobiet planujących ciążę albo już spodziewających się dziecka.

Wiedza to władza – wiedza o własnym zdrowiu i zmianach zachodzących w naszych organizmach to władza nad lękiem o siebie i dziecko. Wiedzieć to znać wyniki badań. Wiedzieć to podjąć ewentualne kolejne kroki, by zapobiec chorobie. Warto wiedzieć.

Mądra Polka p r z e d  szkodą

Badamy się częściej, niż mężczyźni i bardziej dbamy o profilaktykę. Nie oznacza to jednak, że badamy się wystarczająco często i nigdy nie myślimy, że wszystko, co złe ominie właśnie nas. Planowana ciążą mobilizuje niemal wszystkie kobiety do bacznego przyjrzenia się swojemu stanowi zdrowia. Oprócz badań podstawowych (morfologia, mocz, cukier) robimy też badania hormonalne, sprawdzamy stan wątroby. Wiele z nas sięga wtedy pamięcią w czasy wczesnego dzieciństwa i usiłuje sobie przypomnieć, czy przechodziło choroby zakaźnie – co daje odporność na całe życie albo na długie lata i właśnie te długie lata minęły i warto by zrobić badanie IgM i IgG – albo czy było na te choroby szczepione. Wertujemy nasze pożółkłe książeczki zdrowia, przepytujemy mamę i babcię… Okazuje się, że szczepienie na różyczkę nie było obowiązkowe, kiedy powinnyśmy były być szczepione; że nikt już nie pamięta, czy przechodziłyśmy ospę wietrzną… Problemy mnożą się jak króliki na wiosnę. Bo wszyscy w rodzinie mają dzieci, a te dzieci chodzą do przedszkoli i szkół i co rusz przewłóczą jakieś infekcje. I ospę też mogą przywlec. I jeszcze mamy kota albo psa, więc i toksoplazmoza i inne choroby odzwierzęce mogły się nam po życiorysie plątać. Ech, szkoda czasu na jałowe dumania – trzeba wykonać pakiet badań i dowiedzieć się co i jak.

Ze statystyk DIAGNOSTYKI wynika, że przyszłe mamy są świadome ryzyka, jakie niosą choroby zakaźne dla płodu, ilość wykonywanych badań wzrasta, między 2012 a 2013 rokiem wzrosła o 40%, a między 2013 a 2014 o 30%. Naszą  akcją chcemy tylko przesunąć punkt zainteresowania tymi badaniami na przed planowaną ciążą. Żeby udowodnić światu, że mądra Polka  p r z e d szkodą.

Dwie kreski na teście…

… pojawiają się wreszcie. I wtedy też zaczyna się galopada myśli: czy aby wszystko w porządku. Można sobie tak leżeć przez 9 miesięcy i się w tę galopadę wsłuchiwać, albo podjąć decyzję o monitorowaniu swojego stanu zdrowia. Ciąża, to na tyle specjalny czas, że większość parametrów badań ulega zmianie i chociażby dlatego powinnyśmy widzieć, co mieści się w normie, a co jest już od tej normy odstępstwem. Zmienia się m.in. poziom czerwonych i białych krwinek, układ płytkowy, poziom glukozy, hormonów… Warto kontrolować nie tylko morfologię krwi, mocz czy poziom cukru (witamy przyszłe mamy i na „obciążenie cukrem” zapraszamy – zobaczymy, czy nadal będziecie miłośnie patrzyć na czekoladę…), ale także bardziej specyficzne rzeczy. W ciąży warto sprawdzać poziom elektrolitów (Na, K), bo ich nieprawidłowa ilość może powodować zaburzenia rytmu serca lub przedwczesne skurcze macicy. Aż 40 % kobiet w ciąży miewa braki żelaza, które grożą anemią i stanowią zagrożenie dla zdrowia matki i rozwoju płodu, anemia może powodować niską wagę urodzeniową dziecka, a nawet powodować poronienie.

Według ogólnopolskich statystyk liczba badań wykonywanych w ciąży wzrasta, jednak nadal nie jest tak, że 100% ciężarnych kobiet monitoruje swój stan. Podstawowy zakres badań zalecany przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne nie jest w pełni refundowany przez Ministerstwo Zdrowia. Warto zatem skorzystać z akcji DIAGNOTYSKI i wykonać pełny pakiet badań o 65% taniej.

Jestem Kobietą, dbam o siebie i o dziecko

1 marca rozpoczął się trzeci etap Kampanii Jestem Kobietą, dbam o siebie i dziecko. Największa polska sieć laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA, oferująca ponad 2500 rodzajów testów diagnostycznych dostępnych również bez skierowania od lekarza pierwszego kontaktu, zaprasza mamy i ich dzieci do skorzystania z pakietów badań kontrolnych w wyjątkowych cenach.

Mamy oraz ich pociechy, które nie ukończyły 16. rok życia, mogą skorzystać z oferty badań z 65% zniżką. Aby uzyskać bon na badania dla siebie lub dziecka wystarczy zarejestrowac się na stronie Kampanii www.kobieta.diagnostyka.pl i odpowiedzieć na kluczowe pytanie: dlaczego wzięłam udział w Kampanii?

Mamy mają szanse wygrać nie tylko zdrowie, ale i nagrody rzeczowe: wakacje zagraniczne, weekendy w SPA oraz pakiety pobrania komórek macierzystych. 

 

 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie