Czego szukasz

Ochrona przed zmianą warunków pracy i płacy

Jeżeli tak jak Agata zastanawiasz się, czy przyszła mama musi godzić się na niekorzystne warunki narzucane przez pracodawcę – koniecznie zajrzyj tutaj. Przedstawiamy kolejny tekst z cyklu „Prawo pracy dla rodziców”.

Szef przedstawił mi aneks zmieniający warunki pracy

– Ania, miałaś rację, polecony prawnik okazał się naprawdę pomocny, przynajmniej spałam spokojnie przed pójściem na dywanik szefa – Agata postanowiła podziękować koleżance za namiary do specjalisty zapraszając ją na ulubione lody truskawkowe.
– Nie ma za co, wiesz, po swoim przykładzie już wiem, że czasem naprawdę lepiej skorzystać z porady kogoś kompetentnego, niż kombinować i zamartwiać się, a dodatkowo jeszcze w stanie nie wskazanym do takich emocjonalnych dołków.
– Anka, wiesz tylko, że ja chyba zostanę stałą klientka tego Mecenasa, bo ja znowu nie wiem, co mam zrobić… – smutno westchnęła Agata. – Dzisiaj dostałam do podpisu aneks zmieniający moje dotychczasowe warunki pracy a właściwie płacy… Na szczęście niczego nie podpisałam, wiem od Mecenasa, że zawsze mogę poprosić o chwilę do namysłu i właśnie to wykorzystałam i dzisiaj idę do niego na spotkanie właśnie w tej sprawie. Wiesz obniżenie zarobków o 30% netto, to jednak cios poniżej pasa, a raczej prosto w środek kieszeni.– 30%?? Agata jesteś koordynatorem tego projektu, jak na razie nie byłaś nawet jednego dnia na L4, więc proszę Cię powiedz mi, jak Twój niezwykle miły szef uzasadnił ten aneks?- z nieskrywaną irytacją wykrzyczała Anka.
– Noo… powiedział, że wie, jak to jest z kobietami w ciąży i że na pewno nie będę teraz zasuwać na 100% i zostawać po godzinach, więc nie może być na tym stratny…. Anka fuknęła z oburzeniem i pociągnęła koleżankę za rękę – idę z Tobą do tego Mecenasa, bo po prostu nie wierzę, że takie działanie jest zgodne z prawem.

Szczególna ochrona kobiet w trakcie okresu ciąży oraz urlopu macierzyńskiego obejmuje zakaz wypowiadania przez pracodawcę warunków pracy lub płacy pracownicom, np. zmniejszenia wymiaru czasu pracy lub wynagrodzenia.

Są jednak wyjątki…

  1. W przypadku udzielenia zgody pracownicy na zmianę treści umowy, następuje zmiana warunków pracy lub płacy w drodze porozumienia zmieniającego; pracownica może nie wyrazić zgody na zmianę warunków pracy lub płacy, czego skutkiem będzie praca na dotychczasowych warunkach.
  2. Jeżeli pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników i zachodzi konieczność wprowadzenia zmian z przyczyn niedotyczących pracowników, np. reorganizacja zakładu pracy bądź ciężka sytuacja gospodarcza, która uniemożliwia zatrudnianie pracowników na obecnych warunkach pracodawca ma możliwość dokonania wypowiedzenia zmieniającego na zasadach określonych w ustawie z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników; oczywistym jest, że zmiana warunków płacy rodzi po stronie pracodawcy obowiązek wypłaty dodatku wyrównawczego będącego różnicą między dotychczasowym a obniżonym wynagrodzeniem. Podkreślenia wymaga również fakt, że odrzucenie przez pracownicę wypowiedzenia zmieniającego złożonego na podstawie wyżej wskazanej ustawy oznacza przekształcenie wypowiedzenia warunków pracy lub płacy w wypowiedzenie całej umowy o pracę. Innymi słowy, w przypadku gdyby pracownica nie przyjęła wypowiedzenia warunków pracy i płacy, umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu z upływem okresu  wypowiedzenia, a pracodawca będzie miał obowiązek wypłacenia odprawy. Podkreślić jednak należy, że jeżeli inni pracownicy nie otrzymali takiego wypowiedzenia zmieniającego, ciężarna pracownica może wystąpić do sądu pracy i zarzucić pracodawcy dyskryminację.
  3. Dopuszczalne jest również wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy pracownicy w ciąży w przypadku wejścia w życie nowego lub zmiany obowiązującego układu zbiorowego lub regulaminu wynagradzania (art. 24113 § 2 i art. 772 § 5 Kodeksu pracy).

UWAGA!

W przypadku zaistnienia sytuacji opisanej w punkcie drugim, zalecamy udanie się do prawnika, w celu omówienia wszystkich okoliczności faktycznych danego przypadku.

Chcesz wiedzieć więcej? Pobierz nasz bezpłatny ebook, przygotowany wspólnie z Kancelarią Frączyk & Partnerzy.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie