Czego szukasz

Mamo, masz talent, to na pewno! Tylko jak go odkryć w sobie?

Macierzyństwo to szczególny moment w życiu kobiety. Zmienia się nasze postrzeganie świata. Odkrywamy w sobie zupełnie nowe talenty, mierzymy się z nowymi wyzwaniami… po prostu zmieniamy się. A jak wykorzystać te zmiany dla siebie? Jak odkryć to, co w życiu da nam największą radość i spełnienie? O odkrywaniu siebie i swoich talentów rozmawiamy z Sylwią Czajką-Jansen, coachem mocnych stron. A Ty już znasz swoje mocne strony? Sprawdź!

Sylwia Czajka-Jansen

Sylwio, jesteś certyfikowanym przez Instytut Gallupa coachem mocnych stron. Pomagasz w procesie odkrywania talentów i wykorzystywaniu ich w życiu zawodowym. Na początku pracy Twój klient (klientka) wykonuje test…

Tak. Punktem wyjściowym dla dalszej pracy jest wykonanie badania Strengthsfinder® opracowanego przez dr Cliftona, psychologa, założyciela Instytutu Gallupa. Poświęcił on swoje życie badaniom ludzi sukcesu. Wpadł na oryginalną w owym czasie (czyli latach 60-tych) ideę, że z ludźmi jest wszystko w porządku, więc może zamiast wytykać im to, co im nie wychodzi, warto skupić się na tym, co robią dobrze. Po przebadaniu setek tysięcy osób – powstało badanie, składające się ze 177 pytań, dzięki któremu każdy może dowiedzieć się jakie cechy talentów są u niego najsilniejsze.

Takich “grup talentów” jest 34…

Tak. Wynikiem badania jest raport wraz z informacją, jaka jest sekwencja naszych osobistych talentów. Można wykupić sobie pełen raport – z 34 talentami. Można też na początek wykupić raport z tzw. TOP 5, czyli pierwszymi i najważniejszymi pięcioma talentami. I to jest moim zdaniem zdecydowanie lepsze rozwiązanie na start. Jak już przepracujemy pierwszą piątkę, nauczymy się z niej skorzystać – wtedy można zagłębiać się dalej.

event_sylwia_czajka_jansen_grupa_640

W jaki sposób wykonanie testu Strengthsfinder®, wiedza o talentach może pomóc mamie na etapie zawodowej zmiany?

Macierzyństwo to taki moment, który zmienia patrzenie na świat. Możesz odkryć w sobie kompletnie nowe rzeczy. Mogą to być zasoby, które Cię kręcą, ale również strachy i lęki, które Cię hamują. Rodzisz się nowa Ty.

Sprawdzenie swoich talentów na tym etapie – pozwoli Ci zobaczyć do czego masz potencjał. Na ile miałaś możliwość realizowania się w tym, co robiłaś do tej pory. Ale również sprawdzenie, czy nowe pomysły na siebie mają szanse powodzenia. Poznanie talentów to predyktor sukcesu. Bez patrzenia na modę, czy na to co robią inni.

Bo okres w domu z małym dzieckiem to bardzo często – z mojego doświadczenia – czas poszukiwania nowego pomysłu na siebie… A jednocześnie czas wielkiej niepewności i zachwiania poczucia własnej wartości…

Macierzyństwo wytrąca z równowagi. Bardzo często w rozmowach z klientkami – młodymi mamami – pracuję nad przywracaniem ich wiary we własne możliwości. Zapominają o sukcesach, które już odniosły i skupiają się na trudnościach, które są przed nimi. Moja praca to “przywracanie im pamięci” i wskazywanie, jak wiele już dokonały dzięki swojemu potencjałowi. A najczęściej są to osoby, które zrobiły już bardzo dużo! A jeśli zrobiły to już raz, to jaki problem, by dokonały tego po raz kolejny ?

Nie ma lepszego dowodu na to, że coś potrafisz zrobić niż ten, że już to zrobiłaś. Fakt, że urodziło się dziecko, nie zmienia Twojej osobowości czy potencjału.

Nikt nie podmienia Ciebie. Zmieniają się jedynie okoliczności.

Z własnego doświadczenia wiem, że będąc w domu z małym dzieckiem, odcinając się od aktywności zawodowej czy towarzyskiej – drastycznie spada poczucie własnej wartości. Nie myślimy o sobie jako o osobach utalentowanych. Nie dostrzegamy swoich mocnych stron.

Na moich warsztatach jedna z dziewczyn – młodych mam – mówiła o swoim stanie jako o dziurze laktacyjnej :). To dobrze opisuje ten stan, który przydarza się wielu kobietom.

Z drugiej strony – obserwuję aktywność młodych mam, choćby w facebookowych grupach biznesowo-rozwojowych i widzę jakie są kreatywne, przedsiębiorcze. Jakby macierzyństwo wybudziło je z uśpienia. Szukają własnej lepszej drogi. Zaczynają tworzyć blogi, portale, kursy. Chcą uczyć się i dzielić z innymi. Wcześniej – przed macierzyńską przerwą – wcale nie były aktywne na tych polach.

event_sylwia_zbiorowe_640

Paradoksalnie – pomimo wielkiego zachwiania – jest to moment najwyższej mobilizacji.

Tak. Oczywiście nie u każdej kobiety objawia się to chęcią zawodowej rewolucji. Ja po urodzeniu pierwszej córki myślałam, że będę siedzieć spokojnie w domu. Po 4 miesiącach okazało się, że bardzo potrzebuję aktywności zawodowej i chciałam wrócić do swojej pracy, bo było mi tam bardzo dobrze. Niemniej jak już wróciłam to obudził się we mnie menadżer – mobilizator – organizator. Wiedziałam, że nie mam już 12 godzin dziennie, by sobie popracować. Bo w domu czeka na mnie córka, z którą chcę odkrywać świat. Więc musiałam na nowo nauczyć się zarządzać sobą w czasie. To był u mnie okres najbardziej szybkiego rozwoju. Sięgnęłam po pomoc mentora, zaczęłam robić sobie kursy, nauczyłam się też delegować. Posiadanie dziecka zrobiło ze mnie menedżera z prawdziwego zdarzenia ;).

W którym momencie warto zrobić test SF? Czy są momenty, w których „coś” ma wpływ na to jak wyjdzie to badanie?

Z pewnością okres bardzo wczesnego macierzyństwa – choćby ze względu na zmiany hormonalne – może wpłynąć na wynik testu. W zdecydowanej większości kobiet uwydatniają się wtedy emocje związane z empatią, bliskością, relacjami – i jestem przekonana, że wpłynie to na odpowiedzi udzielane w teście. Tak więc radzę odczekać do uciszenia macierzyńskiej burzy hormonalnej.. No i zawsze polecam robić badanie w komfortowej i niezakłócanej sytuacji.

Jak – jako coach mocnych stron – możesz pomóc mamom na etapie zawodowej zmiany?

Bardzo dużo daje już pierwsza rozmowa. Wyjście ze swoim problemem, powiedzenie go na głos. Ja dzielę się doświadczeniem. Bazuję nie tylko na certyfikacie Gallupa, ale również na 20-letnim doświadczeniu pracy menedżera HR oraz znajomości obecnego rynku pracy. Rewidujemy Twoje talenty, przeszłe doświadczenia oraz wstępne plany. Sprawdzamy czy w tym, co chcesz teraz robić (czy to będzie ta sama czy nowa praca, a może własny biznes) będziesz sama się wspierać – w oparciu o swój naturalny potencjał. W praktyce rozmawiamy również o konkretach – o firmach na rynku, o tym jak aplikować, na co zwrócić uwagę, jak praktycznie przygotować się do powrotu do pracy.

Poza coachingiem mocnych stron prowadzisz warsztaty. Czy to jest forma odpowiednia dla mam?

To zależy od osobistych preferencji, co do sposobu uczenia się. Na moje warsztaty przychodzi wiele mam. Dla mnie warsztaty to wspaniała forma nauki. Rodzi się atmosfera zaufania. Uczymy się pracować nad talentami, ale od razu zauważamy, że mamy je różne i warto w ten sposób filtrować rzeczywistość. Jest sporo pracy zespołowej, interakcji. Jest też poczucie przynależności – niezwykle istotna sprawa. Spotykają się osoby, które mają podobny “problem”. Później pozostajemy ze sobą w kontakcie, nadal rozwiązujemy problemy zawodowe w naszej grupie facebookowej Your Talent Booster (zapraszamy!). Korzystamy z mocy zbiorowej inteligencji. Wspieramy się, motywujemy i pomagamy sobie wzajemnie coś dalej zrobić z naszymi celami.

Na 2017 rok zaplanowałam cykl talentowych warsztatów składający się z trzech modułów. Rozpoczynamy już 14 stycznia od warsztatów „Talent w akcji”, które pomogą mądrze i w zgodzie z talentami zaplanować i – co najważniejsze (!) – wdrożyć cele zawodowe w życie.

Obecnie poszukuję 16 ambasadorek, które jako pierwsze wezmą udział w tym programie, w bardzo atrakcyjnej cenie. Wszystkie informacje na temat warsztatów znajdują się TUTAJ >>

Mam nadzieję, że wśród ambasadorek znajdą się również Czytelniczki Mamo Pracuj! Pozdrawiam serdecznie 😉

Ja również mam taką nadzieję. Dziękuję bardzo za rozmowę!

Z Sylwią Czajką-Jansen rozmawiała Aga Wnękowicz-Smenżyk.

Zdjęcia: archiwum Sylwii Czajki-Jansen

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Absolwentka filmoznawstwa UJ, menadżerka kultury, współorganizatorka wydarzeń kulturalnych. Redaguje, pisze, organizuje, uczy się, działa. Czyta książki dla dzieci, a czasem nawet dla dorosłych. Zafascynowana prowadzeniem biznesu online i życia offline.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie