Czego szukasz

Jak zostać testerem? – praktyczne porady okiem eksperta

Jeśli chcesz zostać testerem – zacznij od poznania zawodu i środowiska, idź na branżowe spotkanie, a dopiero potem zapisz się na kurs. Jeśli będziesz konsekwentna, to praca sama Cię znajdzie – mówi Stefania Winkel, mama 2 synów, która kieruje zespołem testerów oraz uczy kandydatów do tego zawodu. Ile kosztuje egzamin, a ile kurs? Ile zarobisz w pierwszej pracy jako tester? Co jeszcze powinnaś wiedzieć, jeśli myślisz o testowaniu?

Tester oprogramowania

Stefanio, zacznę od konkretów. Uczysz przyszłych testerów, więc o byciu testerem wiesz pewnie wszystko. Jaka jest droga do zostania testerem?

W życiu nie da się wszystkiego ustawić w etapy i odznaczać tzn. „ptaszkiem”. Niektórzy idą na staż/praktyki do danej firmy i już w niej zostają, a inni muszą poświęcić wiele godzin na samodzielną pracę w domu. Jeszcze inni wykupują warsztaty/kursy i tak chcą zdobyć wiedzę przydatną w testowaniu. Wszystkie te drogi są dobre.

To może na początek sprawdźmy czy nadaję się na testerkę. Nigdy się tym nie zajmowałam, nie skończyłam informatyki i mam więcej niż 30 lat 🙂 Od czego zacząć?

To pytanie wydaje się dość proste 🙂 W dużych miastach w Polsce organizowane są cykliczne spotkania dla testerów (nie jest jednak wymagane doświadczenie w zawodzie, żeby przyjść na spotkanie): WrotQA we Wrocławiu, PtaQ w Poznaniu, papryQArz w Szczecinie, Warszaw-QA itd. Prowadzą je testerzy z różnych firm prezentując swój sposób pracy, dzieląc się doświadczeniem, przeprowadzają mini warsztaty, bądź panele dyskusyjne. Przyjście na takie spotkanie jest dobrym początkiem dla osoby spoza branży, aby zobaczyć jak na co dzień wygląda praca testera.

Jest też parę stron i firm, które on-line oferują testowanie swoich produktów. Niektóre za darmo, są takie które dają bony podarunkowe, ale są też firmy oferujące pieniądze za przetestowanie ich strony. To też dobry pomysł na sprawdzenie się w testowaniu manualnym.

A jakie umiejętności powinna mieć osoba, która chce pracować jako tester?

Mówi się często w środowisku testerskim, że tester powinien być pozytywnym pesymistą. Powinien szukać dziury w całym 🙂

Dociekliwość, spryt, przebiegłość, ciekawość to tylko cechy charakteru, które mogą pomóc w codziennej pracy. Jeśli chodzi o umiejętności techniczne, to wydaje mi się, że zdolności techniczne, matematyczne, inżynierskie i co by nie było podstawy (chociaż) programowania. W zależności od projektu i klienta, dla którego się pracuje w większej lub mniejszej mierze te umiejętności są wykorzystywane.

Kolejnym aspektem jest język angielski. Większość materiałów szkoleniowych dla testerów jest w tym języku. Jeśli chcesz się rozwijać w tym kierunku, to język angielski jest niezbędny.

A jakie szkolenia i kursy warto ukończyć?

Nie ma jeszcze na rynku Polskim studiów o dobrej renomie, po skończeniu której można zostać testerem oprogramowania. Najpopularniejszym certyfikatem w Polsce i co ważne rozpoznawalnym na całym świecie jest ISTQB (International Software Testing Quality Board). Certyfikat, który pozwala posługiwać się testerom oprogramowania w różnych firmach tymi samymi pojęciami oraz technikami. Aby podejść do certyfikacji nie trzeba przystępować do kursu. Jednak wiele firm pomaga przygotowywać się do egzaminów ISTQB i ich kursy cieszą się dużym zainteresowaniem. Cena egzaminu na poziomie podstawowym to koszt rzędu 500 zł. A kurs przygotowawczy to dodatkowe 1500-1800 zł.

Czy wiesz jak zdobyć dofinansowanie na kursy?

Dofinansowanie nie. Ale są firmy, które robią promocje kursów tzn. last minute, albo first minute. I wtedy nawet o 200-300zl szkolenie jest tańsze.

No dobrze, zrobiłam kurs, zdałam egzamin. Jak i gdzie szukać teraz pracy?

Praca w IT najczęściej szuka Ciebie, a nie Ty jej:) Najprostszym sposobem jest przejrzenie stron internetowych interesujących nas firm i wysłanie do nich CV. Na spotkaniach testerskich, o których już pisałam, można również porozmawiać o tym, w której firmie obecnie szukają pracowników. Kwoty za polecenie są na tyle duże, że każdy chętnie przekaże CV odpowiednim osobom, żeby nie trafiło do tzn. segregatora „spam” bądź „kosz”.

Warto też popatrzeć na szkolenia, które mają w swojej ofercie również staż po-szkoleniowy. Najczęściej jest on zdalny, więc nie wiąże się z przeprowadzką do danego miasta.

Mówiłaś mi wcześniej, że motywacja finansowa nie powinna być jedyną do pracy w tym zawodzie. Ile może zarobić początkujący tester?

Motywacja finansowa jest krótkotrwała. Krążą mity i legendy o zarobkach w IT. Aby nie zmylić Cię weszłam na grupę na FB dedykowaną testerom „testowanie oprogramowania”. W jej regulaminie jest informacja, że można umieszczać ogłoszenia o pracy tylko z widocznymi widełkami płac na danym stanowisku. I tak junior tester w Gliwicach może dostać 2-3tys netto, a w Gdańsku 2,5-4,5 tysięcy.

Ok, idziemy dalej. Jestem testerem juniorem, pracuję za 3 tys. netto w Gdańsku. Jakie mam szanse na dalszy rozwój zawodowy?

W każdej firmie, w której pracowałam ja, albo moi znajomi jest szansa na rozwój. BA! jest wręcz nacisk na to, aby pracownicy się rozwijali. Wspomniany już przeze mnie certyfikat ISTQB oferuje schemat certyfikacji na poziomie podstawowym, zaawansowanym oraz eksperckim. Można specjalizować się w danej dziedzinie testowania (bezpieczeństwo, wydajność), można pogłębiać swoją wiedzę domenową (bankową, finansową, telekomunikacyjną), ale można też przejść w stronę zarządzania: kierownik testów -> menadżer projektu.

Na koniec naszej rozmowy zapytam tradycyjnie – co poradziłabyś mamom, które rozważają zostanie testerką?

Aby wzięły się ostro do pracy 🙂 a tak poważne to zależy jakie mają doświadczenie, jakie studia skończyły, bądź szkoły.
Niech nie zaczynają od drogich kursów, warsztatów czy konferencji, tylko od poznania zawodu i wybrania ścieżki kariery, bo nikt za nich tego nie zrobi. A potem niech zaczną działać, chodzić na spotkania, czytać blogi, próbować testować, radzić się testerów na forach w razie problemów. Myślę, że jest to dobry sposób na to, aby to praca je znalazła, a nie będą musiały jej szukać.

SWinkel

*Stefania Winkel – jest mamą dwóch wspaniałych synów (9 miesięcznego i 9 latka). Obecnie realizuje najważniejszy projekt życia zwanym macierzyńskim. Posiada certyfikaty ISTQB na poziomie advance (Test Manager, Test Analyst oraz Technical Test Analyst). Hobbistycznie jest trenerem ISTQB oraz pasjonatką propagowania profesjonalnego podejścia do testowania. Od dwóch lat pracuje jako leader grupy testerów w projekcie tworzącym aplikację webową dla brytyjskiego rynku finansowego na stanowisku Team Leader Quality Engineer.

Rozmawiała Joanna Gotfryd

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie