Czego szukasz

Czy mogę pracować na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim?

Hania jest na urlopie rodzicielskim i chciałaby podjąć pracę na umowę zlecenie. Zastanawia się, czy uzgodnić to z pracodawcą, który udzielił jej urlopu. Wątpliwości rozwiewa nasz prawnik. 

  • Aneta Szczycińska - 06/11/2013

PYTANIE:

Jestem na urlopie rodzicielskim i chcę podjąć pracę na umowę zlecenie u innego pracodawcy. Czy w związku z tym zasiłek zostanie mi pomniejszony? (wynosi aktualnie 60%). Czy mam obowiązek poinformować pracodawcę, który udzielił mi urlopu o podjęciu pracy na umowę zlecenie? Jeśli tak to kiedy i w jakiej formie?
Pozdrawiam, Hania

ODPOWIEDŹ:

Podobne pytanie zostało omówione w tekście Czy na urlopie macierzyńskim mogę pracować na zlecenie? 

Przepisy nie ograniczają podejmowania w trakcie urlopu rodzicielskiego pracy na innej podstawie niż umowa o pracę (np. na umowę o dzieło lub umowę zlecenie). O fakcie tym należy poinformować dotychczasowego pracodawcę. Należy też pamiętać o podstawowym celu, dla którego udzielany jest urlop tj. sprawowaniu osobistej opieki nad dzieckiem.

Zatrudnienie na podstawie umowy cywilnoprawnej w trakcie przebywania na urlopie rodzicielskim nie pozbawi pracownika prawa do zasiłku macierzyńskiego, który  przysługuje zgodnie z treścią podania złożonego u pracodawcy przed rozpoczęciem urlopu. Powinno ono jednak mieć niewielki wymiar i obejmować takie zadania, które nie wyłączą możliwości osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem.

Zatrudnienie na podstawie umowy cywilnoprawnej nie może nosić cech stosunku pracy, z których najważniejszą jest tzw. podporządkowanie pracownicze (służbowe) – w przypadku zatrudnienia u dotychczasowego pracodawcy na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Dodatkowo:
Można łączyć urlop rodzicielski z pracą (w wymiarze nie większym niż 1/2 etatu). W tej sytuacji pracownik (potrzebny jest wniosek pracownika) może wykonywać tę samą pracę i w takich samych warunkach jak przed urlopem jednakże w niższym wymiarze. Jeżeli pracownik łączy urlop rodzicielski z wykonywaniem pracy to nadal pobiera zasiłek macierzyński jednak jest on odpowiednio zmniejszony, a w pozostałym zakresie przysługuje pracownikowi wynagrodzenie za pracę.

Podstawa prawna: art. 29, art. 186[7] ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r., nr 21, poz. 94, ze zm.).

Powyższy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i został przygotowany w oparciu o stan faktyczny opisany w opublikowanym pytaniu. Zamieszczonych w nim treści nie należy traktować jako porady prawnej w konkretnej sprawie ani źródła prawa. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji lub indywidualnej porady prawnej z gwarancją odpowiedzialności, należy skontaktować się z prawnikiem. 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Aneta Szczycińska
Radca prawny, członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie, mama trzech uroczych córeczek, prowadzi jednoosobową kancelarię prawną. Miłośniczka filmów Woody’ego Allena, Audrey Hepburn, teatru, kulinarnych eksperymentów, podróży, przez długie lata aktywna harcerka.
Podyskutuj
  • Jagna

    Czy powyższe informacje są aktualne w świetle zmian wprowadzonych na poczatku tego roku? Czy pracując na umowę zlecenie w trakcie urlopu rodzicielskiego (u innego pracodawcy) również mam prawo do jego wydłużenia tak jak ma to miejsce w przypadku pracy u pracodawcy udzielającego urlop?

Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Może Cię zainteresować także:
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail