Newsletter

Szukaj

Search form


Recenzje

Malala
Słysząc o Malali Yousafzai, zapewne większość z nas zmarszczy brwi, zastanawiając się, skąd i czy w ogóle powinna kojarzyć to nazwisko. Natomiast już na hasło „nastolatka postrzelona przez talibów”...
Bezpieczny Stolik Podróżnika marki TULOKO
Jak umilić podróż z dziećmi i jak sprawić, by się nie nudziły, kiedy jedziemy w daleką trasę? Moje najnowsze odkrycie to Bezpieczny Stolik Podróżnika.  Do zabawy, rysowania, oglądania bajek i...
Babeczka z wisienka i pyszna kawa...
Zamiast recenzji jednej książki polecę Wam od razu dwie pozycje. Rób to co kochasz a znajdziesz w sobie siłę i drugą, o której na końcu. To do dzieła!

Nasze Patronaty

Progressteron Kraków 2014
Mama nigdy nie jest sama - Kraków kwiecień 2014

Historie Sukcesu

Emilia z rodziną
Bohaterką naszej historii jest Emilia Lorenc - współtwórczyni projektu Zdrowy Przedszkolak.org, diagnosta laboratoryjny, biolog molekularny i doradca dietetyczny. A prywatnie mama w radosnej...
Grażyna Lorente z dziećmi
Grażyna Lorente - mama dwójki dzieci, prowadzi własną firmę, odkrywa nowe pasje i specjalnie dla nas opowiada jak to wygląda życie pracującej mamy we Francji. 
Izabella Frączyk i jej książki
Autorka poczytnych książek, mama bliźniaczek, kobieta czerpiąca z życia garściami i mająca wiele pasji. Jak zostaje się pisarką mając za sobą karierę w korporacji? Inspirujący wywiad z Izabellą...

Czy na urlopie macierzyńskim mogę pracować na zlecenie?

data publikacji: 04.01.2013

Magda pyta, czy będąc na urlopie macierzyńskim może pracować w drugiej firmie na zlecenie kilka godzin tygodniowo. Przeczytajcie odpowiedź naszego eksperta!

Pytanie

Pracuję na etat w jednej firmie, a na umowę zlecenie w drugiej. Wkrótce urodzę dziecko. Czy na urlopie macierzyńskim mogę pracować w firmie, gdzie mam umowę zlecenie? Bardzo lubię tą pracę i zajmuje mi tylko  2x2 godziny tygodniowo. Na pewno nie będzie kolidowała z opieką nad dzieckiem, bo córkę będę mogła wziąć ze sobą. Czy osoba pobierająca zasiłek macierzyński i przebywająca na urlopie macierzyńskim może równocześnie pracować na zlecenie w innej firmie? Proszę o odpowiedź.

Magda

Odpowiedź

W przepisach prawa pracy nie istnieje formalny zakaz świadczenia usług na rzecz innego podmiotu w ramach stosunku cywilnoprawnego przez pracownicę korzystającą z urlopu macierzyńskiego.

Pracownica, która podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego wykonuje umowę zlecenia zawartą z własnym pracodawcą lub z innym podmiotem podlega ubezpieczeniom społecznym jako zleceniobiorca.

Należy pamiętać, że osoba przebywająca na urlopie macierzyńskim ma obowiązek poinformowania pracodawcy o posiadaniu innego tytułu do ubezpieczeń społecznych niż przebywanie na urlopie macierzyńskim. A co za tym idzie pracownica wykonująca umowę zlecenia nie będzie w tym czasie objęta ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi z tytułu zasiłku macierzyńskiego. W takim przypadku to płatnik (zleceniodawca) powinien ją zgłosić do ubezpieczeń społecznych z tytułu umowy zlecenia.

Pracodawca, wypłacający swojemu pracownikowi zasiłek macierzyński, przestaje rozliczać składki z tytułu tego zasiłku po uzyskaniu informacji od tego pracownika, że posiada inny tytuł do ubezpieczeń.

Podstawa prawna: Co do posiadania innego tytułu do ubezpieczenia: Art. 9 Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z dnia 13 października 1998 r. (t. j. z dnia 10.11.2009 r., Dz.U. Nr 205, poz. 158 z późn. zm.). 

Co do macierzyńskiego (w poniższych przepisach traktujących o urlopie macierzyńskim brak zakazu): 180-184 Kodeksu pracy z dnia 26.06.1974 r. (t.j. z dnia 23.12.1997 r., Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94).

Powyższy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i został przygotowany w oparciu o stan faktyczny opisany w opublikowanym pytaniu. Zamieszczonych w nim treści nie należy traktować jako porady prawnej w konkretnej sprawie ani źródła prawa. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji lub indywidualnej porady prawnej z gwarancją odpowiedzialności, należy skontaktować się z prawnikiem.

Aneta Szczycińska

Radca prawny, członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie, mama trzech uroczych córeczek, prowadzi jednoosobową kancelarię prawną. Miłośniczka filmów Woody’ego Allena, Audrey Hepburn, teatru, kulinarnych eksperymentów, podróży, przez długie lata aktywna harcerka.

design by: poleznaku.pl
powered by: RubiconStudio.pl