Czego szukasz

Kto zapłaci za zwolnienie lekarskie (L4) pracownicy w ciąży?

Jesteś w ciąży? Wiesz już, że czeka Cię dłuższe zwolnienie? Martwisz się kto za nie zapłaci? I czy obejdzie się bez zbędnych komplikacji, w tym szczególnym dla Ciebie czasie? Sprawdź! Na Wasze pytania odpowiada radca prawny, Izabela Odziemiec.

Kobieta z brzuszkiem ogląda ubranka dla swojego dziecka

Pytanie od Czytelniczki:

“Czy orientują się Państwo jak to jest ze zwolnieniem lekarskim w ciąży. Jeśli zwolnienie trwało w I trymestrze 5 tygodni i później nastąpił powrót do pracy, a następnie w III trymestrze obowiązuje zwolnienie od 1 grudnia, to kto zapłaci za ten miesiąc zwolnienia? ZUS czy pracodawca? Czy ZUS uzna to jako pierwszy miesiąc i musi zapłacić pracodawca, czy jak to wygląda?”

Odpowiedź naszej ekspetki

Wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wypłaca pracodawca z własnych środków przez łącznie 33 dni w ciągu roku kalendarzowego. Oznacza to, że okresy niezdolności do pracy sumują się w danym roku kalendarzowym i bez znaczenia są przerwy w zwolnieniu. Granicznym momentem jest zmiana roku kalendarzowego.

Przykładowo: jeśli czytelniczka chorowała / korzystała ze zwolnienia nieprzerwanie od 3 do 21 października 2016 czyli przez 21 dni, a następnie w grudniu od 1 do 31 grudnia 2016 r. to od 1 grudnia do 12 grudnia 2016  – przez  kolejne 12 dni pracodawca wypłaci wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy (21 dni plus 12 dni  = 33 dni), po upływie łącznie 33 dni pracownik będzie otrzymywał zasiłek chorobowy z ZUS.

W przykładzie od 13 grudnia 2016 wypłatę świadczeń przejmie ZUS.

Jeśli Pani ponownie wróci do pracy i ponownie pójdzie na L4 to od 1 stycznia należy rozpocząć od nowa odliczanie 33 dni wypłaty wynagrodzenia chorobowego przez pracodawcę.

Interesują Cię kwestie prawne związane z macierzyństwem?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj cały zestaw prawnych artykułów na każdy etap macierzyństwa.

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Sprawdź także inne szczegóły odnoście L4 w ciąży >

Zdjęcie główne: pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Radca prawny. Specjalizuje się w doradztwie dla przedsiębiorstw z zakresu spraw celnych oraz TLS. Prowadzi sprawy o rozwód dot. władzy rodzicielskiej i kontaktów z dziećmi. Aktywnie działa na rzecz rodziców i ich praw. Więcej: 3Z Kancelaria Radcy Prawnego Izabela Odziemiec, Facebook

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie