Czego szukasz

Jeśli urodzę drugie dziecko podczas urlopu wychowaczego…

Jaki zasiłek macierzyński dostanie mama, która urodzi kolejne dziecko podczas przebywania na urlopie wychowawczym? Czy mama, będąc na urlopie wychowawczym, może pracować na zlecenie? Na pytanie taty odpowiada nasz ekspert.

  • Justyna Witas - 18/04/2013

Pytanie:

Moja żona jest obecnie na urlopie macierzyńskim. W niedługim czasie przejdzie na bezpłatny urlop wychowawczy. Dodatkowo ma zamiar podjąć pracę na umowę zlecenie, która nie będzie jej przeszkadzała w wychowywaniu dziecka. W przyszłości planujemy mieć kolejne dzieci.
1) Czy podejmując pracę na umowę zlecenie jest możliwość, by była ona wliczana do podstawy wynagrodzenia przy ustalaniu wysokości zasiłku macierzyńskiego? Jeśli tak to pod jakimi warunkami?
2) W przypadku, gdyby żona będąc na urlopie wychowawczym urodziła kolejne dziecko – na jakiej zasadzie będzie ustalany jej zasiłek macierzyński? Czy będzie taki sam jak aktualnie pobierany? Czy będzie powiększony o część odpowiadającą pracą na umowę zlecenie? Staszek

Odpowiedź:

Umowa zlecenie

W sytuacji Pana żony możliwe jest podjęcie pracy na umowę zlecenia w czasie urlopu wychowawczego, przy czym żona ma obowiązek zawiadomienia obecnego pracodawcy o zawarciu umowy. Z chwilą zawiadomienia zleceniodawca staje się płatnikiem składek (które normalnie w czasie urlopu wychowawczego byłyby uiszczane przez państwo). Z umowy zlecenia Pana żona podlegać będzie obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu, a dobrowolnie – chorobowemu. Nie ma tutaj znaczenia, jaka jest wysokość wynagrodzenia z tytułu zlecenia.

Drugie dziecko

Jeśli w czasie trwania urlopu wychowawczego Pańska żona zajdzie w ciążę i urodzi dziecko, to będzie mogła skorzystać z zasiłku macierzyńskiego, ustalonego na podstawie wynagrodzenia otrzymywanego ze stosunku pracy. W razie gdyby jednocześnie była zatrudniona na umowę zlecenie i z tytułu tej umowy odprowadzane były dobrowolne ubezpieczenie chorobowe (dobrowolnym ubezpieczeniem obejmuje się ubezpieczonego na jego wniosek), Pana żona będzie uprawniona do zasiłku z tytułu stosunku pracy (zasiłek w wysokości takiej samej jak poprzednio) oraz z tytułu umowy zlecenia.

Jeśli chodzi o kolejną ciążę w okresie urlopu wychowawczego, to zgodnie z art. 29 ust. 3 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w przypadku, gdy prawo do zasiłku macierzyńskiego powstało w okresie urlopu wychowawczego, zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie.

Jeżeli, pracownica urodzi kolejne dziecko przebywając na urlopie wychowawczym, to urlop wychowawczy trwa nadal, pracownica korzysta z urlopu wychowawczego, nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego. Przysługuje jej natomiast zasiłek macierzyński za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie – czyli krótszy o 2 tygodnie, zgodnie z art. 180 § 3 kodeksu pracy. Gdyby dziecko urodziło się tuż przed zakończeniem urlopu wychowawczego (i okres potencjalnego urlopu macierzyńskiego byłby dłuższy niż urlop wychowawczy), to z dniem zakończenia tego urlopu ma prawo do urlopu macierzyńskiego w wymiarze pozostałym do wyczerpania. 

Odnosząc się do pierwszego pytania w razie pobierania zasiłku macierzyńskiego i jednoczesnego świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia obowiązkowym tytułem do ubezpieczeń społecznych jest zasiłek macierzyński. Na wniosek (dobrowolnie) Pana żona może być również objęta ubezpieczeniem społecznym z tytułu umowy cywilnoprawnej. Fakt świadczenia pracy równocześnie z pobieraniem zasiłku macierzyńskiego nie ma wpływu na podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego.

Podstawa prawna: Ustawa z 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy, Ustawa z 13 marca 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych, Ustawa z 25 czerwca 1999 roku, o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Powyższy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i został przygotowany w oparciu o stan faktyczny opisany w opublikowanym pytaniu. Zamieszczonych w nim treści nie należy traktować jako porady prawnej w konkretnej sprawie ani źródła prawa. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji lub indywidualnej porady prawnej z gwarancją odpowiedzialności, należy skontaktować się z prawnikiem.

Masz pytanie do prawnika?  Przyślij je do nas, odpowiedź opublikujemy na portalu.

Przeczytaj inne artykuły prawne, być może znajdziesz w nich odpowiedź na Twoje pytanie.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Justyna Witas
Prawnik, aplikant radcowski 3 roku, certyfikowany trener prawa. Posiada uprawnienia do zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Doradztwem prawnym zajmuje się od 7 lat, specjalizuje się w prawie pracy, prawie zamówień publicznych i prawie gospodarczym. Jest koordynatorem merytorycznym studiów podyplomowych z zamówień publicznych na Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Krakowie. Prowadzi własną firmę doradczą, pełna oferta: www.jwrp.pl.
Podyskutuj
  • Jusiag

    Dzień dobry, prowadzę własną działalność gospodarczą (oplacam dobrowolna składkę chorobowa). Oprócz tego od dwóch lat zasiadam w radzie nadzorczej spółki akcyjnej. Kilka dni temu urodziłam dziecko. Przechodzę na urlop macierzyński. Czy przez ten okres mogę pobierać wynagrodzenie z tytułu rady nadzorczej oraz czy mogę uczestniczyć w posiedzeniach, aby nie utracić prawa do zasiłku macierzyńskiego?
    Z góry dziękuję za udzielenie odpowiedzi.
    Z poważaniem,
    Czytelniczka

Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Może Cię zainteresować także:
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail