Czego szukasz

Czas na dotacje unijne na żłobki i przedszkola

Nadchodzi idealny czas na zakładanie żłobków i przedszkoli z dotacji unijnych w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Dotacje mają zwiększyć liczbę miejsc w przedszkolach, punktach przedszkolnych, żłobkach i klubach dziecięcych. Ma to ułatwić mamom powrót na rynek pracy po urodzeniu dziecka.

Dotacje unijne na żłobki i przedszkola

Dwa rodzaje dotacji

Oddzielne dla placówek przedszkolnych i żłobków przeznaczone zostały po dwa działania w ramach RPO.

Pierwsze, stricte infrastrukturalne. Dzięki niemu można przeprowadzić gruntowny remont pomieszczeń i dostosować je do wymogów prawnych. Zakupić środki trwałe, a nawet w niektórych przypadkach wybudować budynek przedszkola czy żłobka od podstaw.

Drugi rodzaj działań nastawiony jest przede wszystkim na wsparcie funkcjonowania placówki. Można tu sfinansować doposażenie i remont placówki oraz przez 12 miesięcy opłacać wszystkie koszty jej funkcjonowania. To m.in. materiały do pracy, pensje nauczycieli, opiekunów i pozostałego personelu, wyżywienie dzieci i czynsz i inne koszty utrzymania lokalu.

Przeczytaj także: Jak założyć w kilku krokach żłobek do 25 osób?

Kto i kiedy może składać wnioski?

Wnioski składać mogą zarówno gminy, organizacje pozarządowe jak i prywatni przedsiębiorcy.

Dla każdego z województw warunki naboru są nieco odmienne. Niektóre z nich wymagają od Wnioskodawcy doświadczenia w prowadzeniu podobnej placówki lub udokumentowania odpowiednich dochodów z dotychczasowej działalności na odpowiednim poziomie, dlatego przed podjęciem decyzji o napisaniu wniosku warto dokładnie zapoznać się z regulaminem konkursu oraz dokumentami z nim powiązanymi.

I tak, dla przykładu w województwie mazowieckim do 29.10.2015 trwa nabór wniosków w ramach działania 10.1.4 Edukacja przedszkolna RPO Województwa Mazowieckiego. Poziom dofinansowania, o które można się starać to aż 80%. Minimalna wartość projektu wynosi 100 tys. PLN a wartość maksymalną ogranicza jedynie budżet przeznaczony na nabór tj. ponad 9 mln PLN.

Finansowane działania to nie tylko tworzenie nowych miejsc przedszkolnych i bieżące funkcjonowanie placówki. To także dostosowanie przedszkola do potrzeb dzieci niepełnosprawnych, wzbogacenie oferty przedszkola o zajęcia dodatkowe, wydłużenie godzin pracy i doskonalenie zawodowe nauczycieli. Wymagania, jakie stawiane są Wnioskodawcy to między innymi odpowiednie doświadczenie w prowadzeniu tego typu placówki i w działalności na terenie, na którym planujemy ją otworzyć. Problem braku doświadczenia zawsze jednak można rozwiązać angażując w projekt Partnera który je posiada. Na przykład przedszkole funkcjonujące w okolicy, które będzie nas wspierać swoją wiedzą i doświadczeniem.

Przeczytaj także: Babcia, niania czy żłobek? Komu powierzyć opiekę nad dzieckiem?

Pieniądze na otwarcie przedszkola

Fundusze europejskie są bardzo dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą założyć lub rozwinąć swoją działalność. Warto po nie sięgać, jeśli tylko mamy taką możliwość. Jeśli obawiamy się, czy podołamy napisaniu wniosku, przygotowaniu dokumentacji oraz rozliczeniu projektu, warto skontaktować się ze specjalistą w zakresie starania się o fundusze. Przeprowadzi on nas przez cały proces, pomoże uniknąć pomyłek i błędów oraz pomorze załatwić wszystkie niezbędne formalności.

Przeczytaj także: Wracać czy nie wracać? Jak wrócić do pracy po ciąży?

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Pracuje w firmie Ascend Consulting, która od lat zajmuje się wspieraniem polskich przedsiębiorców w procesie zarządzania oraz pozyskiwaniem funduszy na rozpoczęcie i rozwój działalności. Firma koncentruje się na potrzebach mikro, małych i średnich przedsiębiorców.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie