Czego szukasz

Krótsza dniówka – powrót do pracy w niepełnym wymiarze

Czeka cię decyzja o powrocie do pracy? Nie wiesz, jakiej ochronie prawnej podlegasz i jakie masz przywileje jako „młoda” mama ? Sprawdź.

Dla wielu „młodych” mam, czas od momentu pojawienia się dziecka na świecie do podjęcia decyzji o powrocie do pracy, jest burzliwym okresem, w którym poszukują idealnych rozwiązań, które pozwolą pogodzić aktywność zawodową z opieką nad maluszkiem.

Wykorzystaj ten czas na opracowanie strategii i planu działania, poznanie swoich praw, obowiązków,
a wtedy łatwiej ci będzie wejść w nową rolę – pracującej mamy – pewnej siebie, świadomej swoich możliwości, która chętnie podejmuje nowe wyzwania.

Część etatu

Jednym z rozwiązań, jest praca w niepełnym wymiarze czasu pracy. „Młoda” mama ma uprzywilejowaną pozycję i jest chroniona przez przepisy. Możesz to wykorzystać tylko wtedy, gdy wiesz, jakie prawa Ci przysługują. Poznaj je i egzekwuj.

Jeżeli jesteś pracownikiem zatrudnionym na umowę o pracę i chcesz wrócić do firmy na część etatu, kodeks pracy daje ci taką możliwość. Pracownik, uprawniony do urlopu wychowawczego, może łączyć opiekę nad dzieckiem z pracą. W tym celu powinien złożyć u pracodawcy wniosek o obniżenie jego czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa etatu przez okres, w którym mógłby przebywać na urlopie wychowawczym.

Co to oznacza?

Jeżeli przebywasz na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym, najlepiej na 2 tygodnie przed planowanym powrotem do pracy, złóż u pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie dotychczasowego czasu pracy.

We wniosku określ datę rozpoczęcia i zakończenia korzystania z obniżonego czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez okres 12 miesięcy. Pracodawca musi twój wniosek uwzględnić i w okresie od dnia złożenia wniosku do dnia, w którym kończy się obniżony czas pracy, nie może Cię zwolnić.

Wyjątek:

Ogłoszenie upadłości, likwidacji, przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, w tym również tzw. zwolnienia indywidualne w firmie zatrudniającej więcej niż 20 pracowników.

Jeżeli już korzystasz z urlopu wychowawczego, możesz również w każdym momencie złożyć wniosek o obniżenie czasu pracy (maksymalnie do czasu, w którym jesteś uprawniona do urlopu wychowawczego). Podczas świadczenia pracy w niepełnym wymiarze także możesz powrócić do bezpłatnego urlopu wychowawczego.

Wymiar urlopu

Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, ustala się proporcjonalnie do wymiaru jego czasu pracy. Jeżeli w wyniku takiego obliczenia liczba dni przysługującego urlopu nie byłaby liczbą całkowitą, to zaokrągla się ją w górę, do pełnego dnia.

Przykład:

Załóżmy, że jesteś zatrudniona na ¾ etatu i przysługuje ci pełny wymiar urlopu, czyli 26 dni.

Obliczamy: 26 x ¾=19,5 przy zaokrągleniu zgodnie z powyższą zasadą oznacza to, że przysługuje Ci 20 dni urlopu

1 dzień urlopu= 8 godzin

Jednakże, pracując na ¾ etatu, można świadczyć pracę przez np. 6 godzin dziennie. Udzielając urlopu pracownikowi realizującemu swoje obowiązki w takiej formie trzeba pamiętać, że przysługuje mu liczba dni urlopu pozwalająca w pełni wykorzystać pulę godzin pracy. W naszym przykładzie oznacza to, że pracownik wykorzysta 26 dni urlopu, w którym jeden dzień urlopu stanowi 6 godzinny dzień pracy.

Interesują Cię kwestie prawne związane z macierzyństwem?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj cały zestaw prawnych artykułów na każdy etap macierzyństwa.

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Przerwy na karmienie

Zgodnie z kodeksem pracy, mamom karmiącym piersią, przysługuje przerwa na karmienie. Długość przerw, zależy od liczby dzieci karmionych piersią i wynosi od 30 min przy jednym dziecku do 45 min przy np. bliźniętach. Przerwy są wliczane do czasu pracy i przysługuje za nie wynagrodzenie. Na wniosek pracownicy mogą być łączone i wykorzystane jako późniejsze rozpoczęcie obowiązków służbowych albo wcześniejsze wyjście z pracy.

Pracodawca może zażądać, potwierdzenia faktu karmienia piersią od lekarza. Okres karmienia ustalany jest na podstawie faktycznej potrzeby. Przerwy udzielane są na wniosek pracownicy i wynoszą:

  • przy pracy w wymiarze powyżej 6 godzin dziennie – dwie przerwy trwające po 30 lub 45 minut.
  • przy pracy w wymiarze poniżej 6 godzin dziennie- jedna przerwa 30- lub 45-minutowa
  • przy pracy poniżej 4 godzin dziennie – przerwa na karmienie nie przysługuje.

Jeżeli pracujesz np. na ¾ etatu i karmisz piersią jedno dziecko, możesz pracować 6 godzin dziennie i mieć jednocześnie jedną przerwę trzydziestominutową, w efekcie w pracy pozostajesz 5,5 godziny, otrzymując wynagrodzenie za ¾ etatu, oraz przysługuje ci urlop w ciągu roku w wymiarze 26 dni.

Przed przystąpieniem do pracy, porozmawiaj ze swoim pracodawcą, przedstaw mu swój harmonogram i plan pracy, wspólnie ustalcie dogodne dla obu stron rozwiązanie. Tak, by pracodawca miał pewność, że ma do dyspozycji kompetentnego oraz dobrze zorganizowanego pracownika, a Ty byś była pewna, że możesz spokojnie poświęcić się swoim obowiązkom, jednocześnie jako mama i jako świetny pracownik. Obie role da się połączyć przy dobrej woli wszystkich zainteresowanych. Powodzenia – Pracująca Mamo.

Podstawa prawna:

Kodeks pracy. Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego.

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Prawnik, Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Od kilku lat pomaga innym odnaleźć drogę wśród paragrafów poprzez działalność -pro publico bono. Prywatnie: Mama pracująca, logistyk oraz organizator spraw domowych.

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie